Мавпяча віспа: МОЗ радить не панікувати

D Україні випадків захворювання новим різновидом віспи не зафіксовано

2022-05-26
Logo

Європейськими країнами, а також в США, поширюються випадки зараження новим різновидом віспи – віспою мавп. Що відомо про це захворювання і чи варто турбуватись українцям?

Вже на декількох континентах були зафіксовані випадки зараження новою маловідомою хворобою – мавпячою віспою. Незважаючи на назву, цей вірус вражає людей. Про захворюваних повідомляють у європейських країнах (Іспанія, Португалія, Велика Британія), США, Австралії, Канаді.

Вчені та лікарі з посиленою увагою віднеслись до цього захворювання тому, що раніше воно було вкрай рідкісним і, зазвичай, не передавалося людям. Наразі лікарі зазначають, що ця хвороба хоч і неприємна, але несмертельна.

Мавпяча віспа: що треба знати про хворобу

Вірус мавпячої віспи належить до сімейства вірусів віспи. Він є менш заразним і хвороба протікає в легшій формі, ніж звичайна віспа.

Заразитись мавпячою віспою може кожен, хто мав тісний контакт з інфікованою людиною. Передача інфекції відбувається через пошкоджену шкіру, дихальні шляхи або очі, в результаті прямого контакту з кров’ю чи біологічними рідинами. Також хвороба може передаватись статевим шляхом. Крім людини, вірус можна підхопити через заражену постільну білизну або одяг, а також від інфікованих тварин (як один із можливих факторів може бути вживання в їжу м’яса інфікованих тварин, яке не отримало належної термічної обробки).

Інкубаційний період мавпячої віспи може коливатись від 5 до 21 дня. Початковими симптомами захворювання є лихоманка, головний біль, біль у м’язах та спині. Після зниження температури (десь на 5 день) на обличчі з'являється висип, який потім поширюється на інші ділянки тіла (долоні, стопи). Якщо зараження відбулося під час статевого акту, первинною локацією висипу можуть бути статеві органи. Висип може супроводжуватись досить неприємними болісними відчуттями та свербінням. Іноді може спостерігатись збільшення лімфатичних вузлів. Інфекція триває від 14 до 21 дня.

Що важливо запам’ятати, щоб запобігти поширенню інфекції? Перш за все, треба поширювати інформацію про недуг, шляхи його розповсюдження. Як і при COVID-19, миття рук залишається дієвим способом профілактики.

МОЗ України зібрало всю відому інформацію про цю хворобу, бо отримує багато запитань щодо вірусу мавпячої віспи, і на найпоширеніші з них надало відповіді в інфографіці.

Ознайомитись з інфографікою можна на сторінці Міністерства охорони здоров’я України.

І ще раз нагадаємо, що панікувати не варто. В Україні не зафіксовано випадків захворювання цим різновидом віспи. В МОЗ слідкують за перебігом подій та у разі виникнення нової інформації щодо хвороби обіцяють оперативно донести її до широкого загалу.