Оформлення договору: юридична консультація для фахівців з перманентного макіяжу

Безпечний перманентний макіяж

Logo

Чи потрібно майстру перманентного макіяжу підписувати договір із клієнтом? Якої форми дотримуватись і який зміст може мати цей документ?

Андрій Євстигнєєв , адвокат, кандидат юридичних наук, доцент, сертифікований експерт Національної асоціації адвокатів України, директор офісу RSP International в Україні

У цій статті спробуємо розібратися, чи потрібно майстру перманентного макіяжу підписувати договір із клієнтом, у якій формі це можливо та який зміст може мати цей документ?

Відносини між майстром ПМ та клієнтом, по суті, є договірними, а сам договір відноситься до договорів про надання послуг та має елементи договору про виконання робіт (оскільки за підсумком його виконання залишається матеріалізований результат – перманентний макіяж клієнта).

Відповідно до положень ч. 1 ст. 206 Цивільного кодексу України (ЦКУ), усно можуть здійснюватися договори, які повністю виконуються сторонами в момент їх вчинення, за винятком договорів, що підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, а також правочинів, для яких недотримання письмової форми тягне за собою їх недійсність. У разі договір про надання послуг ПМ не виконується його сторонами в останній момент скоєння (укладання), оскільки нанесення ПМ необхідний певний час. Тому в ідеалі договір про надання послуг ПМ повинен мати письмову форму.

З огляду на положення ст. 207 ЦКУ договір вважається вчиненим у письмовій формі, якщо його зміст зафіксовано в одному чи кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.

Враховуючи те, що договір про надання послуг ПМ має ознаки договору про виконання робіт, вважаю, що на такий договір можуть поширюватись положення ДКУ про так званий договір побутового підряду.

Відповідно до положень ст. 866 ЦКУ, договір побутового підряду вважається укладеним у належній формі, якщо підрядник видав замовнику квитанцію чи інший документ, що підтверджує укладення договору. При цьому відсутність замовника цього документа не позбавляє його права залучати свідків для підтвердження факту укладання договору або його умов.

Волокита? Ні, безпека!

Незалежно від того, виражений договір в одному документі або кількох, вони повинні містити суттєві (обов'язкові для договору такого виду) умови: сторони договору, вид послуг (їх бажано детально описати, вказавши можливі побічні ефекти, відхилення тощо, а також вказавши згоду клієнта нести відповідні ризики), вартість послуг, строк дії договору; можливо, гарантійні зобов'язання та умови про відповідальність за неналежне надання послуг ПМ та, що дуже важливо для запобігання можливим претензіям, підтвердження клієнта про його поінформованість про можливі ризики надання послуг, про згоду з такими ризиками та про відсутність у нього медичних протипоказань для надання послуг.

Враховуючи викладене вище, домовленість між салоном (майстром) та клієнтом про надання послуг ПМ має оформлятися у письмовій формі як єдиний документ-договір шляхом заповнення спеціальної форми (наприклад, квитанції про надання послуг, заяви на надання послуг тощо), яка містить підписи обох сторін, або шляхом оформлення кількох документів (наприклад, заяви-анкети на подання послуг та платіжного документа про їх оплату, за якою можна ідентифікувати особу, яка надала послугу).

Вважаю, що у укладанні договору у будь-якій можливій формі зацікавлений як сумлінний професійний салон чи майстер (адже таким чином він може довести факт замовлення послуги клієнтом та згоди клієнта на певний результат, а також захистити себе у разі претензій клієнта при неотриманні потрібного результату чи побічних ефектів ), і клієнт (який у разі порушення умов договору салоном чи майстром зможе пред'являти відповідні претензії, ґрунтуючись на договорі).

Читайте також:

Відкриваємо кабінет перманентного макіяжу: поради юриста

Читайте також