ТОП-5 проблем травлення: раціональна профілактика

Ефективним додатковим заходом профілактики гастроентерологічних проблем може стати прийом комплексних нутрицевтиків, спрямованих на підтримку здоров'я травної системи.

2022-02-10
Logo

Здорове травлення – необхідна умова здорового функціонування всього організму. Адже саме в системі травлення відбувається засвоєння всіх необхідних нутрієнтів і «народжується імунітет».

Тамара Коновалова-Кушнір , лікар-гастроентеролог


Порушення харчування, прийом антибіотиків, хронічний стрес, вчасно нескориговані розлади травлення здатні призвести до хронічної патології, яку, як відомо, легше попередити, ніж лікувати. Спробуємо своєчасно розставити всі крапки над «і» у питаннях раціональної профілактики найбільш поширених проблем травлення разом із лікарем-гастроентерологом Тамарою Коноваловою-Кушнірою.

Небанальний гастрит

Сам термін «гастрит» останнім часом настільки поширений, що часто перестає привертати до себе необхідну увагу та настороженість... А тим часом гастрит – далеко небанальна проблема, здатна призвести до розвитку виразки і раку шлунка.

Гастрит завдає «власнику» маси проблем, серед яких періодичні (найчастіше «сезонні») загострення болю у верхній частині живота, нудота, почуття «тяжкості» після їжі.

В основі гастриту лежить запалення слизової оболонки шлунка, які здатні викликати:

  • бактеріальна інфекція Хелікобактер пілорі;
  • надлишкова продукція соляної кислоти та/або закидання в шлунок жовчі;
  • прийом препаратів із групи нестероїдних протизапальних засобів (аспірин, парацетамол, ібупрофен, диклофенак та ін.);
  • порушення роботи імунної системи (коли мішенню для імунітету стають клітини власної слизової оболонки шлунка).

Для профілактики гастриту слід:

  • харчуватися раціонально, за режимом, не захоплюючись фастфудом;
  • не забувати дотримуватись правил гігієни харчування (користуватися індивідуальними приладами для їжі та пиття – Хелікобактер легко передається через слину);
  • при виявленні гелікобактерної інфекції своєчасно проходити антибактеріальне лікування (причому паралельно обстежити та пролікувати всіх близьких, з якими є тісний контакт у побуті);
  • препарати із групи нестероїдних протизапальних приймати з обережністю, за необхідності, в ідеалі – після консультації з лікарем;
  • при наявності сімейного анамнезу гастриту та виразки шлунка – проходити профілактичні огляди у гастроентеролога з підбором індивідуального курсу лікувально-профілактичних заходів (періодична гастроскопія, контроль інфекції Хелікобактерії, прийом лікарських засобів, фітотерапії).

Так, серед натуральних засобів профілактики загострень гастриту будуть ефективні:

  • екстракти кореня солодки, кори слизького в'яза та кореня алтею, L-глутамін – сприяють репарації слизової оболонки та відновленню природного захисного бар'єру;
  • олія перцевої м'яти – потужний природний спазмолітик, регулятор секреції та моторики ШКТ, що має місцеву протизапальну дію (у тому числі при гастриті);
  • екстракти кореня солодки, мурашиного дерева (По Д'Арко), морських водоростей мекабу (Undaria Pinnatifida) – додатково мають природні антибактеріальні властивості щодо Хелікобактера.

Перелічені компоненти входять до складу системи Regul8 Digestive Tune-Up . Рослинні екстракти пропорційно додані до формул Cleanse, Restore, Maintain , які ефективно діють у комплексі і крок за кроком приводять мікрофлору кишечника в норму.

Порушення жовчовиділення

Це не менш поширена проблема, характерна для більшості захворювань жовчного міхура та жовчовивідних проток.

Жовч – один із основних травних секретів, що забезпечують емульгування та нормальне засвоєння жирів, природний регулятор кишкової перистальтики, а також фактор, що обмежує зростання патогенної флори в кишечнику.

Своєчасне виділення потрібної кількості жовчі «правильної» якості – необхідна умова здорового травлення.

Порушення якості жовчі та її виділення сприяє безліч факторів, серед яких:

  • нераціональне харчування (перепустка сніданку, нерегулярне харчування з проміжками більше 6 годин на тлі недостатнього вживання рідини);
  • генетична схильність, особливо у комплексі з фенотиповими ознаками, об'єднаними поняттям 5F (female, fertile, fat, fair, forty).

Резюмуючи ці фактори, можна сказати, що жінкам, що народжували після 40 років (особливо «пишним» природним блондинкам з сімейним анамнезом жовчнокам'яної хвороби) слід уважніше стежити за харчуванням, станом своєї жовчовидільної системи і профілактично робити УЗД органів черевної порожнини.

Сучасна гастроентерологія має в своєму розпорядженні потужний арсенал лікувально-профілактичних засобів і заходів, здатних коригувати порушення жовчовиділення, які (крім спеціальної дієти та «тюбажів»), включають прийом як «традиційних» лікарських препаратів (наприклад, урсодезоксихолевої кислоти), так і кори барбарису та китайського полину).

Запор

Справжня «тиха епідемія» сучасності, хоча одного разу запор трапляється практично в кожного. Хронічно запор турбує до 50% населення розвинутих країн. Вважається, що поширеність цієї недуги пов'язана з гіподинамією, а також зменшенням кількості клітковини в раціоні сучасних людей.

Запор має характерні критерії , серед яких:

  • спорожнення кишечника рідше трьох разів на тиждень,
  • дуже щільна консистенція калу,
  • утруднення при випорожненні або неповне випорожнення кишечника, які потребують додаткової допомоги.

Для профілактики запору:

  • скоротите в раціоні кількість білого хліба, макаронів, картоплі, рису, міцного чаю;
  • збільште вживання продуктів, багатих на клітковину (0,5 кг свіжих овочів та зелені – на добу);
  • щодня протягом доби вживайте не менше ніж 2 л рідини;
  • будьте активні (лінивий «господар» – «лінивий» кишечник!);
  • намагайтеся виробити «звичку» регулярно спорожняти кишечник вранці в один і той же час (для цього відразу після підйому випивайте склянку прохолодної води, виконуйте простий 10-хвилинний комплекс вправ, снідайте салатом або кашею з невеликою кількістю олії, і… слідуйте природним устремлінням свого організму ).

За відсутності ефекту від цих заходів – обов'язково зверніться до гастроентеролога, запор може маскувати серйозну патологію, зокрема пухлини кишечника. Гастроентеролог призначить необхідне дообстеження (колоноскопію) та намітить план лікувально-профілактичних заходів, у тому числі проносних засобів.

М'яку «проносну» дію, позбавлену ефекту «звикання», мають деякі екстракти рослин. Наприклад, екстракт морських водоростей мекабу (Undaria Pinnatifida), на яких заснована формула Cleanse системи Regul8 Digestive Tune-Up є джерелом харчових волокон, які затримують необхідну кількість води і створюють ідеальну «матрицю» для формування стільця. А екстракт плодів фенхелю є природним регулятором тонусу та моторики кишечника, «м'яким» проносним та ефективним засобом від здуття живота.

Порушення складу кишкового мікробіома

Обсяг, організація та функціональне значення кишкового мікробіома настільки вражають, що дослідники вважають його частиною окремої функціональної системи – «мікробно-тканинного комплексу» кишківника.

«Мікробно-тканинний комплекс» забезпечує функціонування кишкового бар'єру, колонізаційну резистентність кишківника до патогенних мікроорганізмів, нормальну трофіку слизової оболонки, а також підтримку місцевого (і навіть загального) імунітету.

Порушити роботу цієї стрункої системи здатні багато факторів, серед яких:

  • нераціональне харчування;
  • перенесені кишкові інфекції та «поточні» хронічні паразитарні інвазії;
  • прийом антибактеріальних препаратів;
  • хронічні функціональні розлади кишечника без належної корекції (функціональна запор, синдром подразненого кишечника).

З метою профілактики порушень складу та функціонування кишкового мікробіома слід дотримуватись наступних принципів:

  • дотримуватись правил гігієни рук;
  • регулярно вводити в раціон продукти «функціонального харчування» (термостатні йогурти, кисле молоко, інулін);
  • антибактеріальні препарати приймати лише за наявності показань, за призначенням лікаря, «під прикриттям» пробіотиків;
  • разом із гастроентерологом знаходити надійні шляхи корекції хронічних розладів кишечника (функціонального запору), своєчасно лікувати кишкові інфекції та паразитарні інвазії.

Стати суттєвою «підмогою» на шляху досягнення перерахованих вище факторів здатні засоби натурального походження, які входять до складу системи Regul8 Digestive Tune-Up .

Екстракти кореня жовтого тирличу, кори мурашиного дерева (По Д'Арко), кори кориці та плодів чорного перцю – компоненти формул Cleanse та Restore. Ці рослинні речовини є природними кишковими антисептиками та неспецифічними антипаразитарними засобами, здатними стримувати зростання патогенних бактерій, грибів, найпростіших та гельмінтів у кишечнику.

Пробіотичні культури Lactobacillus Acidophilus La-14 та Bifidobacterium Bifidum Bb-06 підтримують нормальну резидентну флору кишечника; фруктоолігосахариди (інулін) – пребіотики, що «живлять» мікрофлору і забезпечують енергією клітини слизової оболонки кишечника. Ці елементи входять у формулу Restore і сприяють стабільності клітинних мембран.

Наслідки стресу та порушення режиму

За різними даними, від однієї до двох третин усіх випадків гастроентерологічних захворювань мають психосоматичну природу, а отже, у їх виникненні має значення фактор стресу.

Крім надсильних психотравмуючих обставин, це може бути і тривалий («виснажує») соціальний стрес, пов'язаний із постійною напруженою обстановкою в сім'ї та/або на роботі. Підсилювати негативну дію стресу здатні незбалансований режим праці та відпочинку, недостатній сон, шкідливі звички.

Як захистити себе від негативного впливу стресу?

  • намагатися виробити та підтримувати збалансований режим праці та відпочинку з максимальною ресурсністю та продуктивністю (фізіологічно – це ранні підйоми та відбої, близько 8 годин на сон, 2 вихідні на тиждень, щорічна відпустка, регулярна фізична активність);
  • відмовитись від шкідливих звичок (залежностей);
  • дотримуватись правил «гігієни стресу» (навчитися «позбавлятися» від непотрібних думок та спілкування з негативними людьми), регулярно тренувати позитивне мислення;
  • звертатися за допомогою до фахівця при неможливості впоратися із психологічною проблемою чи залежностями самостійно.

Арсенал сучасної психотерапевтичної допомоги досить широкий і включає різноманітні методи та лікарські засоби, у тому числі природного, рослинного походження, такі:

  • екстракти лимонної м'яти (Melissa Officinalis) та пасифлори (Passiflora Incarnata) – зменшують нервове збудження, тривожність, нормалізують сон, допомагають подолати патологічні залежності;
  • екстракти китайської наперстянки (Remania Glutinosa) та рожевої родіоли (Rhodiola Rosea) – адаптогени, що підвищують стійкість до стресу.

Ці рослинні компоненти входять до складу формули Regul8 Relax та додатково сприяють покращенню концентрації, розумової активності.

Загалом, профілактику поширених проблем із травленням можна звести до наступного:

  • раціональне харчування (наприклад, «середземноморська дієта») з необхідною кількістю вживаної протягом дня рідини (не менше 2 л на добу), клітковини (не менше 0,5 кг овочів та зелені на добу), щоденним вживанням термостатних йогуртів або кислого молока;
  • збалансований режим праці, відпочинку та харчування (ранні підйоми та відбої, 8-годинний сон, обов'язковий сніданок);
  • регулярна фізична активність (для органів черевної порожнини особливо корисними будуть «східні танці» та йога);
  • «гігієна стресу» (за потреби – допомога психолога чи психотерапевта);
  • своєчасне звернення до гастроентеролога у разі будь-яких скарг з боку органів травлення, а за наявності сімейного анамнезу гастроентерологічної патології – профілактичні обстеження згідно з індивідуальним планом.

Ефективним додатковим заходом профілактики може стати прийом комплексних нутрицевтиків, спрямованих на підтримку здоров'я травної системи.

Формули Cleanse, Restore та Maintain системи Regul8 Digestive Tune-Up у три кроки очищають, відновлюють та підтримують систему травлення, препарати відновлюють баланс корисних бактерій та забезпечують їх необхідними поживними речовинами. Додаткова формула Regul8 Relax ефективно допомагає у боротьбі з наслідками стресу, забезпечуючи організм рослинними адаптогенами, прибираючи тривожність та налагоджуючи сон.

Читайте також