Руки в епоху тотальної дезінфекції
Особливості догляду за шкірою рук з урахуванням несприятливої епідеміологічної ситуації.
Найбільший орган людського тіла – це шкіра, її площа становить близько 2 кв. Їй властива велика чутливість, адже функції шкіри сприймати і передавати сигнали про зовнішні зміни до центральної нервової системи (ЦНС).
Світлана Галникіна , д. м. н., професор
Анатомічні особливості шкіри рук
Шкіра, підшкірна клітковина та м'язовий каркас шкіри рук слабо розвинені, а наявні фасції захищають глибокі судинно-нервові утворення. Шкіра тильного боку кисті за будовою відрізняється від шкіри долонь. У ній добре виражений епідермальний шар і відсутня практично гіподерма. Завдяки такій будові шкіра еластичніша. В епідермісі міститься багато меланіну, який захищає її від впливу ультрафіолету, з віком фотостаріння шкіри рук проявляється пігментацією. Шкіра долонь, навпаки, дуже щільна і жорстка, вона міцно з'єднана з тканинами, що підлягають, і її важко взяти в складку. На поверхні долонь є дуже багато нервових закінчень, а також виходи сальних залоз. За станом шкіри рук можна діагностувати дерматологічні, системні аутоімунні захворювання, хворобу Рейно, вегетосудинну дистонію, гіпергідроз та інші захворювання.
З віком зниження бар'єрних властивостей шкіри призводить до втрати еластичності та пружності, знижується гідратація епідермісу, зростає шорсткість, з'являються тонкі зморшки та пігментні плями, на тлі витончення шкіри та зменшення об'єму підшкірно-жирової клітковини стають помітні вени та сухожилля, а також .
Дія зовнішніх факторів
Руки частіше, порівняно з іншими ділянками, зазнають впливу природних факторів - низька та висока температури, ультрафіолетове випромінювання, вітер та постійні фізичні навантаження посилюють клінічну картину.
Фізіологічні процеси старіння та вплив факторів довкілля негативно впливають на властивості шкірного покриву: суттєво знижуються захисні властивості, змінюється структура, втрачається еластичність, з'являється надмірна сухість. Постійне миття рук спричиняє руйнування природного ліпідного бар'єру шкіри. Небезпека зростає при використанні агресивних миючих засобів. Порушення поверхневого бар'єру внаслідок змивання ліпідного шару унеможливлює вміст вологи, і швидкість втрати води зростає. Крім того, водопровідна вода містить велику кількість солей і є жорсткою, що призводить до мікротравмування шкіри та порушення її балансу.
Часте миття та дезінфекція рук — найефективніші заходи запобігання поширенню інфекційних захворювань, у тому числі й актуальної на сьогодні коронавірусної хвороби. На жаль, постійне миття рук та використання антибактеріальних засобів може негативно впливати на стан шкіри. Ні для кого не секрет, що до складу будь-якого миючого засобу входить ціла низка хімічних речовин, які спрямовані розчиняти та змивати жир та забруднення з поверхні шкіри. Подібну дію вони мають і на ліпідну мембрану шкіри (розчиняють жири, наприклад, кераміди). В результаті шкіра стає сухою (часто порівнюють її з пергаментом). Також певні хімічні речовини сприяють втраті зв'язків між клітинами епідермісу, що призводить до виникнення сухості та лущення. Шкіра, позбавлена захисного ліпідного шару та сполук між епітеліоцитами, більш схильна до пошкоджень миючими засобами та дезінфекторами. Антисептичні засоби на основі спирту денатурують білки, тому ушкоджуються вірусні капсиди та бактеріальні оболонки. Це дозволяє знищити мікроорганізми на поверхнях, на які потрапляє санітайзер. Але подібну дію антисептичні речовини мають і на шкіру. Денатурація білків, що входять до складу клітин шкіри, призводить до ущільнення та жорсткості її поверхні.
Дерматит рук
Дерматит рук, або екзема - це поширене явище, ним може страждати приблизно кожна 20 людина. Захворювання може розпочатися у дитинстві як прояв генетично обумовленої тенденції до екземи, але найчастіше зустрічається у підлітків та дорослих. Дерматит може бути короткочасною проблемою, однак у деяких людей він триває роками і може мати великий вплив на повсякденне життя.
Люди, які перенесли екзему в дитинстві (атопічна екзема), а також ті, чия робота пов'язана з частими контактами з водою та миттям рук, мають великий ризик виникнення дерматиту.
Що спричиняє дерматит рук? У багатьох людей дерматит рук трапляється внаслідок прямого пошкодження шкіри різкими хімічними речовинами, а також подразниками, особливо милом, миючими засобами та багаторазовим контактом із водою. Це називається іррітативним контактним дерматитом.
Контакт шкіри з алергенами, такими як духи, ароматизатори, метали, гума або шкіра, також може спричинити дерматит у людей, які мають алергію на ці речовини. Це називається алергічним контактним дерматитом.
Однак у багатьох випадках причина дерматиту рук у пацієнта невідома і тригерний фактор встановити неможливо. Також часто причиною дерматиту рук є, наприклад, поєднання атопічного дерматиту та ірритативного або алергічного контактного дерматиту.
Які симптоми дерматиту рук? Уражені ділянки шкіри навпомацки можуть бути гарячими та болючими, характерні лущення та свербіж. Елементи висипу - маленькі пухирі, плями, тріщини - можуть викликати біль під час руху пальців або руки.
При дерматиті шкіра рук запалена, червона та набрякла, з пошкодженою висохлою або лускатою поверхнею, що робить її шорсткою. Спостерігаються тріщини, які часто кровоточать, іноді на долонях або на бічних поверхнях пальців можна побачити невеликі водяні бульбашки. Можуть уражатися різні частини кисті. Дерматит рук може бути викликаний бактеріями, наприклад, стафілококами або стрептококами. Це призводить до більш вираженого почервоніння, хворобливості, утворення скоринок, ексудації, появи плям або прищів.
Діагностика дерматиту проводиться шляхом ретельного огляду шкіри. Дослідження інших ділянок тіла підтвердить чи спростує поширення патологічного стану на інші ділянки шкіри. Патч-тест доцільно робити виявлення причини алергічного дерматиту.
Чи можуть інші хвороби шкіри виглядати як дерматит рук? Псоріаз рук може бути схожим на дерматит, особливо коли на долонях є товсті лускаті плями. Стригучий лишай або грибкова інфекція також викликають сверблячі лускаті висипання. Ці захворювання зазвичай починаються на ногах або в паху, але можуть поширюватися на руки та нігті, а іноді вражають лише одну руку. Для проведення диференціальної діагностики потрібне проведення аналізів, які призначає лікар.
Лікування дерматиту рук
У більшості випадків лікування дозволяє контролювати стан, але не виліковує повністю. Раннє виявлення та лікування допоможуть уникнути проблем, пов'язаних із дерматитом рук. Люди з алергічним контактним дерматитом уникнення алергену може допомогти зменшити чи ліквідувати прояви дерматиту.
Зволожуючі засоби (зм'якшувальні засоби, емоленти) є важливою частиною лікування дерматиту рук. Вони допомагають відновити пошкоджену шкіру ззовні і зберегти вологу всередині шкіри, роблячи її знову м'якою і еластичною. Їх слід застосовувати неодноразово протягом дня та кожного разу, коли шкіра стає сухою. Вони також служать зменшення ризику виникнення вторинної бактеріальної інфекції. Використання пом'якшуючих миючих засобів як замінників мила дуже важливе, оскільки вони не тільки очищають шкіру, але й не пересушують і не ушкоджують її, як рідке чи тверде мило.
Стероїдні креми та мазі є найпоширенішим способом лікування дерматиту рук. Вони усувають симптоми та заспокоюють запалену шкіру. Зазвичай потрібні стероїди концентрованіші, оскільки м'які стероїди (1% гідрокортизон) не працюють на товстій шкірі. Їх застосовують до двох разів на день обов'язково(!) за рекомендацією лікаря відповідно до показань.
Антигістамінні засоби при дерматиті рук ефективні рідко. Ці препарати не є корисними для більшості людей з екземою і не рекомендуються для рутинного застосування. Іноді прийом виправданий протягом декількох днів при гострій фазі процесу.
Інгібітори кальциневрину – це креми та мазі, які використовуються для лікування дерматиту замість стероїдів. Хоча їхня ефективність менша, ніж сильних глюкортикостероїдів, вони не несуть ризику виникнення атрофії шкіри. Часто можуть спричиняти відчуття печіння після нанесення.
Ультрафіолетова терапія використовується для лікування дуже тяжкого дерматиту.
Системні глюкокортикостероїди можна приймати протягом кількох тижнів за сильного загострення дерматиту рук. Зазвичай дозу поступово зменшують протягом декількох тижнів. Більше тривалий прийом не рекомендується через побічні ефекти.
Алітретиноїн, створений на основі вітаміну А, призначається фахівцями при тяжкому тривалому дерматиті рук. Курс лікування зазвичай триває до 6 місяців. Цей препарат протипоказаний під час вагітності.
Системні імунодепресанти (азатіоприн, циклоспорин та метотрексат) – це потужні препарати, які іноді призначають для лікування важкого дерматиту рук. Такі методи лікування зазвичай призначені для тяжких випадків або коли інші варіанти лікування не можуть контролювати симптоми. Пацієнтам, які приймають імунодепресанти, необхідно регулярно контролювати показники крові.
Профілактика дерматиту рук
Необхідно завжди - і на роботі, і вдома - використовувати захисні рукавички при контакті з хімічними речовинами, що подразнюють, і водою.
Вибір матеріалу для рукавичок (гума, ПВХ, нітрил тощо) залежить від того, з якими хімічними речовинами чи алергенами ви збираєтеся працювати. Рукавички мають бути чистими та сухими всередині. Можна надіти під них бавовняні рукавички (або відразу вибрати рукавички з підкладкою), якщо доведеться працювати тривалий час. Якщо використання рукавичок саме собою призводить до виникнення дерматиту, перед дією можливих подразників на руки слід нанести захисний крем. Після виконання роботи необхідно обережно вимити руки з м'яким миючим засобом, ретельно висушити, а потім зволожити за допомогою спеціальних засобів.
Коронавірусна хвороба COVID-19 продовжує поширюватися у всьому світі, випереджаючи можливості та ресурси систем охорони здоров'я у всьому світі. Оскільки вірус дуже заразний респіраторним шляхом (краплі від інфікованих людей широко поширюються при кашлі або чханні), а також при контакті із забрудненими поверхнями, передачу та поширення в суспільстві можна знизити шляхом регулярної та ретельної гігієни рук. Часте миття рук має на увазі тривалий вплив води та інших хімічних або фізичних агентів і може викликати кілька патофізіологічних змін, таких як порушення епідермального бар'єру, порушення кератиноцитів, подальше вивільнення прозапальних цитокінів, активацію імунної системи шкіри та уповільнений тип реакції гіперчутливості. Можуть виникати побічні дерматологічні ефекти, такі як надмірна сухість шкіри або контактний дерматит, особливо у осіб з атопічним дерматитом в анамнезі. Ці шкірні захворювання ідеально піддаються лікуванню, і нанесення зволожуючого крему відразу після миття рук або після використання портативного дезінфікуючого засобу для рук є наріжним каменем у запобіганні розвитку екзематичних змін шкіри рук.
У нинішньому глобальному контексті можливе виникнення цих дерматологічних побічних ефектів не повинно змушувати людей відхилятися від суворих правил гігієни рук.
У людей з екземою рук/дерматитом знижений вміст ліпідів (жирів) у шкірі на руках, тому зазвичай вони повинні уникати мила. Однак у зв'язку з пандемією COVID-19 зараз рекомендується навіть тим, хто страждає на дерматит рук, використовувати мило для миття рук протягом 20 секунд. Потім слід витерти руки насухо одноразовим паперовим рушником. Відразу після миття рекомендують скористатися зволожуючим кремом. Якщо мило та вода відсутні, слід використовувати дезінфікуючі гелі для рук.
ВООЗ рекомендує медичним працівникам дезінфікувати руки, розтираючи їх засобом спиртової основі, якщо руки помітно не забруднені. У разі помітного забруднення кров'ю чи іншими рідинами організму, слід вимити руки водою з милом.
Навчіть своїх пацієнтів правильно доглядати руки в умовах частого користування антисептиками. Рясне зволоження найбільш жирним зволожуючим кремом для рук може допомогти запобігти проблемі. Зазвичай рекомендують легкий зволожуючий крем для рук кожні 1-2 години протягом дня та жирний зволожуючий крем на ніч (можна під бавовняними рукавичками).
Руки завжди мають бути сухими, з акуратним використанням рукавичок. Перед роботою у вологому середовищі треба скористатися зволожуючим кремом і надіти легкі бавовняні рукавички, а потім гумові або ПВХ рукавички для домашньої роботи або промислові або садові рукавички для важких робіт. Кожні 15 хвилин потрібно робити перерву, знімати рукавички та знову зволожувати шкіру рук. Бавовняні рукавички самі собою підходять для «сухих» робіт, хірургічні латексні рукавички — для делікатної вологої роботи.
Слід уникати прямого контакту рук із миючими засобами. Гель для душу, шампунь та кондиціонер також слід підбирати з обережністю (можуть підійти засоби лінійки Elave) або одягати хірургічні рукавички під час душу та миття волосся. Кільця слід носити тільки в особливих випадках, ніколи під час роботи, а також уникати дешевих прикрас (18-каратне золото, срібло чи нержавіюча сталь безпечні).
Порадьте клієнтам придбати достатню кількість рукавичок та зволожувачів для рук та повсюдно розмістити їх (і вдома та на роботі), щоб не довелося щоразу їх шукати або спеціально кудись за ними йти.
Несподіване погіршення стану шкіри рук клієнта має стати причиною візиту до вас або до лікаря, оскільки може знадобитися особливий догляд, що включає антибіотики, стероїдні мазі, а також лабораторні тести або спеціальні дослідження.
Вперше опубліковано: PRO Cosmetology by Косметолог №5-6, 2020