Масаж обличчя: можливі помилки

Неправильне виконання масажу може зашкодити

Logo

Масаж обличчя – одна з найбільш популярних процедур у салонах краси. Спрямований насамперед на профілактику старіння, масаж сприяє поліпшенню мікроциркуляції та лімфодренажу, покращує обмінні процеси, дає безперечний омолоджувальний ефект.


Ольга Антонюк, лікар-дерматокосметолог, методист «Академії Наукової Краси» (Україна)


Широкі можливості

Масаж надає різнобічний вплив не тільки на шкіру, м'язи обличчя та шиї, а й на весь організм загалом. Імпульси, що посилаються за допомогою масажу, досягаючи кори головного мозку, своєрідно діють на центральну нервову систему. Легкі масажні рухи, наприклад погладжування, заспокоюють, а енергійніші (побиття) – збуджують. У результаті масажу на шкірі з'являється почервоніння, температура шкіри підвищується, прискорюються і покращуються крово- і лімфообіг, газообмін, живлення й обмінні процеси в шкірі та м'яких тканинах, що розташовані  нижче. Шкіра стає більш еластичною, зменшуються набряклість і пастозність, в'ялість і пористість, сухість. М'які тканини робляться більш пружними, складки та зморшки розгладжуються. За допомогою масажу можна повністю або частково усунути вікові зміни у підшкірному жирі і таким чином відновити втрачену форму й овал обличчя. Змінюється і колір шкіри – вона стає рожевою, бархатистою.

Однак  в разі неграмотного виконання масажу можна отримати зворотну реакцію на шкірі клієнта, дискомфорт і поганий настрій. Звичайно, ускладнення при виконанні масажу не мають таких наслідків, яких можуть призвести помилки, наприклад, у пластичній хірургії або ін'єкційних методиках. Проте неграмотне проведення масажної процедури дискредитує методику, не додає «балів» спеціалісту, який її виконав, і, найголовніше, може спричинити негативні прояви на обличчі: гематоми, птоз тканин, утворення капілярних «зірочок». Щоб уникнути подібних «непорозумінь», зупинимося на основних можливих помилках.

Індивідуальний підхід

Перш за все, важливо зазначити, що виконувати масаж мають косметологи, які пройшли спеціальний курс навчання і володіють знаннями анатомічної будови масжованої області – тільки тоді він буде результативним.

У комплексі косметологічних процедур масаж найчастіше показаний при жирній та пористій шкірі обличчя, вугровій хворобі у стадії компенсації або субкомпенсації, синдромі набряку, атонічній та в'ялій шкірі обличчя. Застосовується він і для боротьби з другим підборіддям, для попередження утворення зморшок і складок й усунення наявних, підвищення тонусу і тургору шкіри. При цьому до кожного пацієнта необхідний індивідуальний підхід з урахуванням типу шкіри та характерних рис обличчя.

Існують також і протипоказання для застосування цієї методики, зокрема:

  • гнійничкові ураження шкіри (піодермії);
  • вірусні захворювання (герпес);
  • атопічний та алергічний дерматит у стадії загострення;
  • екзема;
  • порушення шкірних покривів обличчя (садна і тріщини);
  • виражене розацеа;
  • гіпертрихоз.

Також масаж не показаний після проведення глибоких та серединних пілінгів та при індивідуальній непереносимості

Правильний вибір

Техніки масажу постійно вдосконалюються, розробляють нові методики. Однак при всій їхній різноманітності найчастіші помилки при проведенні масажу пов'язані з тим, що косметологи роблять неправильний вибір на користь тієї чи іншої техніки, не враховуючи тип шкіри пацієнта. Адже при проведенні процедури масажу головне завдання – не завдати шкоди шкірі.

Перед проведенням масажу необхідно визначити тип шкіри та її стан. Тільки після цього можна вирішувати, які саме засоби та який вид масажу можна застосовувати.

Так, наприклад, у молодих клієнтів з нормальним тургором шкіри масажні методики, що моделюють овал обличчя, можуть призвести до накопичення зайвої міжтканинної рідини та появи на обличчі набряклості.

Для клієнтів із чутливою шкірою із вираженими явищами куперозу не варто застосовувати активні техніки. Тривалі методики масажу та невідповідний для цієї проблеми масажний засіб можуть посилити прояви наявної патології, сприяючи ще більшій дилатації судин та їх подальшій візуалізації. Також при такій шкірі не можна застосовувати масажні засоби, що мають судинорозширювальну дію (наприклад, камфору). Перевагу в цьому випадку слід віддавати масажу, що пластифікує та не спричиняє вираженої гіперемії на обличчі. При цьому суху шкіру краще масажувати холодним кремом.

Увага – рухам

Під час процедури масажу необхідний повний спокій, м'язи, що масажуються, мають бути повністю розслаблені. Масаж починається з легких погладжувальних рухів – жоден масаж не має починатися з агресивних методик. Сильні та болючі натискання під час проведення масажу, коли косметолог намагається посилити ефект цієї процедури, надають протилежний вплив. Такі методи можуть призвести до ускладнень, зокрема синців та утворення телеангіектазій.

Масажні рухи мають бути спрямовані знизу вгору та від центру до периферії, масажними лініями. Рухи проти масажних ліній, збирання шкіри в складку призводить до формування додаткових зморшок. Ускладненням подібних дій може бути також опущення тієї чи іншої анатомічної зони обличчя, найчастішою локалізацією якого є зони носогубного трикутника, куточків рота та область верхньої повіки.

Приємні відчуття

Вибираючи ту чи іншу техніку масажу, необхідно враховувати як природу шкіри, так і темперамент клієнта, його конституцію. Так, астеніки переносять тривалі та енергійні масажі цілком задовільно, а нормостеникам потрібні помірні процедури. Людям до 30 років масаж роблять енергійно, клієнтам старшого віку – спокійніше.

Тривалість масажу за різних його видів зазвичай коливається від 10 до 15 хвилин для обличчя і загального масажу – до 30-40 хвилин. Косметичний масаж обличчя кремом триває 15 хвилин, а пластичний по тальку – 10 хвилин. Однак тим клієнтам, у яких нормальний і знижений тиск, косметичний масаж роблять не більше ніж 10 хвилин, оскільки у них нерідко буває запаморочення.

Важливою частиною процедури є необхідність налагодити з пацієнтом психоемоційний контакт. Після проведення масажу у клієнта має залишатися приємне відчуття. Жодну фазу не можна проводити так, щоб вона спричиняла дискомфорт, а тим паче відчуття болю

Таким чином, навіть така «нешкідлива» методика, як масаж, здатна в разі невмілого використання ускладнити життя і клієнту, і фахівцю. Тільки дотримання відповідних правил допоможе уникнути неприємних наслідків.

Вперше опубліковано: KOSMETIK international journal, №1(39), 2010, стор. 36-37

Читайте також