Чим харчується наша шкіра?

Logo

Розберемося, які речовини стануть гарним доповненням до терапії найпоширеніших проблем шкіри та волосся у пацієнтів косметолога.


Анастасія Гончарова, біолог, спеціаліст у галузі молекулярної генетики, науковий консультант ТОВ «Індел» (Україна)


Нове покоління beauty-food-капсул дозволяє вирішувати проблеми шкіри швидко та комплексно. Причому настільки, що фраза «що б таке з'їсти, щоб схуднути?» з анекдотичного розряду переходить у розряд інноваційних технологій. Цей факт дозволяє поставити раз і назавжди точку в дискусії, що затягнулася, чи є толк від питного колагену і церамідних комплексів. Про нові дослідження в області корекції здоров'я шкіри та волосся (сухість, пігментація, випадання) йтиметься у цьому огляді

Проти сухості шкіри

Існує кореляція між кількістю ліпідів у шкірі та її сухістю, а цераміди відіграють важливу роль у цих відносинах [1]. Склад рогового шару із віком змінюється. Вчені знайшли зв'язок між зниженням концентрації ліпідів у шкірі в зимовий період та процесами старіння [2, 3]. Ці зміни призводять до сухості шкіри і до всіх її ознак, що зазвичай спостерігаються - лущення, свербіння, шорсткості і т. д. [4, 5]. Також нестача церамідів у шкірі погіршує роботу гідроліпідного бар'єру [6].

У 2009 році дослідження на щурах [7] показало, що дієтичні глікозилцераміди деградують у цераміди, сфінгаденін та жирні кислоти, які, у свою чергу, контролюють як екзогенні, так і ендогенні рівні цераміду та глікозилцераміду у лімфі. Згідно з іншим дослідженням [8], цераміди, що перорально вводяться після абсорбції в шлунково-кишковому тракті розподіляються поступово в дермі з подальшим переносом до епідермісу.

Цераміди та глікозилцераміди не засвоюються у нативних формах, але їх метаболіти, наприклад сфінгозин, використовуються для синтезу церамідів та глюкозилцерамідів у шкірі. Епідермальні клітини регулюють склад церамідів, використовуючи екзогенні сфінголіпіди [9].

Оскільки дієтичні добавки на основі рослинних церамідів довели свій позитивний вплив на гідратацію шкіри, їх має сенс призначати пацієнтам із сухою шкірою в комплексі з основним лікуванням.

Проти вільних радикалів

Відомо чимало біологічно активних речовин-антиоксидантів. Але один із них за потужністю в рази перевершує всі інші.

Це астаксантин – каротиноїд групи ксантофілів. Його молекула має розширену форму з полярною структурою на обох кінцях молекули та неполярною зоною в середині. Полярними структурами є іонові кільця, які мають потужну здатність для гасіння вільних радикалів або інших окислювачів, головним чином у водному середовищі, але зберігають свою активність також і відсутність води [10, 11]. Астаксантин міститься в рослинах та тваринних організмах по всій нашій планеті, але найбільша його кількість виявлена ​​у водоростях та фітопланктоні.

Астаксантин має низку корисних властивостей для організму, підтверджених численними дослідженнями:

  • забезпечує антиоксидантний захист нервових клітин [12];
  • дає протизапальний ефект [13, 14];
  • захищає сітківку очей від вільних радикалів, що знімає втому очних м'язів [15, 16];
  • захищає клітини одночасно зсередини та зовні [10, 11];
  • входить у реакцію з м'язовими тканинами, усуваючи біль після фізичних навантажень [17, 18].

За своїми антиоксидантними властивостями астаксантин сильніший від вітаміну С у 6 000 разів, коензиму Q10 – у 800 разів, вітаміну Е – у 550 разів, катехінів зеленого чаю – у 500 разів, бета-каротину – у 20 разів [19].

Якщо зупинитися на властивостях астаксантину, корисних для шкіри, можна виділити такі:

  • захист від УФ-випромінювання;
  • підвищення еластичності шкіри;
  • зменшення виразності зморшок;
  • підвищення гідратації шкіри;
  • освітлення та зменшення пігментних плям різної етіології.

Астаксантин є жиророзчинним каротиноїдом, а тому його засвоєнню при пероральному вживанні сприяють різні олії (оливкова, лляна, соняшникова). Це необхідно враховувати під час прийому антиоксидантної добавки до їжі.

Проти гіперпігментації

Деградація клітин шкіри під дією окислювального стресу веде до локального надвиробництва меланіну меланоцитами, що призводить до гіперпігментації та неоднорідного кольору шкіри [20].

Щоб уникнути клітинних ушкоджень, зниження окислювального стресу потрібно зменшити кількість вторинних окислювачів. Це відбувається, по-перше, шляхом посилення синтезу первинних антиоксидантів, а по-друге шляхом зниження поширення окислювачів завдяки вторинним антиоксидантам.

Первинні антиоксиданти – ендогенна система, що складається з трьох антиоксидантних ферментів організму: супероксиддисмутази (СОД), каталази та глутатіонпероксидази. Ці ферменти містять у активних центрах мікроелементи (мідь, цинк і селен), які у організм із їжею і необхідні ферментативних реакцій [21].

Вторинні антиоксиданти – це екзогенні речовини, що включають водорозчинні (вітамін С, глутатіон та поліфеноли) та ліпорозчинні (вітамін Е, каротиноїди та білірубін) антиоксиданти, які зменшують пошкодження клітин шкіри [22].

Клінічними дослідженнями доведено, що комбінація натуральної СОД із флавоновими мономерами винограду, вітаміном С та цинком забезпечує подвійний антиоксидантний захист шкіри від гіперпігментації [23].

Ендогенна СОД натурального походження веде до каскаду реакцій у кишечнику, який індукує три ендогенні первинні антиоксидантні ферменти (СОД, каталазу та глутатіонпероксидазу) у різних тканинах організму.

Мономери флаванолу та вітамін С зменшують активність тирозинази, необхідну для меланогенезу, таким чином, вони здатні зменшувати гіперпігментацію [24].

Також флавоноли стимулюють синтез попередників амінокислот колагену та еластину [25, 26]. Вітамін С стимулює синтез колагену, виступаючи кофактором у гідроксилюванні проліну та лізину – незамінних амінокислот для колагеноутворення [27].

Результати клінічного дослідження свідчать про позитивний ефект харчових добавок, багатих на первинні та вторинні антиоксиданти, для вирівнювання тону шкіри [23].

Проти випадання волосся

Рослинні компоненти традиційно використовуються для лікування випадання волосся, але науково обґрунтовано ефективність лише деяких із них. Тритерпеноїд міліацин є компонентом просової олії (Panicummiliaceum). Його молекула була вперше вивчена при розгляді цілющих властивостей олії проса: він підвищував активність клітинної проліферації [28].

У тесті in vitro [29] вивчався вплив міліацину на кератиноцити людини. За результатами дослідження культури кератиноцитів людини, підданих впливу різних концентрацій міліацину, він збільшував метаболічну активність на 162% та стимулював проліферацію клітин на 215%.

У тій самій роботі показано збільшення концентрації колагену навколо цибулини волосся після обробки міліацином (20,8%) із значним збільшенням товщини колагенових волокон. Також у волосяній цибулині було показано значне збільшення (140%) мітотичного індексу кератиноцитів.

Клінічні дослідження показали, що міліацин при пероральному прийомі є ефективним для боротьби з випаданням волосся у жінок: спостерігалося значне зменшення відсотка волосся у фазі телогена (близько 50%) після трьох місяців вживання міліацину порівняно з початком лікування [30].

Проти целюліту

Одна із світових новацій – пероральне застосування натуральних антиоксидантів у боротьбі з проявами целюліту. Є позитивні дані про ефективність прийому рослинної СОД у комплексі з екстрактом азіатської центелли (Centella asiatica).

Клінічне випробування показало, що додавання СОД у їжу призводить до значного зменшення видимого целюліту на стегнах – на 9,5% через 28 днів, на 11,3% через 56 днів. Подальші експерименти показали, що ця антицелюлітна дія є наслідком значної редукції гіпертрофії та фіброзу адипоцитів, а також стимуляції ліполізу [31].

Проти зморшок

Гідролізат колагену вже давно використовується у фармацевтичних препаратах та харчових добавках для покращення стану шкіри та хрящової тканини. Він абсорбується у травному тракті, потрапляє в кровотік у невеликій пептидній формі [32, 33] і накопичується у шкірі, як показано Oesser та співавт. [34].

Matsudaс і співавт. [35] досліджували ефекти поглинання гідролізату колагену на щільність фібробластів та колагену шкіри свині та показали, що щільність та діаметр фібробластів та щільність колагенових фібрил були значно більшими в експериментальній групі, ніж у контрольних.

Клінічні дослідження з гідролізатом колагену показали, що його пероральний прийом підвищує у шкірі концентрацію проколагену I типу, фібриліну та еластину. Це призвело до зменшення глибини та площі зморшок у середньому на 12% за 2 місяці експерименту. Крім того, після відміни прийому колагену спостерігався тривалий постефект (у середньому 4 тижні) [36].

Разом, а не замість

Дієтичні добавки давно стали буденністю для фахівців промисловості краси в Америці, Європі, Японії. Їх призначення вміло поєднують із традиційною естетичною терапією для отримання найкращого результату у пацієнтів, чи то anti-age-догляд, освітлювальні процедури, харчування та зволоження шкіри, боротьба з розацеа та акне. Синергія внутрішньої та зовнішньої дії дозволить отримувати не тільки миттєвий, але й пролонгований ефект корекції естетичних недоліків.

Вперше опубліковано у "Les Nouvelles Esthétiques Україна" №3 (109) /2018

Читайте також