Відкриваємо кабінет перманентного макіяжу: поради юриста

Юридичне оформлення бізнесу

Logo

Відкриття кабінету перманентного макіяжу ⎼ завдання не складне, але відповідальне, що вимагає дотримання та обліку деяких юридичних аспектів

Андрій Євстигнєєв , адвокат, кандидат юридичних наук, доцент, сертифікований експерт Національної асоціації адвокатів України, директор офісу RSP International в Україні

Відкриття кабінету перманентного макіяжузавдання не складне, але відповідальне, яке вимагає дотримання та обліку деяких юридичних аспектів, від яких багато в чому залежатиме законність вашої діяльності в майбутньому. Пропоную розглянути зазначені аспекти у хронологічному порядку

Реєстрація бізнесу

Враховуючи, що діяльність кабінету носитиме характер підприємницької діяльності (здійснюється з метою отримання прибутку), необхідно зареєструватися як фізична особа-підприємець (ФОП) або заснувати компанію (наприклад, приватне підприємство або товариство з обмеженою відповідальністю). Враховуючи відносно невеликий оборот кабінету, найбільш прийнятним варіантом є реєстрація його засновника як ФОП, що значно простіше, ніж реєструвати компанію, а також простіше при оформленні та поданні звітності та сплаті податків. Наразі таку реєстрацію здійснюють реєстратори при виконкомах місцевих рад при місцевих держадміністраціях, спеціалізовані реєстраційні державні та комунальні організації, а також значну кількість нотаріусів.

При реєстрації як ФОП основним видом діяльності, згідно з КВЕД (класифікатор видів економічної діяльності) 2010 року, слід зазначити таке: 96.02 «Надання послуг перукарськими та салонами краси», оскільки до таких послуг належать макіяж, різновидом якого є перманентний. Отримання будь-яких дозволів (ліцензій) на надання послуг перманентного макіяжу чинним законодавством не передбачається.

Вибір системи оподаткування

Під час реєстрації засновника кабінету як ФОП він має право обрати можливість сплати так званого єдиного податку. У разі, якщо оборот кабінету не перевищує 1,5 млн грн на рік (що реально) та клієнтами є приватні фізичні особи, доцільно обрати єдиний податок 2-ї групи (передбачає сплату щомісяця до 20% мінімальної зарплати та єдиного соціального внеску у розмірі 22 % мінімальної зарплати) . При цьому при обороті до 1 млн. не потрібна наявність касового апарату.

Якщо ж засновник кабінету не стане платником єдиного податку, він буде змушений оплачувати податок на прибуток фізичних осіб за ставкою 18%, що менш вигідно.

Приміщення для розміщення кабінету

Приміщення то, можливо власністю засновника кабінету чи орендуватися їм в третіх осіб. У разі оренди приміщення важливо перевірити наявність повноважень у орендодавця на передачу приміщення в оренду (документи на право власності або доручення на передачу в оренду від власника, якщо орендодавець не є власником).

Щодо вимог санітарного характеру, то тут ситуація неоднозначна. З одного боку, саме для кабінетів санітарних норм не передбачено. А діючі державні санітарні норми і правила для перукарень різних типів ДСПІН 2.2.2.022-99 не можна повноцінно застосовувати до кабінету, оскільки вони містять вимоги до приміщень, що складаються з кількох частин, тоді як кабінет ⎼ це, як правило, 1⎼2 кімнати. У той же час раджу максимально (наскільки це можливо) врахувати вимоги зазначених правил при облаштуванні кабінету в тій частині, в якій вони можуть бути виконані (наприклад, щодо вимог до дезінфікування інструменту).

Персонал

Слід визнати, що у сфері надання перукарень та інших б'юті послуг нерідко має місце неофіційне працевлаштування майстрів. Проте за це передбачено серйозну відповідальність. Так, згідно з положеннями Частини 3 статті 40 Кодексу України про адміністративні правопорушення, фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) карається штрафом від 8500 до 17000 грн.

Крім того, з 1 січня 2017 року діють нові положення Статті 265 Кодексу законів про працю України, згідно з якими фактично на додаток до вищезгаданого штрафу запроваджено так звані фінансові санкції за фактичний допуск до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповне робоче час у разі фактичного виконання роботи на повний робочий час та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків ⎼ у 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (тобто по 96 000 грн!) та за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (тобто виплати зарплати менше, ніж у розмірі 3 200 грн на місяць за роботу на умовах повної зайнятості, а також менше ніж 19 ,34 грн за годину) ⎼ у 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати.

Зазначені «нові» санкції, згідно з порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509, мають право застосовувати Державна інспекція України з питань праці, мораторій на проведення перевірок якої цього року не діє (це передбачено Статтею 6 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 6.11.2016).

Враховуючи вказане, щоб уникнути вкрай неприємних у світлі можливих санкцій розглядів, рекомендую уважно підійти до офіційного оформлення працівників, а також нарахування та виплати їм зарплати.

Пам'ятайте, що про прийом на роботу нового співробітника необхідно заздалегідь письмово повідомити орган фіскальної служби (податкову інспекцію) за місцем реєстрації роботодавця.

Договірні відносини

Основними видами договірних відносин, які можуть бути при відкритті кабінету, є орендні (у разі оренди приміщення, в якому розміщується кабінет) та купівлі-продажу (постачання) обладнання, витратних матеріалів, косметики.

Виходячи з моєї практики раджу максимально уважно підходити до питань підготовки текстів таких договорів. Пам'ятайте, що договір оренди строком до 3 років обов'язково має бути укладений у письмовій формі (триваліший ще засвідчений нотаріально). Важливо перевірити наявність повноважень у орендодавця на передачу приміщення в оренду, а також наскільки можна відсутність будь-яких заборон на таку передачу (наприклад, якщо приміщення знаходиться в іпотеці).

Укладаючи договори з постачальниками, не соромтеся запитувати у них документ, що підтверджує офіційний характер їхньої діяльності (документи про державну реєстрацію, сертифікати якості на продукцію тощо). При оплаті звертайте увагу на необхідність її документального підтвердження та проведення на адресу конкретних продавців (не секрет, що часто гроші передаються з рук в руки або через різні платіжні системи на реквізити будь-яких третіх по відношенню до покупця осіб). Пам'ятайте, що за відсутності належного оформлення оплат вам варто лише сподіватися на добропорядність вашого продавця, а при виникненні суперечок довести факт оплати буде більш ніж проблематично.

Читайте також