Перманентний макіяж та анестезія: вибираємо правильно

Медичний аспект у перманентному макіяжі

Logo

Вибір анестезуючого засобу – важливе завдання для майстра перманентного макіяжу. Як вибрати крем для анестезії, на що звернути особливу увагу? Ми підготували спеціальний матеріал про анестетики.

В індустрії перманентного макіяжу широко використовується аплікаційна анестезія, яку можна поділити на первинну та вторинну. Первинна анестезія наноситься виключно на неушкоджену шкіру на етапі підготовки. Вторинна застосовується лише після перших проколів.
Вибір анестезуючого засобу – важливе завдання для майстра перманентного макіяжу. Як вибрати крем для анестезії, на що звернути особливу увагу? Ми підготували спеціальний матеріал про анестетики.

Плюси аплікаційної анестезії

Відсутність болю та неприємних відчуттів на прийомі майстра перманентного макіяжу – 50% від успіху результату роботи. Купірування больових відчуттів за допомогою анестезії обов'язкове при нанесенні татуажу губ і повік, адже ці частини обличчя належать до гіперчутливих зон. Татуаж брів не є такою хворобливою процедурою, тому, за бажанням клієнта, може проводитися без застосування анестетиків. У такому разі, майстру необхідно враховувати, що раптове здригання клієнта може негативно вплинути на результат роботи. До плюсів аплікаційної анестезії можна віднести:

  • Настання дії препарату через 10-15 хвилин після його нанесення
  • Збереження дії препарату до 4-х годин.
  • Анестетик не потрапить у кров пацієнта, а лише у глибину шкірного покриву.
  • Анестетик не перешкоджає контролю глибини введення голки

При цьому майстри повинні пам'ятати, що швидкість дії анестетика залежить від частини тіла, на яку він нанесений, від товщини шкіри та швидкості кровотоку. Крему, у складі яких є поєднання лідокаїну та прилокаїну, не має сенсу тримати на обличчі пацієнта більше 30-40 хвилин, оскільки анестетики почнуть вимиватися.

Питання токсичності

Незважаючи на легкість та безпеку застосування аплікаційної анестезії, для цього методу знеболювання також існують протипоказання. До випадків, коли потрібно утриматися від застосування анестетиків, віднесуть: гострі захворювання шкіри, період лактації та вагітності, підвищену температуру тіла, індивідуальну непереносимість препарату або його окремих складових, відкриті запалення та пошкоджені ділянки шкіри. Також майстру слід завжди мати на увазі, що аплікаційна анестезія може стати причиною виникнення системної токсичності, що супроводжується різними симптомами – від тремтіння, посмикування м'язів, нудоти, порушення свідомості, орієнтації до апное (зупинки дихання).
Що збільшує ризик розвитку симптомів системної токсичності?

  • Літній вік
  • Серцева недостатність
  • Ішемічна хвороба серця
  • Низька концентрація білка у плазмі
  • Метаболічні захворювання
  • Захворювання печінки
  • Метаболічний або респіраторний ацидоз
  • Призначення препаратів, що інгібують натрієві канали

Усі місцеві анестетики надають системний вплив на центральну нервову та серцево-судинну системи. Наприклад, лідокаїн у невеликих концентраціях підвищує артеріальний тиск і чинить протисудомну дію. Однак при збільшенні дози препарату тиск починає падати, стає можливим ризик розвитку судомних нападів.
Лікарі вказують на той факт, що алергічна реакція може виникнути абсолютно на будь-який інгредієнт анестетичного засобу, тому обираючи анестетик, слід віддавати перевагу препаратам, які пройшли реєстрацію в Україні.

Як вибрати анестетик?

Первинна анестезія
Препарати первинної анестезії випускаються у формі крему, емульсії чи гелю. Основною діючою речовиною є лідокаїн. Вибираючи анестетичний засіб, звертайте увагу на те, щоб лідокаїн у складі був не вище 5-6%, оскільки перевищення цього значення робитиме шкіру твердіше. Більшість майстрів використовують засоби з концентрацією лідокаїну до 10%, що є допустимим.
Вторинна анестезія
Препарати вторинної анестезії повинні мати рідку консистенцію. Водяниста структура анестетика дозволяє легше проникати знеболюючим компонентам углиб шкіри та забезпечувати миттєву «заморозку». Хорошим показником буде вміст судинозвужувальних речовин. Вони скорочують вироблення лімфи, що позитивно позначається на розподілі пігменту у шкірі.
Для вибору оптимального анестетика слід враховувати зону та техніку нанесення перманентного макіяжу. При роботі в зоні брів краще використовувати анестетичні креми та гелі на водній основі. Рідка консистенція препарату забезпечить глибоке проникнення знеболювального засобу шари шкіри. Для роботи з верхньою повікою слід віддати перевагу анестетичним засобам густої текстури. Вони більше підходять цій делікатній зоні, тому що не розтікаються та не потрапляють у вічі.

Склад анестетичного крему має бути максимально чистим: без консервантів та ефірних анестетиків, що підвищують ризик розвитку алергії (новокаїн, тетракаїн, бензокаїн). Приклад складу знеболювального крему на 100 г: лідокаїн – 2,5 г, прилокаїн – 2,5 г; ПЕГ-54 гідрогенізована рицинова олія – 1,9 г; карбомір – 1,0 г; натрію гідроксид – 0,52 г; вода очищена – до 100 г.
Еталоном у знеболюванні шкіри вважається емульсія лідокаїн 2,5% + прилокаїн 2,5%, оскільки лідокаїн та прилокаїн посилюють дію один одного. У разі підвищення концентрації понад 5% потужність не зростає, а ризик розвитку токсичних реакцій підвищується. Клінічні випробування довели, що емульсія лідокаїн + прилокаїн 5% знеболює в 2 рази краще ніж однокомпонентний лідокаїн, навіть у концентрації 40%. В емульсії лідокаїн + прилокаїн концентрація анестетиків у кожній жировій краплі досягає 80%. Важливо, що співвідношення лідокаїну та прилокаїну мають бути 1:1.