Масаж голови та шийно-комірної зони: покрокова технологія

2015-05-03
Logo

Шийно-комірникова зона і голова частіше за інші ділянки тіла піддається атакам негативних факторів зовнішнього середовища. У цій галузі часто можна спостерігати виникнення набряклості, застійних явищ, затискання хребців, порушення роботи сполучних тканин, дегенеративні зміни.



Сергій Капралов, к. зв. ф. в. с., академік Світової медичної академії, керівник відділу класичного та етнічного масажу, лазневих та спа-реабілітаційних технологій Асоціації фахівців зі спортивної медицини та лікувальної фізкультури України, організатор та головний суддя міжнародних та українських чемпіонатів – 2008–2014 (Україна, Київ)
Валерій Кирилюк, керівник напряму «Бані світу в спа та реабілітації» у ТОВ «Центр Капралова» та в секції Капралова С. Ю. в Асоціації фахівців зі спортивної медицини та лікувальної фізкультури України, переможець І Чемпіонату Східного регіону та ІІ Чемпіонату України з класичного та спа-масажу (Україна, Київ)


Одним з ефективних і природних способів уникнути перелічених проблем і позбутися їх є масаж шийно-комірцевої зони та голови.

Внаслідок порушень у шийно-комірцевій зоні виникають такі захворювання, як кривошия, остеохондроз, лопаткові спайки, сколіоз, починаються проблеми з поставою, різні прояви спондильозу та міжхребцевих гриж. Крім цього, з'являються різкі та ниючі головні болі, підвищений або знижений тиск, неадекватні реакції організму на зміну погоди, перепади температури та атмосферного тиску. Як наслідок все частіше відчувається втома, слабкість, сонливість, нервозність, зміна настрою, порушення сну. Даний масаж усуває перераховані вище порушення, ефективний при підвищеному або зниженому тиску, оніміння верхніх кінцівок. Крім того, представлений мікс-масаж, заснований на елементах різних методик, дозволяє зняти набряклість та припухлість, усунути спайки в області плечей та лопаток, збільшити гнучкість та амплітуду руху шиї, плечей, рук та спини.


Щоб процедура була ефективною, до масажу шийно-комірової зони обов'язково потрібно підключати масаж голови та зони плечей – це чудова стимуляція кровообігу всіх органів, що знаходяться на рівні шийних хребців.


Масаж шиї, плечей і волосистої частини голови сприяє покращенню проходження нервового імпульсу в цій зоні, знімаючи, таким чином, напругу та покращуючи роботу кровоносної та нервової систем, що особливо важливо для тих, хто скаржиться на оніміння рук.


Коли м'язи голови, шиї та трапеції перебувають у гіпертонусі (стан м'язової напруги), погіршується іннервація та кровообіг у шиї та голові, що може призвести до остеохондрозу шийних хребців, кисневому голодуванню головного мозку (порушення венозного відтоку голови), до головок та поганого самопочуття.


Основні результати проведення масажу шийно-коміркової зони та голови:

  • поліпшення припливу крові до голови та проблемних зон, зняття спазму та м'язової напруги шляхом стягування та розтягування м'язів;
  • зняття напруги з верхньоплечового пояса;
  • зменшення головного та хребетного болю;
  • нормалізація тиску;
  • зняття втоми;
  • поліпшення загального фізичного та психологічного стану організму;
  • покращення спортивних результатів.

Протипоказання до проведення даного масажу:

  • підвищена температура тіла;
  • гострі запальні процеси;
  • шкірні захворювання;
  • ушкодження цілісності шкірного покриву;
  • сильна перевтома та збудження;
  • гіпертонічний криз;
  • захворювання щитовидної залози;
  • перенесений гострий інсульт, черепно-мозкова травма, інфаркт міокарда та ін.

Перед проведенням даного масажу необхідно добре провітрити приміщення, в якому проходитиме процедура, простежити, щоб у ньому була комфортна температура - 22-26 градусів, приглушити світло, включити спокійну музику, що релаксує, запалити аромалампу або аромасвічу.

Хід процедури


1. І. п.: клієнт у положенні лежачи на спині, масажист знаходиться у головах клієнта. Вказівні та середні пальці обох рук розташовуємо між вушними раковинами клієнта, іншими пальцями максимально широко охоплюємо основу черепа. Великі пальці лежать зростання волосся. Виконуємо 3 кругові обертання на себе, зміщуючи шкірний шолом, і 3 кругові обертання від себе.

2. Охоплюємо череп двома руками, не виносячи пальці на віскі клієнта. Пальці знаходяться лише на черепі. Зміщуємо шкірний шолом у ліву та праву сторони по 3 рази.


3. Розташовуємо руки так, щоб вушні раковини клієнта розташовувалися між мізинцями та безіменними пальцями, інші – середній та вказівний – кладемо на віскі, великі – на лоб. Виконуємо 3 кругові рухи вперед і 3 кругові рухи назад, при цьому максимально зміщуємо сухожильний шолом.

4. Розташовуємо долоні одну над іншою на лобі клієнта. Виконуємо по 3 кругові рухи вліво і вправо, зміщуючи шкіру чола.

5. Маємо вказівні, середні та безіменні пальці рук на скронях клієнта. Великі пальці з'єднані вгорі. Виконуємо по 3 кругових рухи на себе і від себе, легко зміщуючи шкіру у скроневій ділянці.


6. Маємо подушечки великих пальців біля основи носа. Інші пальці зімкнуті вгорі (будиночком). Виконуємо кругові рухи великими пальцями вперед та назад по 3 рази.


7. Маємо середні пальці по контуру очних яблук клієнта таким чином, щоб кінці пальців упиралися в перенісся. Виконуємо хвилеподібні рухи середніми пальцями у напрямку до перенісся 3 рази.


8. Розташовуємо основу долоні та бугор великого пальця на щоках клієнта, пальці спрямовані вниз, до основи черепа. Виконуємо кругові рухи долонями на себе вгору та від себе вниз по 3 рази.


9. Розташовуємо долоні обох рук на потиличній частині голови клієнта. Виконуємо кругові рухи головою в горизонтальній площині по 3 рази ліворуч і праворуч, проводячи м'якоткане витягування шийного відділу хребта.


10. Кладемо обидві долоні на грудину і виконуємо кругові рухи за годинниковою стрілкою та проти неї по 3 рази.


11. Розташовуємо долоні обох рук на плечових суглобах клієнта, при цьому II–V пальці знаходяться в пахвових западинах, а великі – в області ключиці. Виконуємо поперемінні рухи, що розгойдують, в одну і іншу сторону з одночасним лімфодренажем в області пахв.


12. Наносимо масло на руки і розносимо його по тілу клієнта прийомом «погладжування»: шия (передня, бічна, задня поверхня), плечовий суглоб, плече до ліктьового суглоба, область декольте.


13. Одну руку маємо на задній поверхні шиї клієнта, фіксуючи голову. Другу руку кладемо на ліктьовий суглоб, щільно притиснутою долонею виконуємо поздовжнє витягання поверхневих і глибоких м'язів комірної зони та шиї (від ліктьового суглоба до потиличної кістки) 3-5 разів. Потім, помінявши руки, виконуємо той самий прийом з іншого боку.


14. Встановлюємо подушечки II–V пальців обох рук на задній поверхні шиї клієнта та виконуємо поперечне спіралеподібне усунення поверхневих м'язів шиї. Прийом виконується поперемінно, з невеликим радіусом, щоб досягти поступового розслаблення м'язів та зв'язок.


15. Повертаємо голову клієнта у ліву сторону, фіксуючи її лівою рукою. Фаланги правої руки встановлюємо на грудинно-ключично-соскоподібному м'язі і виконуємо її витяг. Прийом виконується середніми фалангами пальців, без надмірного натискання область щитовидної залози. Те саме – в інший бік.


16. Встановлюємо пальці рук паравертебрально лише на рівні 3-го грудного хребця. Прийом виконуємо двома руками, подушечками II-IV пальців, витягуючи м'язи та зв'язки шийного відділу хребта у напрямку до голови. Повторюємо 3-5 разів. Те саме – в інший бік.


17. Встановлюємо одну руку так, щоб вона упиралася в основу потиличної кістки, іншою підтримуємо підборіддя. Прийом проводиться двома руками, повільно та акуратно. Відхиляючи свій корпус до упору, виконує витягування шийного відділу хребта клієнта. Основне зусилля - на ту руку, яка знаходиться знизу, верхня рука в основному виконує функцію, що підтримує. Повторюємо 5-7 разів. Те саме – в інший бік.


18. Встаємо збоку від клієнта. Взявши його за далеку від себе руку і притягнувши до себе, повертаємо клієнта на бік. У комірній зоні виконуємо прийоми погладжування, вичавлювання, розминання. Те саме – в інший бік.


19. Клієнт лежить на спині. Встаємо паралельно масажному столу обличчям до клієнта. Взявши руку клієнта, встановлюємо його кисть на ближнє плече, а другою рукою захоплюємо плечовий суглоб. З цього положення, піднімаючись на шкарпетках, виконуємо кругові рухи у плечовому суглобі. Рука рухається як поршень: вгору-вниз у вертикальній площині. Повторюємо з іншого боку.


20. Фіксуємо пензель клієнта між своїм плечем та корпусом. Однією рукою утримуємо плече клієнта, другою – фіксуємо його плечовий суглоб. Виставивши одну ногу вперед, виконуємо кругові рухи в горизонтальній площині, пересуваючись уперед і назад по колу, максимально збільшуючи відведення верхніх кінцівок. Повторюємо в інший бік.


21. Дальньою рукою фіксуємо кисть клієнта за променево-зап'ястковий суглоб. Другу ближню руку встановлюємо збоку на грудній клітці, середньої аксиллярной лінії. Виконуючи обертання рукою вперед і на себе по колу, розтягуємо велику та малу грудні м'язи клієнта. Те саме – в інший бік.


22. Пензель клієнта знаходиться під його потилицею. Встановлюємо пальці обох рук у підлопатковій ділянці клієнта і, піднявши її, проводимо м'яке витягування. Те саме – в інший бік.


23. З пункту 18 по 22 виконуємо те саме на іншій стороні.


24. І. п.: масажист стає біля узголів'я клієнта. Обидві кисті клієнта знаходяться під потиличною головою. Стаємо біля узголів'я клієнта, розташовуємо паравертебрально пальці своїх рук на рівні 4-5-го грудного хребця і виконуємо витяг верхньої частини грудного відділу.


25. Встановлюємо одну руку під потиличною областю клієнта, трохи піднявши його голову. Другу руку кладемо на плечовий суглоб. Злегка упираючись у тім'яну область своїм животом, фіксуємо голову клієнта. Виконуючи латерофлексію шиї, повертаємо голову клієнта за допомогою свого тулуба. При цьому ніс клієнта не повинен йти із середньої лінії. Повторюємо в інший бік.


26. Встановлюємо пальці рук перпендикулярно вздовж остистих відростків на шийному відділі клієнта, при цьому одна нога знаходиться трохи попереду іншої. Піднявши руки нагору і відхиливши свій тулуб, провівши легку тракцію, виконуємо П-подібні рухи. Рухи виконуються з допомогою корпусу, а чи не руками. Це можна робити спочатку на нижньому, верхньому та середньому відділі шиї, а потім об'єднати в один загальний П-подібний рух.


27. Повторюємо попередній прийом, але виконуємо цей рух по черзі двома руками, як «велосипедист крутить педалі».


28. Лівою рукою спираємося на праве плече клієнта, при цьому поклавши голову на своє передпліччя. Правою рукою, що знаходиться у скроневій ділянці голови клієнта, повертаємо голову вліво. Виконуємо тракцію бічних м'язів шиї протягом 30 секунд. Те саме – в інший бік.


29. Ліву руку маємо під задньою поверхнею шиї клієнта тильною стороною до столу. Правою рукою фіксуємо чоло. Після фіксації виконуємо невелику ротацію рукою до стану натягу м'язів шиї, зупиняємось і утримуємо це положення до 30 секунд.


30. Змінюємо руки, виконуємо те саме, що й у пункті 28, тільки верхньою рукою фіксуємо підборіддя.


31. Встановлюємо зігнуті у фалангах пальці двох рук під атланто-потиличним зчленуванням та виконуємо його мобілізацію. Час експозиції – 30 секунд.

Наприкінці процедури накриваємо рушником очі та вуха клієнта і пропонуємо йому трохи відпочити, відчути післясмак масажу та насолодитися блаженством гармонії та задоволеності. У цей час готуємо трав'яний чай і пригощаємо клієнта, коли той підніметься. Поки клієнт насолоджується напоєм, даємо йому спеціальні рекомендації щодо спа-реабілітації та правильного способу життя, розроблені Капраловим С.Ю.


Дана спа-реабілітаційна методика є базовою. Залежно від показань та протипоказань до неї додатково додається масаж волосистої частини голови, вушних раковин, обличчя, елементи роботи з рушниками, авторськими голчастими аплікаторами, спеціальними масажерами Капралова та точковий масаж.

Вперше опубліковано: KOSMETIK international journal №3 (57) / 2014

Фото: Ірина Галдецька, фото зроблено у «Центр Капралова»

Читайте також