Фонофорез: швидкий транспорт
Поєднана дія речовини та ультразвуку
Фонофорез – широко застосовуваний метод у медицині та косметології, який забезпечує швидкий транспорт активних речовин глибоко в тканині, стимулює синтез власного колагену й еластину.
Лідія Астафурова, інженер нанотехнологій та медичного обладнання, викладач апаратної косметології Академії сучасної косметології «Синдикат краси»
Фонофорез, УЗ-пілінг і кавітація – три абсолютно різні механізми впливу на шкіру за допомогою ультразвуку. Сьогодні говоримо лише про фонофорез.
В основі цього методу полягає вплив на тканини ультразвуком. Ультразвук – це звукова хвиля, яка лежить вище за частоти, що чутно людським вухом. Ми чуємо в діапазоні від 20 до 20 000 Гц, всі частоти вище становлять робочий діапазон ультразвукових терапій. Звукові хвилі вимірюються в герцах, 1 герц = одне коливання на 1 секунду, відповідно 1 000 коливань на секунду – це 1 кілогерц, а 1 000 000 коливань на секунду – мегагерц. Тому зрозуміло, що ми працюємо з величезними за потужністю частотами. За одну секунду озвучена клітина, тканина чи органела робить від тисячі до мільйона коливань. У процесі озвучування тканин відбувається звуження й розширення середовища, з певною частотою та силою стрибками змінюється тиск. Ми отримуємо в результаті сильний механічний струс тканин і клітин, але щойно припиняються впливи ультразвуком, коливання повністю зупиняються через 5-30 секунд.
Від частоти ультразвуку залежить його проникнення і глибина: чим нижчий звук, тим глибше проникає хвиля, наприклад, 25-45 кГц добивають до 10 см у глибину, а 800 кГц – до 5 см. Потужність УЗ – це, по суті, гучність звуку, що вимірюється Вт/см2, від потужності залежить і сила коливань. Для правильної роботи важливо розуміти, з якою частотою та інтенсивністю ви працюєте:
- низькі частоти 24-45 кГц – це рівень кавітації для зменшення жирових відкладень, УЗ-пілінг;
- високі частоти (фізіотерапевтичні) 800-3 000 кГц – мікромасаж, фонофорез, високочастотна кавітація.
Інтенсивність (потужність) підходить для певних процедур:
- низька 0,2-0,4 Вт/см2 чутлива шкіра, купероз;
- середня 0,5-0,8 Вт/см2 – суха шкіра, жирна себорея, пігментація, реактивна шкіра, молода шкіра;
- велика 0,9-1,2 Вт/см2 – омолоджувальні програми, акне, постакне, фібрози/рубці;
- надвисока 1,2-5 Вт/см2 – кавітація.
У всіх апаратах фонофорезу існує два види впливу:
- імпульсний – для всіх типів шкіри до 40 років, при відбілюванні пігментації та куперозі;
- постійний – для роботи з целюлітом, омолоджувальні програми, вік 45+.
Час дії за будь-якої потужності не має перевищувати 10-15 хвилин, 6-8 процедур на курс кроком 1-2 рази на тиждень. Перерва між курсами має становити 50-65 днів мінімум.
Дія у тканинах, що спричиняє фонофорез:
- дефіброзуюче та розсмоктувальне – лікування шрамів, келоїдних рубців, целюліту;
- лімфодренаж – завдяки тиску в 10 Па забезпечує хороше просування лімфи, а також відтік лімфатичної рідини й усуває набряки;
- спазмолітична дія – знімає спазми з капілярів та дрібних судин. Забезпечує добрий відтік крові, покращує мікроциркуляцію;
- усуває ускладнення після ін'єкції ботулотоксину. Процедуру необхідно провести протягом перших трьох діб після введення;
- протизапальне – знімає запалення за допомогою впровадження контактних гелів із вмістом алое, гінкго білоба, екстрактів календули, зеленого чаю тощо;
- підвищення проникності епідермісу та зниження гематогістологічних бар’єрів, що покращує проведення активних речовин через стінки судин у кровоносне русло.
Важливо пам’ятати, що ультразвук – це механічна хвиля. Під час проходження через шкіру УЗ із частотою від 800 до 3 000 кГц стискає та розтягує тканини, клітини й рідинні середовища, спричиняючи активне коливання в них, що призводить до зміни тиску, який буде змінюватися згідно з виставленою частотою, приблизно 8 000 разів за 1 секунду. Заломлення та відбивання звукової хвилі при фонофорезі не має значення (на відміну від кавітації та УЗ-пілінгу), оскільки вплив має сама хвиля (важливо, щоб вона «крокувала» з певною частотою). Найкраще вона проводиться у щільних однорідних тканинах, таких як м’язи, нерви, рідини, капіляри. Не можна працювати на сухій шкірі, оскільки епідерміс – поганий провідник. Необхідно використовувати контактне середовище – спеціальні гелі й сироватки.
В УЗ-процедурах повністю відсутня електрична складова. Молекули поживних речовин «продавлює» звукова хвиля через вивідні протоки сальних та потових залоз, не змінюючи їхньої роботи. Молекула препарату не має бути більшою, ніж гирло залози або пори шкіри. Інакше молекула «застрягне» або буде зруйнована на поверхні шкіри. Наприклад, високомолекулярна гіалуронова кислота ультразвук руйнує до низькомолекулярної ще на поверхні шкіри, після чого вона швидко вбирається і зволожує верхній роговий шар – ефект біоревіталізації неможливий при фонофорезі.
Взагалі фонофорез зруйнує будь-яку депонуючу процедуру, тому робити його після мезотерапії, ін’єкцій філерів або ботулотоксину не рекомендується, оскільки механічна хвиля «розжене» препарат по тканинах і кровоносних судинах, а ті, своєю чергою, все зайве виведуть з лімфоток.
Фонофорез впроваджуватиме весь коктейль, який ви наносите на шкіру, важливо це враховувати під час проведення процедур. УЗ впроваджує водні (гель), спиртові й олійні розчини. При використанні спиртових розчинів є великий ризик отримати неконтрольований опік, тому в косметології спиртові розчини не застосовуються, лише у фізіотерапевтичних процедурах. Особливу увагу варто приділити й олії. Не можна застосовувати гліцерин, вазелін та інші мінеральні олії, вони не мають проникати в шкіру, тому косметичні засоби з вмістом при фонофорезі не використовуються. З натуральними некосметичними оліями теж є ризик отримати неконтрольовану реакцію на шкірі у вигляді висипань, фолікулітів, закупорювання сальних залоз та небажаних окисних реакцій навіть у серединних шарах епідермісу. На щастя, в дерму олії впровадити неможливо. Неприємний і той факт, що олія зіпсує маніпулу, з якою ви працюєте. Тому якщо ви все ж таки вирішите працювати з оліями, то краще використовувати олійні бренди, які містяться в кремових професійних масках і менш схильні до процесів окислення.
У косметології також не можна використовувати гель для вивчення внутрішніх органів. По-перше, цей гель «порожній», при фонофорезі ви не отримаєте жодного результату, навіть він згорнеться, тому що частоти, що застосовуються в косметології, значно вищі, ніж при УЗ-дослідженні.
Не можна використовувати вітамін С, він повністю руйнується під впливом УЗ. Гелі із вмістом целюлози, колагену й еластину також згорнуться під впливом ультразвуку, як яєчний білок в окропі. Ампульні розчини в чистому вигляді не дуже добрі для процедур – швидко висихають і дають поганий контакт, поверх ампул необхідно наносити контактний гель. Ампульні продукти з великою молекулою не всмоктуватимуться, вони руйнуються на поверхні шкіри.
Концентрація активних речовин, здатна всмоктатися цим методом, становить від 3 до 10%. Брати високо концентровані препарати не варто – всі речовини, які будуть понад норму, або залишаться на поверхні шкіри, або будуть зруйновані, а напіврозпад речовин може призвести до неконтрольованої хімічної реакції на шкірі.
Сила застосування менш висока, ніж сила поширення хвилі, механізм обмежений пропускною здатністю у гирлах сальних і потових залоз. Наприклад, якщо звук йде в глибину 3-4 см, то речовина проникне максимум на 5 мм. На глибину поширення хвиль впливає площа маніпули: чим менший радіус електрода, тим більш концентрований пучок хвиль і глибший вплив. Конусна маніпула з радіусом контактної зони до 1 см не підходить для впливу на делікатні зони, щільність пучка вихідних хвиль величезна, і, працюючи нею по обличчю, можна зруйнувати жирові пакети і спровокувати набряк. Ця насадка підходить для роботи на нижній третині обличчя, загривку, внутрішній поверхні рук для руйнування ПЖК. Область щитоподібної залози та періорбітальну зону оминаємо завжди, незалежно від потужності впливу й типу маніпули.
Протокол проведення фонофорезу по тілу такий само, як і по обличчю, але з більш високою потужністю. Важливо пам’ятати, що ультразвук руйнує жирове депо самостійно, а в поєднанні з коктейлями ця властивість посилюється. Для посилення ефекту добре підготувати шкіру ручним масажем.
Переваги методу – це насамперед поєднана дія речовини та ультразвуку, що дає покращення проникності, підвищення метаболізму в тканинах і клітинах, стимулює власний синтез колагену й еластину завдяки механічному удару звукової хвилі. Метод не ушкоджує та не деформує тканини, тому не залишає синців, подряпин, набряків. Процедура повністю безболісна. Фонофорез уповільнює апоптоз клітин при формуванні рубцевої тканини, тому рекомендований при роботі з рубцями постакне.
Література
Фізіотерапія: підручник для студентів вищих медичних навчальних закладів/ В. Д. Сиволап, В. Х. Каленський; ЗДМУ.- З.: ЗДМУ, 2014. –196 с. ISBN 966-7495-07-8 (С.54)
Ультразвукові фізіотерапевтичні апарати та пристрої: монографія / М. Ф. Терещенко, Г. С. Тимчик, М. В. Чухраєв та ін. – Київ: КПІ ім. Ігоря Сікорського, Вид-во «Політехніка», 2018. – 180 с., іл. ISBN 978-966-622-874-4 (С. 54, 61, 142—143, 147)Ел.джерело
Byl NN (June 1995). The use of ultrasound as an enhancer for transcutaneous drug delivery: phonophoresis. Phys Ther 75 (6): 539–53.
Ультразвукова терапія, УЗ-пілінг, фонофорез: методичний посібник/Н.Баховець.
Вперше опубліковано в PRO Cosmetology by «Косметолог» №3, 2021
Читайте також