Екзосоми — новий виток спіралі
Кілька наукових фактів
Сьогодні, здається, це одна з головних тем, над якою мізкують, об яку ламають списи на ринку косметології на естетичної медицини чи не усього світу. А що з усього, що говориться про екзосоми, має наукове підґрунтя, а що — маркетологічна вигадка задля банального привернення уваги до свого продукту?
Наука про екзосоми розвивається зі швидкістю світла. Мало того, що їх не можна і не варто колоти, виходячи з точки зору логіки, з’явилися дані про те, що при інʼєкційному введенні вони, по-перше накопичуються в паренхіматозних органах, як то легені, печінка, нирки та селезінка. А, по-друге, при цьому ж інʼєкційному введенні можуть викликати стимуляцію ракових клітин — і це чітко повʼязано саме з інʼєкційним введенням. Бо коли топічно — абсолютно безпечно!
Але все ж таки є ще багато питань, як зробити терапію екзосомами ще ефективнішою. І ось останні наукові дані говорять про те, що, окрім екзосом людського походження (дієві) та рослинного (повна фігня), з’явилися екзосоми дещо іншого походження. Екзосоми, що виділяються Lactobacillus, складаються з одного або кількох подвійних ліпідних шарів, загорнуті в клітинну мембраноподібну структуру та відіграють ключову роль у модулюванні імунної відповіді, оскільки вони містять білки, такі як FABP6, EPCAM і різні молекули полісахаридів. Вони мають здатність до стимулюють дендритні клітини, що призводить до виробництва прозапальних цитокінів, включаючи TNF-α, IL-6, IL-8, IL-12, CCL2 і CXCL9.
А ще до таких екзосом додають фантастичну сполуку — нідогени, які розташовані у базальній мембрані. У людини виявлено два нідогени: нідоген-1 (NID1) і нідоген-2 (NID2). У часі ембріонального розвитку плід, у якого відсутні нідоген-1 і нідоген-2, зазвичай передчасно вмирає внаслідок дефектів серця та легенів. Нідоген відіграє вирішальну роль під час органогенезу в пізньому ембріональному розвитку, особливо в розвитку серця та легенів. Через те, що нідоген необхідний у формуванні базальних мембран, слугуючи лінкерним білком, який необхідний під час росту тканин, він є вирішальним для ембріонального розвитку.
І ось тепер з’явилися такі сполуки, і одна європейська компанія звернулася до мене стосовно експертного висновку.
Маю з цього приводу три новини:
1) до кінця вересня все укладено в рекомендації для використання;
2) вони дуже ефективні;
3) на жаль, в Україні вони з’являться ще не скоро.
Ось якщо коротко — про майбутнє регенеративної дерматології.
Від редакції. Про екзосоми говоритимуть і спікери Національної платформи «Анатомія краси» 2.0, квитки на яку ще можна придбати за посиланням на сайті заходу.