Псоріаз: форми та методи лікування
Псоріаз – шкірне захворювання, що наражає пацієнта на різні страждання. Багато людей продовжують думати, що псоріаз заразний і викликається або інфекцією, або психологічною слабкістю, поганою гігієною хворого.
Псоріаз коротко: що це таке?
Псоріаз - це запальне захворювання шкіри, яке вражає і чоловіків, і жінок. І хоча старт захворювання в основному припадає на 33 роки, на псоріаз можуть хворіти і немовлята, і діти, і підлітки, і люди похилого віку.
Для псоріазу характерна генетична схильність. Також псоріаз сприйнятливий до інших факторів – наприклад, екологічних тригерів. Перша реакція – шкірна запальна відповідь, яка викликає, крім усього іншого, швидке та ненормальне оновлення кератиноцитів (клітини, що становлять епідерміс). Таким чином, оновлення епідермісу, який зазвичай займає 28 днів, відбувається протягом 5–7 днів. Це рецидивне явище призводить до появи червоних пластин (плям), які лущиться білими лусочками, які можна назвати лупою. Ці бляшки можуть з'явитися в різних частинах тіла, найчастіше на ліктях, колінах та волосистій частині голови. Важливо пам'ятати, що псоріаз не заразний: він ґрунтується на генетичній та імунологічній складовій, яка під впливом факторів навколишнього середовища сприяє початку захворювання.
Форми псоріазу
Бляшкоподібний псоріаз: найпоширеніша форма хвороби становить близько 80% випадків. Характерним клінічним проявом її вважається наявність червоних плям, які височіють над рештою поверхні шкіри і вкриті зверху великою кількістю сріблясто-білих лусочок.
Локалізація: шкіра голови, лікті, коліна та поперек.
Каплевидний псоріаз: він виникає в 10% випадків, зазвичай вражає дітей та підлітків. Шкірні елементи на вигляд нагадують дрібні краплі червоного або лілового кольору, які зазвичай з'являються після стрептококової інфекції або на її тлі.
Локалізація: кінцівки та тулуб.
Пустулезний псоріаз: проявляється у вигляді генералізованого та локального висипання на долонях та підошвах. У вмісті пустул немає мікроорганізмів. Спочатку на шкірі з'являється еритема, а потім дрібні поверхневі болючі та сверблячі пустули. З прогресуванням хвороби осередки ураження зливаються, епідерміс відшаровується, створюючи ерозії, вкриті гноєм. Даний тип захворювання зустрічається менш ніж у 1% випадків.
Локалізація: долоні та підошви, набагато рідше пустульозний псоріаз може бути генералізованим, з широким поширенням пустул по всій поверхні тіла.
Псоріаз складок (інтертригінозний) найчастіше зустрічається у дітей або людей похилого віку на тлі цукрового діабету. Висипання червоного кольору, чітко окреслені, мають гладку вологу поверхню, у глибині складок бувають тріщини.
Локалізація: пахвові западини, субмамарні складки, промежину, пупок та інші природні складки людського тіла.
Псоріатична еритродермія: характеризується появою червоних ділянок на шкірі та підвищенням місцевої та системної температури. Спочатку ділянки еритеми локалізуються незалежно від папул та бляшок, але згодом вони зливаються, захоплюючи весь шкірний покрив. При цьому відзначається сухість, лущення та свербіж шкіри, а також збільшення всіх лімфовузлів (лімфаденопатія). Ця форма захворювання зазвичай супроводжується лихоманкою, ознобом і потребує негайної госпіталізації.
Методи лікування
Псоріаз - це захворювання, повністю вилікуватися від якого на сьогоднішній день неможливо, так само, як, наприклад, і від цукрового діабету. Але це хвороба, спалахами якої можна успішно керувати.
Процедури спрямовані на боротьбу проти запалення та прискореного оновлення кератиноцитів, на відбілювання пластин. Тим часом пацієнт отримує «красиву» шкіру, усувається свербіж, біль та невпинне лущення пластин. Існують різні види лікування, які часто пов'язані один з одним як взаємодоповнюючі.
Місцеве лікування
Крім гарної гідратації шкіри місцеве лікування діє безпосередньо на пластини. Ці так звані «атаки» у лікуванні можуть полегшити свербіж, а також підтримати постійне відлущування пластин.
Актуальні кортикостероїди доступні у кількох лікарських формах: це не тільки мазі та креми, а й лосьйони, гелі, шампуні та пінки, що відповідають кожному пошкодженому хворобою місцю. Вони діють швидко, особливо на запалення та свербіж. Проте таке лікування слід обмежувати у часі. Оброблена ділянка шкіри не повинна бути надто широкою. Різке припинення необхідних стероїдів може супроводжуватися зворотним ефектом (важливо не викликати рецидив), що передбачає поступове зниження частоти застосування препарату.
Похідні вітаміну D є корисними у підтримувальній терапії, вже запущеній актуальними кортикостероїдами, – так пролонгується лікувальна дія. Вони іноді дратують тонкі ділянки шкіри.
Місцеві ретиноїди мало використовують, тому що часто викликають роздратування.
Фототерапія та PUVA-терапія
Відомо, що адекватні сонячні ванни дозовані здатні зменшувати прояви псоріазу практично в 90% випадків. З метою імітації цього ефекту використовується фототерапія та фотохіміотерапія (PUVA-терапія: використання УФА-випромінювання у поєднанні з прийомом псоралену). Кількість сеансів PUVA-терапії розраховується індивідуально кожному за пацієнта. Таке лікування забезпечує значне поліпшення на уражених ділянках через два місяці, за умови проходження терапії 2-3 рази на тиждень.
Перевага вузькосмугової фототерапії (UVB) у тому, що вона не вимагає прийняття псоралену. Це лікування триває 1,5-2 місяці, 2-3 сеанси на тиждень, і дозволяє відбілювати пластини вже після 4-6 тижнів використання. В даний час це найбільш широко використовується терапія.
Незалежно від терапії, кількість сеансів потрібно обмежити кількістю від 150 до 200 протягом усього життя, щоб запобігти виникненню раку шкіри у довгостроковій перспективі.
Системне лікування (перорально чи ін'єкційно)
Системне лікування призначається при ступенях псоріазу від помірної до тяжкої. Системні препарати борються проти запалення, що лежить в основі псоріазу та викликає проліферацію кератиноцитів.
Ретиноїди (ацитретин) більш ефективні для лікування псоріатичної еритродермії або пустульозного псоріазу, ніж бляшкоподібного псоріазу. Ацитретин успішно використовується у комбінації з іншими методами лікування, особливо з фототерапією.
Оральний циклоспорин – потужний імунодепресант, що має виражену дію на імунну систему. Імунодепресанти традиційно призначають хворим, які перенесли пересадку органів. У значно менших дозах препарат є ефективним засобом для лікування псоріазу. Але його використання має контролюватись і обмежуватись у часі через його токсичність для нирок та безлічі медичних протипоказань.
Метотрексат є базовим препаратом для системного лікування псоріазу. Цей препарат давно використовується, недорогий і дуже корисний для середніх та тяжких форм псоріазу з ушкодженням суглобів або без нього. Його приймають щотижня або перорально або шляхом підшкірної ін'єкції. Це цитостатик, похідне фолієвої кислоти, який пригнічує поділ клітин. Основною проблемою при тривалому лікуванні метотрексатом є те, що після накопичення в організмі препарат може викликати незворотні зміни печінки, тому необхідно регулярно проводити дослідження крові та обстежити пацієнта. Інший поширена побічна дія метотрексату – шлунково-кишкові порушення, які зменшуються при одночасному прийомі фолієвої кислоти.
Імунобіологічна терапія: анти-ФНП або анти-IL-12/IL-23 є інноваціями в лікуванні псоріазу. Цей новий клас препаратів, що вводяться за допомогою інфузії або підшкірної ін'єкції, є великим кроком уперед для пацієнтів із псоріазом, стійким до системної терапії. Ці препарати мають особливість: їх мета – лікування молекули запалення. Найближчим часом очікується випуск нових біопрепаратів.
Бальнеотерапія: лікування, засноване на воді, яке включає природні термальні джерела, мінеральні або морські води. Рекомендується призначати бальнеолікування курсом протягом трьох тижнів, щорічно протягом трьох років. Вдалині від стресу і суєти повсякденного життя хвороба відступає.
Стоп, міфи!
А тепер пройдемося найпоширенішими твердженнями про псоріаз і подивимося, наскільки вони справедливі.
Псоріаз пов'язаний з напругою та психологічними проблемами. Міф. Псоріаз – це психологічна хвороба. Він, зазвичай, проявляється після сильних емоцій (позитивних чи негативних), але де вони є причиною його появи.
Псоріаз заразний . Міф. Хвороба не може передавати через дотик, ні через одяг або фізичний контакт. Її походження є багатофакторним (генетична складова, імунологія...).
Псоріаз може успадковуватись. факт. У 40% випадків на псоріаз хворіють відразу кілька членів сім'ї. Якщо один із батьків хворий, ризик для дитини отримати захворювання коливається в межах 5-10%.
Людина може страждати від псоріатичного артриту без псоріазу шкіри. факт. Це відбувається в окремих випадках, псоріатичний артрит передує появі псоріазу шкіри.
Сонце (в помірних кількостях) ефективно проти хвороби. факт. 90% пацієнтів, які отримують короткі, але регулярні дії сонця (з сонцезахисним кремом), помічають обмеження кризи псоріазу. Але за засмагою потрібно стежити, тому що надмірна дія сонця може посилити симптоми.
Псоріаз зачіпає лише зовнішні ділянки шкіри. Міф. Поточні дослідження показують, що псоріаз у занедбаному стані пов'язаний з факторами серцево-судинного ризику, такими як ожиріння, дисліпідемія, цукровий діабет.
Таким чином, необхідна всебічна підтримка пацієнтів, причому вона не повинна бути обмежена лише турботою про шкіру!
Вперше опубліковано: Les Nouvelles Esthetiques Україна, №5 (87), 2014, стор.98-102