Типи рубців: де проходить червона лінія для майстра ПМ?

Про природу рубців та особливості роботи на фіброзній тканині

Logo

Рубці та робота майстра ПМ на рубцевій тканині – вічно актуальна тема, в якій існує маса нюансів і, відповідно до якої у майстрів виникають нескінченні питання.

Рубці та робота майстра ПМ на рубцевій тканині – вічно актуальна тема, в якій існує маса нюансів і, відповідно до якої у майстрів виникають нескінченні питання. Поговоримо про природу рубців та технічні особливості роботи на фіброзній тканині.

Ця стаття – ексклюзивний переклад матеріалу, опублікованого на сайті міжнародного журналу для фахівців з мікропігментації PMU International. Magazine of Permanent Makeup. Оригінал статті – за посиланням

Перманентний макіяж, що використовується як засіб коригувального камуфляжу, може служити різним цілям. Він може ефективно приховувати недоліки, деякі захворювання шкіри, такі як вітіліго, і найбільш ефективний при роботі з різними типами рубців. Проте не всі типи рубців мають право на мікропігментацію. Для майстра ПМ дуже важливо визначити тип рубця перед процедурою та бути впевненим у показаннях та протипоказаннях до роботи з конкретним пацієнтом.

Освіта шраму – це природний спосіб лікування та відновлення тіла після втрати чи пошкодження шкіри. Рубці складаються з фіброзної тканини, яка товщі за нормальну через збільшену кількість колагену. Відновлення шкіри можливе завдяки активності спеціальних клітин, які називаються фібробластами. Фібробласти є найбільш типовими резидентними клітинами регулярної сполучної тканини. Вони утворюють його матрицю, секретуючи колаген, і навіть деякі інші життєво важливі компоненти. Однак фібробласти зберігають свою здатність переходити в активну фазу при необхідності та розмножуватися – наприклад, під час відновлення тканини. Збільшена кількість колагену, який продукується фібробластами, утворює рубцеву тканину, яка залишається навіть після повторної епітелізації поверхні шкіри.

Хоча склад рубцевої тканини суттєво не відрізняється, її гістологія та фізіологія можуть відрізнятися.

Типи рубців

Келоїди є міцними, товстими скупченнями рубцевої тканини, які височіють над навколишньою шкірою. Вони частіше зустрічаються у пацієнтів із етнічною шкірою та з'являються на місці попереднього пошкодження або ран (розріз, вакцинація, пірсинг тощо). Келоїди продовжують рости після загоєння травми через збільшення вироблення колагену і, таким чином, можуть поширюватися далеко за межі місця первинного пошкодження шкіри.

Настійно не рекомендується для пацієнтів, схильних до келоїдної освіти, проводити процедури перманентного макіяжу. Хоча мікропроколи, зроблені голками для татуажу, не проникають глибоко в шари шкіри, вони становлять певний ризик для пацієнтів із чутливістю вище за середню. Для майстра ПМ важко визначити, чи його пацієнт належить до групи високого ризику. Найпростіший спосіб з'ясувати, чи можлива процедура перманентного макіяжу в конкретному випадку – це перевірити, чи є у пацієнта пірсинг. В іншому випадку слід провести тест-драпину. Потім слід уважно стежити протягом кількох місяців, щоб встановити, чи не відбувається утворення келоїду.

Категорично забороняється проводити процедуру мікропігментації на келоїдному рубці.

Гіпертрофовані рубці здаються червоними і кучерявими, піднятими. Вони нагадують келоїдні, та їх освіта також виявляє дисбаланс у виробленні колагену, проте вони зазвичай обмежені межами пошкодженої області. Хоча гіпертрофовані рубці не виходять за межі рани, вони можуть товстіти до 5 років. Тим не менш, ці шрами мають тенденцію згладжуватися і освітлюватися з часом. Результати мікропігментної обробки гіпертрофічних рубців вважаються непередбачуваними, оскільки існує висока ймовірність їхньої повторної появи. Проте, деякі клініки проводять такі процедури.

З метою безпеки пацієнтам, які схильні до гіпертрофічних рубців, рекомендується утриматися від виконання процедури мікропігментації. Майстер має заздалегідь попередити про можливі наслідки. Однак рішення залишається за пацієнтом. Форма поінформованої згоди має бути підписана до початку будь-якої процедури.

Читайте також