Лікування рубців у посттравматичному періоді: естетичні нехірургічні можливості

2021-03-29
Logo

Про деякі проблеми зі здоров'ям говорити не прийнято – зазвичай їх ховають та приховують. Дефекти шкіри (наприклад, рубці) – одна з таких неприємних проблем. Однак ігнорувати її аж ніяк не найкраща тактика.


Крістіна Мусіхіна , лор–хірург, пластичний хірург, спеціаліст з контурної пластики, косметолог, аспірант кафедри оториноларингології Національного медичного університету ім. А.А. Богомольця (Україна)


Метааналіз, проведений вченими з університетів Кардіфа та Свонсі (Уельс, Великобританія), показав, що пацієнти зі шрамами схильні до розвитку тривожного та депресивного розладів. І все-таки рубці – це не вирок

Причина виникнення будь-якого рубця – порушення цілісності шкірного покриву. Це може статися внаслідок хірургічного втручання, термічного чи хімічного опіку, укусу, механічної травми, вогнепальної рани, видалення татуювань, тобто будь-якої агресивної фізичної дії на шкіру. Також рубці можуть залишатися після деяких інфекційних захворювань (вітряної віспи), а також вугрової хвороби (акне). Від цього не застраховані не лише жінки, а й чоловіки, яким шрами після акне чи вітрянки можуть завдавати не менше незручностей.

Будь-який практикуючий лікар прагне загоєння рани призвело до утворення так званого нормотрофічного рубця. Такий шрам не відрізняється за кольором від навколишніх тканин, не виступає над її поверхнею і зазвичай влаштовує пацієнта в косметичному відношенні. Але, на жаль, не всі рубці такі, тому і є необхідність їх корекції.

Атрофічні рубці утворюють на шкірі щось на зразок ямок. Наприклад, атрофічними є шрами після акне або вітряної віспи, а також так звані розтяжки, які утворюються на шкірі (найчастіше на животі та стегнах) після різкого коливання ваги пацієнта. Ще серйознішу косметичну проблему представляють гіпертрофічні рубці: вони виступають над поверхнею шкіри. Такі шрами "товсті", щільні, часто яскраво-червоного кольору. Але найскладнішою проблемою можуть стати келоїдні рубці - блискучі, щільні, гладкі, чітко окреслені, утворення рожевого кольору, що височіють над поверхнею шкіри. На відміну від гіпертрофічних, келоїдні рубці поширюються за межі країв травмованої ділянки шкіри та схильні до розростання. Що цікаво, вчені та лікарі досі не дійшли єдиної думки щодо того, чому одні пацієнти схильні до виникнення цієї патології, а інші – ні.

Я ніколи не обіцяю пацієнтам чудес і чесно попереджаю, що повністю позбавитися шраму неможливо. Однак при грамотному та своєчасному підборі терапії можна зменшити рубець до 85% і досягти такого результату, щоб він практично не був помітний збоку. Але хочу наголосити на важливому нюансі: займатися корекцією рубців та шрамів має вузький фахівець із вищою медичною освітою – дерматолог, хірург, а не випускник двотижневих курсів на кшталт «Стань косметологом з нуля». "Лікування" у непрофесіонала в кращому разі не дасть результату, а в гіршому - дасть ускладнення, наприклад, хімічний опік або розростання рубця.

На жаль, більшість людей не знають, як важливо вчасно розпочинати лікування та корекцію шрамів і часто мислять приблизно так: «Почеку два-три роки, а потім вилікую рубець». Але такий підхід ускладнює роботу лікаря, в арсеналі якого потім буде менше ефективних методів терапії. Найбільш продуктивно коригувати рубець у перший рік після його виникнення. Такі шрами ми, хірурги, називаємо «свіжими», і вони краще піддаються лікуванню.

Страждають пацієнти і протилежного міфу: «Вже пізно, отже немає сенсу намагатися виправляти шрам». Насправді успішно лікуються і 5-річні, і навіть 20-річні шрами. Так, це займе більше часу та ефективних способів в арсеналі хірурга може виявитися менше.

Сучасні хірургічні методи корекції рубців дуже ефективні, і рішення про вибір методу лікування приймає хірург залежно від типу, глибини, розміру та розташування шраму. Тим не менш, грамотний фахівець здатний підібрати терапію, яка «спрацює» в конкретній ситуації та допоможе значно зменшити рубець та нехірургічними методами, таким чином покращивши якість життя пацієнта.

У цій статті ми зупинимося на питаннях лікування рубців нехірургічними методами.

Нехірургічні можливості у лікуванні рубців

Неінвазивні методи

Креми та гелі на силіконовій основі. Ці препарати є засобами вибору, рекомендованими відповідно до міжнародних стандартів лікування рубців. Препарати на силіконовій основі є найефективнішими у перші 3-4 місяці з моменту отримання травми. Це період, коли шрам тільки формується та ще не підлягає корекції. Пізніше їх застосування буде марним, що б нам не обіцяли рекламні ролики.

Також препарати на силіконовій основі можна використовувати як профілактику боротьби з патологічними рубцями. Основні властивості даних засобів – це створення водонепроникної та газопроникної плівки, які, у свою чергу, захищають та зволожують рубець від хімічного та бактеріального впливу, що дозволяє рубцю нормалізувати синтез колагену.

Інвазивні методи лікування рубців

Всупереч поширеній думці, інвазивні методи лікування рубців – це не лише хірургічна корекція, а й лазерна дермабразія, і механічне шліфування шкіри, та ін'єкційні методи лікування шрамів. Всі ці методи дуже ефективні, якщо вони призначені та виконуються досвідченим фахівцем з вищою медичною освітою, що має практику та досвід у лікуванні даної патології.

Процедура мезотерапії передбачає ін'єкційне введення спеціально підібраних препаратів із високою концентрацією біоактивних речовин у середні шари шкіри на ділянці, де знаходиться рубець, з метою покращення його якості. Рекомендовані препарати: нестабілізована гіалуронова кислота, плазмотерапія (особливо ефективна при свіжих рубцях), полінуклеотиди, полівітамінні коктейлі та ін. Препарати можна використовувати як монолікування, а також у вигляді коктейлів.

Введення стероїдів шляхом ін'єкцій знижує синтез колагену не тільки за рахунок пригнічення розподілу фібробластів (клітин, що синтезують колаген), а й шляхом підвищення концентрації колагенази (ферменту, що розкладає колаген). Крім цього, стероїди мають сильну протизапальну дію.

Не забуватимемо про класику: універсальним засобом на патологічні вогнища є ін'єкції препаратів на основі гіалуронідази. Цей фермент має величезний ряд переваг, таких як протифіброзна, протизапальна, ангіопротекторна, антиоксидантна, деоксикаційна дія. Препарати з гіалуронідазою відрізняються пролонгованістю дії, мають високий профіль безпеки, також дозволені та ефективні в гостру та хронічну фази запалення.

Не менш ефективним із представленого списку є введення препаратів ботулінічного токсину типу А. Він пригнічує вивільнення ацетихоліну в нервово-м'язовій сполукі, що призводить до зменшення м'язового скорочення.

Вперше опубліковано: Les Nouvelles Esthétiques Україна 1 (125)/2021

Читайте також