Модні дієти: ефективність та ризик

2017-03-01
Logo

Пацієнти найчастіше хочуть схуднути з мінімальними зусиллями, насамперед за допомогою усіляких дієт, які, на жаль, не завжди приносять користь. Розберемося в ефективності та корисності популярних дієт з інтернету.

Les Nouvelles Esthétiques


Наталія Міхнєва, к. м. н., доцент кафедри внутрішньої медицини №1 Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, дієтолог-гастроентеролог медичного центру «Здорове харчування» (Україна)


Як правило, бажання схуднути особливо загострюється у весняно-літній період, адже так хочеться влізти в улюблений сарафан чи літні штани! Але, будучи за своєю лінивими істотами, ми, як і наші клієнти, найчастіше хочемо досягти результату з мінімальними зусиллями, в першу чергу за допомогою всіляких дієт, які, на жаль, не завжди приносять користь. До нас часто звертаються за консультацією щодо ефективності тієї чи іншої модної дієти. Саме тому ми вирішили взяти з Інтернету опис п'яти найпопулярніших дієт та прокоментувати кожну з них з позиції користі та шкоди, ефективності та неефективності, можливих наслідків тощо. Хочете дізнатися, до чого привів цей «розбір польотів»? Прочитайте статтю, можливо, вона допоможе вам відмовити когось із ваших клієнтів від ризикованої витівки сісти на модну і розрекламовану дієту і тим самим зберегти їм здоров'я.

Дієта Аткінса

Низьковуглеводна дієта, розроблена кардіологом Робертом Аткінсом на основі дослідження, опублікованого в журналі Американської медичної асоціації Гордоном Азаром (Gordon Azar) та Уолтером Лайонсом Блумом (Walter Lyons Bloom). Аткінс використовував метод, описаний у статті, для боротьби із власною зайвою вагою.

У чому полягає суть цього методу схуднення? Дієта Аткінса обмежує споживання вуглеводів для перемикання обміну речовин з використання як енергетичного «палива» глюкози на спалювання накопичених у тілі людини жирів. У перший тиждень безвуглеводна дієта Аткінса виключає з харчування всі вуглеводи, зокрема фрукти, молоко, буряк, картопля, морква. Наступного тижня додають 5 грамів вуглеводів на день, потім – 10 грамів і так далі, поки кількість вуглеводів не встановиться на тому рівні, при якому людина продовжує худнути або зберігає знижену вагу (приблизно на 40–50 грамах вуглеводів).

Заборонені страви: хліб, хлібобулочні вироби, кукурудза, борошняні страви, фрукти, морква, буряк, горох, квасоля, солодкі компоти, сиропи, морозиво, молоко, рис, родзинки, інжир.

Швидке зниження ваги на цій дієті пов'язане з тим, що людина відразу починає втрачати масу тіла за рахунок втрати рідини, а не жиру, як багато хто вважає. Це пов'язано із здатністю вуглеводів зв'язувати рідину та затримувати її в організмі. Під час дотримання цієї дієти утворюються кетонові тіла (продукти обміну білків), в надлишку вони викликають почуття нудоти і відрази до їжі, тому людина починає менше їсти. Але тривале підвищення кетонових тіл призводить і до підвищення рівня сечової кислоти, як наслідок, розвивається схильність до утворення каменів у нирках. Порушується рівень калію та натрію, що, у свою чергу, може призвести навіть до порушення серцевого ритму, тому обов'язково потрібно паралельно приймати вітаміни та мінерали, а також спостерігатись у лікаря, який призначатиме необхідні дослідження.

Суворе обмеження в раціоні вуглеводів може дуже серйозно позначитися на самопочутті навіть здорової людини, тому дана дієта категорично заборонена людям похилого віку у зв'язку з серйозними побічними діями у вигляді запорів; крім того, оскільки за такого раціону в організм надходить мало харчових волокон, відбувається згущення крові, що в результаті може призвести до підвищеного тромбоутворення. При цій дієті загострюватимуться і хронічні захворювання з боку серцево-судинної системи, нирок та шлунково-кишкового тракту, якщо такі є у пацієнта.

Таким чином, мій висновок такий: дієти Аткінса можуть дотримуватися лише молоді люди, практично здорові і під наглядом лікаря.

Дієта Протасова

Меню цієї дієти розраховане на 5 тижнів – від суворих овочів на початку дієти до насиченого продуктами меню наприкінці:

  • тиждень 1: можна їсти тільки сирі овочі (у будь-якій кількості), сир (нежирний сир), йогурти 5% жирності; урізноманітнити раціон можна одним вареним курячим яйцем на день;
  • тиждень 2: цей тиждень повторює перший (овочі, сири, йогурти), від яєць можна відмовитись;
  • тиждень 3: овочі обов'язкові, вживання сирів та йогуртів скорочується та частково замінюється м'ясними продуктами (необхідно додати до раціону 300 грам смаженого м'яса, риби чи курки);
  • тижнів 4-5: дозволені овочі в будь-якому вигляді, сири, м'ясо, яйця, яблука.

Інтернет-форуми головним плюсом дієти Протасова називають необмеження кількості споживаної їжі. Такий раціон психологічно легше прийняти. Можна зустріти висловлювання, що «протасування» упорядковує обмін речовин завдяки відсутності вуглеводів з високим глікемічним індексом, в результаті дієти нормалізується функціонування підшлункової залози та зменшується потяг до солодкого.

Хоча й пишуть, що дієта з низьким глікемічним індексом впливає на нормалізацію обмінних процесів у підшлунковій залозі, це стосується лише вуглеводного обміну. Але при цьому апологети такого стилю харчування зовсім забувають про те, що в перші два тижні людина вживає виключно сиру рослинну їжу та в раціоні відсутні білкові продукти та каші. Усе це, навпаки, викликає загострення хронічних гастроентерологічних захворювань – наприклад, того ж хронічного панкреатиту, гастриту, виразки; також виникнуть проблеми із кишечником. Крім того, при такій дієті відзначається не тільки дефіцит незамінних амінокислот, які не виробляються в організмі людини і повинні щодня надходити з їжею, а й багатьох вітамінів, як жиро, так і водорозчинних (наприклад, групи В).

Одним словом, раціон при аналізованій нами дієті дуже мізерний і нерізноманітний, особливо в перші два тижні, тому самостійно, без консультації лікаря, цієї дієти не можна дотримуватися в жодному разі, інакше виникнуть серйозні проблеми зі здоров'ям.

Дієта Дюкана

Дієта французького дієтолога Дюкана, яка підкорила мільйони людей по всьому світу, складається з чотирьох етапів:

  • на першому необхідно вживати лише протеїни (наприклад, м'ясо, рибу, яйця) та пити близько 3 літрів води на день; у період відбувається різке зниження ваги;
  • на другому етапі протеїнові дні чергуються з днями, коли можна їсти деякі види овочів;
  • на третьому етапі допускається помірне вживання деяких фруктів, картоплі, рису;
  • на четвертому (який, згідно з рекомендаціями розробника дієти, повинен тривати до кінця життя) можна повернутися до звичного режиму харчування, але дотримуватися трьох правил: щодня з'їдати три ложки вівсяних висівок, відмовитися від ліфтів та ескалаторів, один день на тиждень присвячувати виключно білковій їжі.

Британська дієтична асоціація у листопаді 2011 року визнала дієту Дюкана найнебезпечнішою у світі, оскільки цей спосіб харчування передбачає повну відмову від двох категорій поживних речовин, необхідних організму, – вуглеводів та жирів. Я з дієтологами повністю погоджуся, тому що ця дієта суперечить усім канонам збалансованого раціону: відсутні жири, у тому числі рослинні, настільки потрібні нашому організму, і вуглеводи, включаючи складні (наприклад, у вигляді каш), адже кілька ложок висівок не зможуть замінити повноцінне надходження харчових волокон та вітамінів групи В. Також на першому та другому етапі не вживаються фрукти, а це дефіцит ще й багатьох водорозчинних вітамінів, мікроелементів, і тієї ж клітковини.

Людину, яка дотримується такої дієти, можуть турбувати скарги з боку шлунково-кишкового тракту, больовий синдром, запори. Дієта Дюкана протипоказана пацієнтам із серцево-судинною патологією, людям похилого віку. Добре, що рекомендуються хоча б фізичні навантаження та й питний режим достатній, але інших позитивних моментів я не знаходжу.

Японська дієта

Ця дієта передбачає повне виключення з раціону цукру, солі, алкоголю, борошняних та кондитерських виробів, але не на все життя, а лише на 13 днів.

Меню японської дієти складається з певного набору продуктів і розписано певною послідовністю по днях. У дієту входить чорна кава (натуральна мелена, без цукру), яйця, зварені круто, салати зі свіжої капусти та моркви, знежирений кефір, томатний сік, відварена яловичина та риба, свіжі фрукти. Все готується без солі, салати заправляються будь-якою олією, з додаванням кількох крапель соку свіжого лимона. Фрукти можна вживати у будь-якій кількості, за винятком винограду, в якому, порівняно з іншими фруктами, набагато більше калорій та цукру.

Хоча б те, що ця дієта розрахована лише на 13 днів, вже говорить багато про що. Адже коли людина, навіть практично здорова, дотримується її триваліший час, серйозні проблеми з організмом забезпечені.

Більше того, якщо, згідно з японською дієтою, на сніданок випивати тільки чашку кави і з'їдати сухар, то, повірте, до обіду прокинеться почуття голоду, яке одним салатиком вгамувати не вийде. Отже, сніданок має бути максимально повноцінним та збалансованим, а це повністю суперечить принципам японської дієти. Добре хоч із раціону не виключаються рослинні жири, рекомендуються овочі, але, з іншого боку, після кількох днів на вареному м'ясі та рибі, та ще й без солі, точно захочеться чогось забороненого. Тому моя оцінка японської дієти буде негативною. Такий метод, безперечно, суперечить канонам раціонального харчування.

Гречана дієта

Монодієта, тобто що передбачає вживання лише одного продукту, яка не вимагає кількісних обмежень. Ефективність дієти (навіть за відсутності ліміту обсяг порцій) обумовлена невисокою калорійністю гречаної крупи. Прихильники «гречки» стверджують, що додавання до дієти білка у складі кефіру дає можливість повністю відмовитися від інших продуктів. Тривалість дієти – до 14 днів. Обмежень на кількість з'їденої гречки на добу немає. Додатково за день можна випивати не більше одного літра знежиреного (1%) кефіру. Гречана дієта повністю забороняє вживання будь-яких додаткових продуктів або приправ (у тому числі виключаються сіль та цукор).

Моя думка така: всім монокомпонентним дієтам (коли рекомендується вживати лише якийсь один продукт протягом певного часу) треба сказати категоричне «ні»! Плюс тільки в тому, що гречану дієту радять дотримуватись не більше двох тижнів, інакше можливі серйозні проблеми зі здоров'ям.

Не можу зрозуміти: чим інші каші не підходять для складання меню? Повна відсутність фруктів та овочів у раціоні призведе до дефіциту багатьох вітамінів (наприклад, вітаміну С), мінералів, мікроелементів. Кількість білка, яке людина, яка сидить на цій дієті, буде отримувати з одновідсотковим кефіром, також мізерна.

У принципі це стосується всіх монокомпонентних дієт. Здоровий раціон має бути максимально різноманітним та збалансованим, щодня ми повинні вживати понад 40 незамінних речовин, які в нашому організмі не можуть вироблятися та повинні надходити з їжею! Якщо ж ви сьогодні чогось не з'їли, то завтра, пам'ятаючи про необхідність повноцінного харчування, маємо отримати те, що необхідно, – і амінокислоти, і деякі жирні кислоти (лінолеву та ліноленову), і вітаміни, і мікроелементи. Адже в одному продукті, яким би він добрим не був, всього цього бути не може. Тому харчуйтесь різноманітно, а якщо вже зважилися на дієту, зверніться по допомогу до фахівця.

***

Підводячи підсумок, змушена констатувати, що на сьогоднішній день ще не придумана універсальна дієта, яка б вирішила всі проблеми з надмірною вагою, при цьому не завдавши шкоди організму. Тільки лікар-дієтолог може грамотно, враховуючи індивідуальні особливості організму пацієнта та супутні захворювання, скласти раціон для вирішення поставленого перед ним завдання; при цьому пацієнт повинен перебувати під наглядом фахівця, періодично проходити обстеження, щоб не пропустити якісь зміни, особливо в позитивний бік, – тоді буде простіше вирішити наболілі проблеми. До того ж всі медичні рекомендації щодо харчування дотримуються щонайменше шість місяців.

Мабуть, тільки в нашій країні все ще поради черпають з Інтернету, глянсових журналів, від подруг та знайомих, сподіваючись отримати результат без особливих зусиль. Насправді ж здоровий спосіб життя і правильне харчування повинні супроводжувати людину від народження: потрібно з дитинства щепити та виховувати у дитини культуру харчування, не лінуватися готувати корисну та здорову їжу. Поза сумнівом, майбутнє – за профілактичною медициною та правильним харчуванням.

Вперше опубліковано: Les Nouvelles Esthetiques Україна, №3 (79), 2013

Читайте також