Як впливає pH шкіри на вибір засобів для чищення

Особливості підбору очисних засобів для шкіри із кислотним дисбалансом.

Logo

Очищення шкіри - обов'язковий етап, без якого інші процедури догляду втратять свою ефективність і доцільність. Підібрати правильний засіб для очищення не завжди легко, якщо ми стикаємося з патологією шкіри, яка часто супроводжується порушенням її кислотного балансу.

Лія Саввіна , лікар-дерматолог, косметолог, тренер УМЦ Aesthetics Holl


Догляд за шкірою починається з очищення та пріоритетним завданням косметичних засобів, що виконують цю функцію, є видалення зовнішніх забруднень – залишків декоративної косметики, шлаків із навколишнього середовища, продуктів екскреції.

Друга обов'язкова функціональна складова засобів для чищення — збереження або, при необхідності, відновлення функції шкірного бар'єру та його цілісності.

Бар'єрна функція шкіри та нормальний стан її поверхні забезпечується епідермісом. У надійності шкірного бар'єру особливе значення надається роговому шару, що є специфічним компонентом фізичного бар'єру. Роговий шар служить «перешкодою» для хімічних речовин, що контактують зі шкірою, мікроорганізмів, витримує механічне навантаження, регулює процеси випаровування вологи (ТЕПВ — трансепідермальна втрата води), тобто бере активну участь у підтримці внутрішнього гомеостазу людини.

Порушення бар'єрної функції при нераціональному виборі засобів по догляду за шкірою або надмірно ретельному її очищенні (із застосуванням води та миючих засобів) може бути обумовлено рядом факторів: руйнуванням кислотної мантії шкіри (мантія Маркіоніні), зміною її рН, зниженням кількості ліпідів шкірного сала або дезоргату стану ліпідних бислоев епідермісу (церамідів, вільних жирних кислот, холестерину), а також розладом когезії (зчеплення) корнеоцитів верхніх шарів рогового шару.

Значимість ПАР в очищувальних засобах

Основна причина патології шкіри цілком може полягати у використанні недорогих мас-маркет засобів для очищення, що містять катіонні ПАР (поверхнево-активні речовини: лаурилсульфат амонію, додецилтриметиламонію бромід, цетилтриметиламонію бромід та ін.) або аніонні ПАР (яла сульфат сульфат натрію) ін).

Залежно від заряду іонів, різняться і токсичні властивості ПАР:

  • Катіонні ПАР утворюють міцні зв'язки з негативно зарядженими функціональними групами білків, ліпідів, фосфоліпідів та інших сполук ліпідного бислоя.
  • Аніонні ПАР взаємодіють зі структурами шкіри слабше, ніж катіонні.

І обидві ці групи мають дратівливу дію , яка обумовлена денатурацією білків і ферментів. Порушення захисних систем призводить до підвищення ТЕПВ, знижується обсяг вологи в шкірі, клінічно такий стан проявляється відчуттям сухості, свербінням шкіри, лущенням, стягнутістю, подразненням та почервонінням. Крім того, засоби для чищення з високим рН викликають компенсаторну гіперсекрецію шкірного сала.

Сьогодні тенденція до виробництва низькоякісної косметики за застарілою рецептурою, на жаль, ще зберігається. Ці косметичні засоби продаються за низькою ціною, а вона має велике значення для споживача.

Незалежно від типу та стану шкіри, сучасні очищувальні засоби повинні включати дерматологічно м'які та поліфункціональні ПАР, що мають широкий спектр дії. Враховуючи вищевикладені умови, до таких поверхнево-активних речовин відносяться біосурфактанти (biosurfactants, грец. bio(s) - "життя" і англ. surfactant - "поверхнево-активна речовина"). Основними властивостями біоПАВ виступають їхня біосумісність зі шкірою і в цілому дуже низька токсичність. Вони є продуктом метаболізму бактерій чи компонентами їх клітинних мембран. Приклад сучасного аніонного липопептидного біоПАВ – натрієва сіль сурфактанту (Surfactinsodium), а приклад високотехнологічного гліколіпіду – рамноліпід (Rhamnolipid).

Для вибору оптимального засобу для чищення косметолог орієнтується на такі характеристики шкіри, як текстура і секреція . Враховуючи тип шкіри та її стан, крім видалення зовнішніх забруднень, миючі та очищувальні засоби для неї повинні включати біологічно активні компоненти для відновлення природних бар'єрних систем шкіри або запобігання погіршенню їх стану, з одночасним покращенням здоров'я шкіри в цілому. Вибір косметичних продуктів повинен схилятися у бік емолентів, зволожуючих компонентів та трансдермальних носіїв, споріднених як з водними, так і з ліпідними фазами епідермісу. Для досягнення найкращого результату активні інгредієнти повинні безпосередньо зв'язуватись із пошкодженими або залученими до процесу клітинами та системами.

Важливою умовою збереження нормального вигляду шкіри та її здоров'я є підтримання оптимального водного балансу у тканинах та відновлення рівня вологості у роговому шарі. Водна фаза невід'ємна від ліпідної - це єдина система, підтримувати в нормі або виправити одне без іншого неможливо.

Зволожуючі агенти

До категорії косметичних зволожувачів відносять будь-яку речовину, що сприяє підвищенню утримання води у роговому шарі. Зволожувачі відрізняються за своєю хімічною природою та механізмом дії.

  • Гігроскопічні зволожувачі поглинають вологу з повітря та навколишніх тканин та утримують її всередині рогового шару (сечовина, амінокислоти, молочна кислота, лактат натрію, бутиленгліколь).
  • Зволожувачі з плівкоутворюючими властивостями не проникають під роговий шар (гідролізований цільнозерновий пшеничний протеїн, розчинний гідролізований колаген/еластин, бета-глюкан, колоїдна вівсяна мука, гіалуронат натрію/ гіалуронова кислота ).
  • Гідрофобні зволожувачі з оклюзійними властивостями створюють на поверхні шкіри плівку, яка фізично перешкоджає випаровуванню води (токоферолу лінолеат, цераміди, сфінголіпіди, ліпоамінокислоти рослинного походження, фосфоліпіди, глікополіпептиди), і список оккзмів.

Як уже говорилося, ціна на продукти догляду за шкірою, як правило, буде відображенням якості ПАР — це справедливо і щодо якості зволожувача. Зволожуючі засоби вищої якості імітуватимуть роботу водоутримувальних та водорегулюючих структур рогового шару та вартість у них дорожча. Протеїни пшениці допомагають знизити дратівливу дію ПАР, а також мають піноутворюючу та емульгувальну дію. Властивості похідних пшениці та вівса як зволожувачів та емолентів, поряд з їх унікальним профілем амінокислот, дозволили їм зробити великий внесок у косметичну індустрію. Багато продуктів морського походження благотворно впливають на шкіру та відновлюють її водний баланс. Водорості є багатим джерелом амінокислот, що входять до складу натурального зволожуючого фактора.

Емоленти

Косметичні продукти та засоби особистої гігієни включають емоленти (від англ. emollient - "засіб для пом'якшення"). Фізіологічними вважаються ті емоленти, які присутні у природному стані на поверхні шкіри, пом'якшуючи та захищаючи її. Насамперед, це компоненти гідроліпідної мантії шкіри, а також епідермальні ліпіди, що формують ліпідний бар'єр у роговому шарі (тригліцериди, вільні жирні кислоти, незамінні жирні кислоти, цераміди та сфінголіпіди). Для м'якого очищення сухої і чутливої шкіри необхідно вибирати емульсію, що очищає, або кремовий гель для миття, що поєднують властивості жирного крему і миючого засобу. У складі емульсії може бути до 90% ліпідних речовин, завдяки чому вона, поряд з очищенням, доставляє в глибокі шари шкіри жири і створює на поверхні епідермісу ліпідну плівку, що перешкоджає втраті вологи, миє шкіру без мила, не руйнуючи її природну гідроліпід.

Кератолітики

До складу засобів для чищення для шкіри нерідко вводять кератолітичні компоненти. Кератолітичний вплив є ефективним, коли відлущування корнеоцитів порушується. Оновлення кератиноцитів та їх десквамація відповідають за гладкість та однорідність текстури шкіри. Нагромадження відмерлих клітин проявляється у вигляді нерівностей шкіри з блиском, що відбиває світло. Слабка десквамація корнеоцитів є наслідком недостатнього розпаду корнеодесмосом у роговому шарі шкіри, спричиненого дефіцитом ненасичених жирних кислот та відсутністю вільної води.

Значення терміна «кератолітик» у перекладі з грецької означає «руйнування рогової речовини». До найпопулярніших кератолітичних засобів відносять саліцилову кислоту і оксикислоти (подібні до винної, лимонної, молочної, яблучної, гліколевої та ін). Найбільш підходящими для всіх типів шкіри, у тому числі і для проблемної (у зв'язку зі щадною та поверхневою дією), є ферментативні, або ензимні, кератолітики (папаїн, бромелайн, фіцин, актинідин, арбутин, сорбаїн). Якщо порівнювати з фруктовими кислотами, то при однаковому цільовому ефекті протеолітичні ферменти мають набагато меншу ушкоджуючу і дратівливу дію. Сьогодні доступний новий підхід до лікування гіперкератозу, заснований на застосуванні пептидів. Такі пептиди можуть вибірково руйнувати корнеодесмосоми. Новий косметичний інгредієнт відомий під назвою Perfection Peptide P3 (аргінін-аланін-норлейцин).

Особливості рівня рН та типу шкіри при виборі засобів

Існує безліч різних станів шкіри, в розвиток або посилення яких робить внесок використання засобів для чищення з підвищеним рН. Очищення шкіри за допомогою високолужного мила або інших подібних засобів може призвести до тимчасової втрати кислотної мантії, а регулярне повторення цих процедур змінить рН шкіри, що вплине на роговий шар епідермісу. Якщо використовувати для очищення продукти, що містять ПАР низької якості з рясним піноутворенням, шкірі буде дуже важко відновити свій рН (формується шкіра з порушенням бар'єрної функції). Як правило, всі продукти для професійного використання мають збалансований рН, особливу увагу слід приділяти засобам мас-маркету.

Близько 90% звернень до дерматокосметолога складають пацієнти з жирним та змішаним типом шкіри. Найбільш частими скаргами є підвищена сальність та поява висипань на шкірі обличчя, грудей та спини. Очищувальні засоби для жирного типу шкіри, перш за все, не повинні спровокувати компенсаторну секрецію шкірного сала (мати pH, що дорівнює значенню pH здорової шкіри). Догляд за шкірою хворих на акне може включати м'який вплив на ланки патогенезу. З цією метою до складу очищувальних продуктів для жирної та проблемної шкіри включають дезінфікуючі та протизапальні компоненти (саліцилова кислота, гідроксикислоти, ретинальдегід, похідні цинку, міді та ін.). Очищувальні засоби для вмивання жирної шкіри необхідно підбирати і структурою. Краще віддати перевагу гелеподібним продуктам на водній основі.

Висновок

Важливість базових знань у галузі косметичної хімії для сучасних косметологів та естетистів стає дедалі очевиднішою. Розробка та впровадження нових хімічних речовин до складу косметики дозволяють оптимізувати догляд за шкірою. Сучасний догляд за будь-яким типом шкіри повинен включати два основні впливи: дбайливе очищення та адекватне зволоження.


Вперше опубліковано: Косметолог № 1, 2019

Читайте також