Logo

Стратегія відновлення: регенеративні процедури у косметології

Правильний підхід та призначення адекватних підготовчих заходів

Logo

Інтенсивні ушкоджувальні процедури, як правило, проводяться при виражених стадіях в’янення шкіри. Природно, що у такій стадії в’янення шкіра має знижений регенераційний ресурс, що збільшує ризик ускладнень, з одного боку, з другого – значно знижує результат. Тому в своїй практиці інтенсивні ушкоджувальні процедури ми завжди проводимо в одному курсі з регенеруючими процедурами.

Лікар має постійно пам’ятати про те, що треба починати з регенеруючих процедур, а тільки потім проводити ушкоджувальні процедури.

Курс процедур в цілому виглядає так:

  • підготовка;
  • ушкоджувальна процедура;
  • реабілітація.

Підготовчий етап

Основною метою цього етапу є підготовка до ушкодження. Залежно від характеру ушкодження він може значно відрізнятися за зовнішньою терапією, але основна спрямованість буде збережена. Головним завданням підготовчого етапу є відновлення регенераційного потенціалу шкіри, тобто структур, які забезпечують відновлення. До них ми можемо віднести: судини, фібробласти, концентрацію ГК та антиоксидантів, гідроліпідну мантію Маркіоніні. Також для підготовки до ушкодження нам необхідно адаптувати шкіру до шкідливої ​​дії за допомогою тривалої низькоінтенсивної стимуляції.

Терапію на цьому етапі ми поділяємо на:

  • топічну (зовнішню);
  • ін’єкційну;
  • загальну.

Зовнішня терапія

Для низькоінтенсивної стимуляції найчастіше використовуються зовнішні засоби (креми, гелі), що містять гліколеву кислоту або комбінацію гліколевої кислоти з іншими альфа- і бета-гідроксикислотами. Якщо пошкодження поверхневе, то підготовка може тривати від 5 до 10 днів. При серединному та глибокому рівні ушкодження підготовку треба проводити протягом 1 місяця та більше. Концентрація гліколевої кислоти (якщо комбінація, то вказується загальна концентрація всіх кислот разом узятих) може коливатися від 4 до 30%, і рН – від нормального 5,5 до сильно кислого 3,5 (рН 3,5 – це мінімальний, дозволений рН для використання в зовнішніх засобах в домашніх умовах). Призначаються такі засоби один або два рази на день, залежно від типу шкіри та її реакції на кислотну дію. Якщо шкіра суха або чутлива, то кислотні засоби використовуються лише один раз на день увечері. На етапі адаптації їх можна призначати навіть через день.

Ін’єкційна терапія

З усього переліку ін’єкційних процедур насамперед рекомендують біоревіталізацію та плазмоліфтинг.

Для відновлення регенераційного ресурсу насамперед використовується біоревіталізація. Вона дозволяє змінити шкіру на морфологічному рівні. Біоревіталізатори після введення в шкіру руйнуються гіалуронідазою з утворенням активних метаболітів – коротких ланцюгів гіалуронової кислоти й олігосахаридів. Ці метаболіти поєднуються з рецепторами фібробластів та судин, стимулюючи процеси проліферації. Внаслідок такої дії у шкірі збільшується кількість молодих активних фібробластів та мікроциркуляторних судин, що призводить до активізації метаболічних процесів і морфологічного відновлення шкіри. У дермі підвищується виробництво гіалуронової кислоти та її концентрація.

Гіалуронова кислота є «диригентом» процесів регенерації шкіри. Вона дозволяє швидко обмежити фазу альтерації, мінімізувати набряк у фазі ексудації та максимально ефективно відновити шкіру після пошкодження у фазі проліферації. Саме висока концентрація ГК дозволяє фібробластам правильно зшивати волокна колагену в міцну й еластичну сітку.

Звичайно, після процедури біоревіталізації шкіра буде значно швидше відновлюватися і даватиме кращий естетичний результат. Крім того, значно знизиться ризик таких ускладнень, як післязапальна гіперпігментація, сухість і гіпотрофія шкіри.

Залежно від вихідного стану шкіри та планованої глибини ушкодження, необхідні різні терапевтичні протоколи.

У віці до менопаузи для проведення серединного ушкодження на шкірі, яка не має значущого фотопошкодження, достатньо буде провести одну процедуру біоревіталізації. Для цього можна використовувати препарати як на основі нативної гіалуронової кислоти, так і на основі внутрішнього ефіру гіалуронової кислоти за технологією АСР. Препарат підбираємо залежно від типу шкіри та рівня її зволоженості. Для шкіри, схильної до сухості, та для чутливої ​​шкіри краще використовувати нативну гіалуронову кислоту, а для жирної та комбінованої шкіри більше підійде ефір ГК. Процедуру проводять за 2-3 тижні до запланованого ушкодження (два тижні для нативної ГК, три тижні для ефіру ГК).

У віці після менопаузи підготовку шкіри необхідно проводити інтенсивніше. Для цього ми можемо використовувати дві процедури з інтервалом у два тижні – так, щоб друга процедура була проведена за два тижні до пошкодження. Або одну процедуру з використанням одразу двох препаратів (нативної ГК та ефіру ГК) за 3-4 тижні до запланованого ушкодження.

Для проведення біоревіталізації ми зазвичай у такому випадку  використовуємо мікропапульну техніку. Обробляється вся поверхня обличчя, але при цьому кожну зону обробляємо з різною щільністю. Ті зони обличчя, які зазнають більш інтенсивного впливу, ми обробляємо з кроком між ін’єкціями 3-5 мм. До таких зон ми відноситимемо зморшки, гіперпігментації, постакне, ліфтингові поверхні, місця оперативного втручання. Решту зони обробляємо з кроком між ін’єкціями 1 см.

Загальна терапія

До загальної терапії ми відносимо призначення, що стосуються стилю життя, дієти, прийому засобів внутрішньо, фізіотерапії.

Зміна стилю життя у такому випадку передбачає уникнення надлишкового УФ-опромінення, відмова від відвідування соляріїв, засмаги. Потрібно обмежувати токсичні навантаження (алкоголь, тютюн). За місяць до проведення процедури рекомендується провести курс загальної детоксикації організму (лімфодренаж, дієта, озонотерапія, гідроколонотерапія тощо). Для осіб, схильних до набряків, необхідно провести інтенсивну протинабрякову терапію. Всередину бажано призначити полівітаміни, омега-3 ПНЖК, сквален. Якщо ви плануєте ушкодження до глибокого рівня, необхідно пройти загальноклінічне обстеження для виключення супутньої патології.

Проведення ушкоджувальної процедури

Ушкодження необхідно проводити тоді, коли отримано хороший результат підготовчої терапії. Для жінок додатково необхідно враховувати день циклу. Краще призначити процедуру у першій половині чи середині циклу. Для пацієнтів, схильних до герпесу, необхідно своєчасно призначити профілактику противірусними препаратами. Перед процедурою слід чітко проговорити про ті обмеження, які будуть у пацієнта після проведення процедури. Іноді потрібно навіть взяти лікарняний лист на перші 1-2 тижні реабілітації. Під час процедури потрібно створити позитивний настрій.

Реабілітація

Основними завданнями реабілітаційного періоду є:

  • обмеження запальної реакції;
  • зниження набряклості;
  • захист ушкодженої ділянки;
  • профілактика інфекційних ускладнень;
  • профілактика гіперпігментацій.

У перші 3-5 днів найчастіше ми використовуємо оклюзійні креми з вираженою протизапальною дією, оскільки нам необхідно за допомогою оклюзії запобігти пересиханню шкіри. Вологе ведення ранової поверхні дає найкращий естетичний результат. Серед активних інгредієнтів потрібні: гіалуронова кислота, пептиди, пантенол, сквален. Надалі краще використовувати м’якіші креми з високими емолентними якостями. До активних компонентів можна додати екстракти алое, троянди москети, вітамін С, Е, А, омега-3 ПНЖК. На весь реабілітаційний період необхідно виключити подразнювальні, стимулювальні та скрабуючі засоби.

На 10-14 добу після ушкодження необхідно рекомендувати біоревіталізацію препаратами на основі нативної гіалуронової кислоти. Особливо ретельно необхідно обробляти зони, схильні до гіперпігментації. Післяопераційні рубці потрібно обробляти навколо, відступаючи 0,5-1 см від краю. Використовуємо техніку мікропапул. У ті самі терміни можемо використовувати й ОТП.

Якщо методика передбачає проведення кількох ушкоджувальних процедур у курсі, то перед кожною ушкоджувальною процедурою необхідно проводити підготовку, а після – реабілітацію.

 

Читайте також