Випадання волосся після Covid: яке воно і як з ним впоратися

2021-10-19
Logo

Підступне випадання, або Чому через кілька місяців після Covid ми залишаємось без волосся?


Наталія Сачук , дерматовенеролог вищої категорії, 20 років стажу, головний лікар мережі МЦ «Фармоза» , автор авторських патентів у дерматології, член асоціації дерматовенерологів України, член Євроазіатської асоціації трихологів


Нам усім дуже цікаво спостерігати за всіма, хто хворіє на Covid, і десь усередині радіти, які ж ми міцні та сильні, тому легко перенесли Covid! Чи всі ми знаємо про себе? Чи готові до вірусу? Що буде після? Коли ми хворіємо, різко починаємо приймати нутрицевтики максимум місяць! Потім проходить ще пару місяців, і раптом, боже, наша ванна повна волосся, за місяць втрачаємо 30-40% волосся, і ми не знаємо, що сталося. Щоб розуміти ситуацію, необхідно зробити загальний аналіз крові, вітаміну Д3, коагулограму, кортизол, пролактин, здати печінкові проби, аналізи на антитіла до герпесвірусних інфекцій, імунограму, гормони щитовидної залози та антитіла до тиреопероксидази та тиреоглобуліну. Чому так багато? Наслідки Covid викликають досить розтягнуті в часі ланцюжки гормональних та аутоімунних порушень, судинні та вторинно-інфекційні наслідки. Для наших волосся дуже важливим стає виникнення наступних наслідків:

1) ангіопатія – найскладніше побічне явище, яке може спричинити навіть поліорганну недостатність. Особливо страждає периферія: кінчики пальців, шкіра обличчя, волосся та мозкові структури, особливо гіпофіз. Відбувається спазм дрібних судин, мікротромбози, запалення викликає аутоімунізацію всередині судин і більш стійке звуження просвіту судини і повторне порушення кровообігу. Сама собою цитокіновая буря провокує запальну реакцію всередині судин і пошкодження інших структур на периферії. Мікроскопічно це проявляється мініатюризацією цибулини, прикореневим звуженням, яке легко помітити під мікроскопом при 20-кратному збільшенні;

2) всебічні гормональні порушення з боку надниркових залоз, щитовидної залози, гіпофіза, підшлункової залози та статевих гормонів ведуть до впливу на матричну зону волосся, скорочення фази росту (анагену) та швидкий перехід у фазу випадання – телогена. Це також мікроскопічно яскраво помітно у вигляді 50% і більше фази телогена; 4) можуть виникати дуже складні нейропатії та ураження нервової системи, що теж зачіпає наше волосся;

5) після різкого зниження імунітету виникає швидкий розвиток вторинної герпетичної та бактеріальної інфекції, а саме загострення хронічного тонзиліту, кандидозу, дисбіозу і, найголовніше, цитомегаловірусу та вірусу Епштейна-Барра, які запускають процеси агресії і імунітету до волосся цьому сягає до 600 шт. на добу. Основні зони крайові: парієтальна, скронева та потилична. Часто виникають осередкові форми алопеції, офіаз або дифузна форма осередкової алопеції.

Щоб мінімізувати ускладнення, потрібно почати з обстежень та виявити слабкі місця та хронічні інфекції (герпесвіруси, тонзиліт та грибкові захворювання), зміцнити імунітет та судини. Насамперед необхідна робота з судинами, оскільки вірус викликає тромбоз та руйнування стінок судин. Прийом Омега-3 кислоти, L-аргінін, тромболітики, ліпосомальний вітамін С і женьшень відновлять ваші судини після руйнівної сили Covid, і робити це потрібно щонайменше півроку після хвороби, чергуючи препарати, оскільки аутоімунне ураження вражає судини ще дуже довго.

Обов'язкове застосування антиоксидантів і гепатопротекторів: глутатіон, куркума (куркуміноїд), альфаліпоєва кислота, ксантини призначаються на 4-6 місяців, тому що в результаті хвороби уражаються навіть судини, і ці поразки досить важкі, що продовжуються накатом, як сніговий ком... Гормональні порушення починаються з гіпофіза (змінюються ФСГ, ЛГ, пролактин), що дуже впливає на посилення випадання волосся, потім йдуть надниркові залози, в результаті виникають депресії, так як блокуються ендорфіни, гормони, що регулюють сон, і багато іншого. Передня частка гіпофіза виробляє і вивільняє (секретує) шість основних гормонів: гормон росту (відбувається набір надмірної маси, атрофія м'язів), тиреотропний гормон (щитовидна залоза), адренокортикортикотропний гормон (регулює гормони нирки та кортизол!), пролактин, фолікулостиму та гормони, що контролюють імунну систему! Тому дуже важливо для волосся, щоб ці гормони залишалися в нормі, і тут потрібен моніторинг ендокринолога.

Після зміцнення судин та попередження потовщення стінок до стенозу внаслідок аутоімунної агресії вірусу до судинної стінки обов'язкова оксигенація! Як варіант – введення фізрозчину, насиченого киснем, антикоагуляційна терапія та тренування судин кріотерапією (кріосауною), що знімає запалення зі стінок судин. Зміцнення та регуляція імунітету від цитокінового вибуху здійснюється вітаміном Д3 великими дозами 5-10 тис. ОД, кріотерапією, метаболітами лактобактерій (виробляють лише японці шляхом ферментації продуктів метаболізму бактерій протягом року). Порушення з боку волосся супроводжується важким аутоімунним випаданням волосся, алергічними дерматитами та аутоімунними захворюваннями шкіри.

Що я пропоную пацієнтам у клінічних умовах?

Насамперед, це внутрішнє лікування із суміжними фахівцями після обстеження. По-друге, всі судинні заходи, що яскраво змінюють волосяні структури зсередини, прийом та обов'язкове введення плазми, багатої на тромбоцити, плюс фібрин. Раз-два на місяць до 4-6 процедур, щоб повністю відновити втрату волосся після перенесеної інфекції. Регенеруючі властивості плазмотерапії дають ідеальний результат. Щодня з весни 2020 року ми застосовуємо таку схему обстеження та лікування, і навіть найважчі постковидні облисіння у пацієнтів, у тому числі після 50-60 років, вдавалося зупинити, чи відновлювався весь волосяний покрив.

На фото 1-7 представлено декілька прикладів. Задумайтесь і ніколи не пускайте хворобу на самоплив у своїх пацієнтів, Covid починається тільки після того, як ви перехворіли, далі він повільно намагається зруйнувати важливі для нас структури.

Фото 1-7

Читайте також