Гіперпігментація особи: профілактичні заходи та лікування

Косметологія для майстрів перманентного макіяжу

Logo

Пігментні плями з'являються з різних причин, на допомогу приходять сучасні методики позбавлення гіперпігментації, до яких входять і камуфляжні методики мікропігментації

Колір нашої шкіри визначається особливою речовиною – пігментом під назвою меланін, який виробляється з клітин меланоцитів. Основна функція меланоцитів – захисна, вони оберігають шкіру від шкідливого впливу ультрафіолету. Наприклад, меланінова пігментація під впливом сонця або при відвідуванні солярію відома як засмага: так наша шкіра реагує на «бомбардування» ультрафіолетовим випромінюванням.

Процес природного вироблення меланіну регулюється відповідними системами організму і, як і будь-який інший фізіологічний процес, іноді може давати збої. В результаті таких збоїв на ділянках шкіри з порушеною функцією вироблення меланіну виникає гіперпігментація - контрастні пігментні плями різних розмірів і форм, що не проходять самі собою.

Пігментні зміни шкіри - гіперпігментація - виникають внаслідок надлишкового вироблення меланіну і називаються пігментними плямами. Вони виникають з різних причин і є пігментними змінами від світло- до темно-коричневого кольору, що дещо піднімаються над поверхнею шкіри через потовщення рогового шару. Ці плями відрізняються розміром, розташуванням та формою. Пігментні плями з часом розширюються та стають більш вираженими та помітними. Шкіра втрачає свіжість, виглядає негладкою, естетично менш привабливою.

Типи та причини появи пігментних плям на шкірі обличчя та тіла

Зазвичай гіперпігментація сама по собі є лише косметичним дефектом і не несе небезпеки для здоров'я. Серед найпоширеніших розрізняють такі типи пігментних плям:

  • Родимки або родимі плями, які можуть бути відразу при народженні, так і з'являтися протягом життя. Ці невеликі злегка опуклі плями бувають коричневими, коричнево-червоними чи рожевими. Чим темніше забарвлення родимки, то вище в ній концентрація меланіну. У «спокійному» стані родимки нешкідливі, проте при зміні їх форми та/або неприємних відчуттях (свербіж, поколювання, кровоточивість) слід негайно звернутися до лікаря.
  • Ластовиння, особливо яскраво виявляються на шкірі обличчя навесні. Часто схильність до появи ластовиння передається генетично - вони майже завжди прикрашають шкіру людей з рудим волоссям, але з першими променями весняного сонця можуть з'являтися і на обличчях блондинів, брюнетів, шатенів.
  • Вікова пігментація, дрібні цятки якої покривають обличчя та руки у літньому віці.
  • Пігментні плями через надмірну засмагу - своєрідний сигнал "sos" нашої шкіри, перенасиченої ультрафіолетом.
  • Пігментація при вагітності, спричинена інтенсивною роботою надниркових залоз у період виношування плода.
  • Пігментація шкіри, пов'язана із захворюваннями внутрішніх органів - печінки, жовчного міхура, шлунково-кишкового тракту.
  • Пігментація шкіри під впливом хімічних речовин, наприклад, при використанні неякісної косметики, або у людей, які працюють на хімічних виробництвах з агресивними речовинами.

Також поява пігментних плям може бути спричинена:

  • авітамінозом, пов'язаним із неповноцінним харчуванням або порушеннями правильного засвоєння вітамінів;
  • прийомом деяких гормональних препаратів, зокрема оральних контрацептивів;
  • індивідуальною непереносимістю при носінні ювелірних прикрас, до складу яких входять нікель, мідь, залізо і навіть золото чи срібло.

Крім того, темні плями можуть залишатися на шкірі після невдалого витискання вугрів або видалення деяких новоутворень.

Профілактика та лікування

Профілактичні заходи проти появи небажаних шкірних плям включають:

  • правильне харчування, багате на фрукти та овочі з природним «відбілюючим» ефектом: цитрусових, ананасів, смородини, винограду, калини, болгарського перцю, огірків, петрушки, квашеної капусти;
  • додатковий прийом вітамінів РР та С (рекомендується чергувати двотижневі прийоми з тижневими перервами);
  • застосування сонцезахисних засобів та щоденний догляд за шкірою з використанням якісної косметики;
  • при підвищеній схильності до появи гіперпігментації варто відмовитися від вживання кави або хоча б зменшити її кількість.

Якщо ж, незважаючи на своєчасну профілактику, пігментні плями таки з'являються, на допомогу приходять сучасні методики позбавлення гіперпігментації.

До них відносяться:

  • професійні відбілюючі маски, креми, сироватки;
  • різноманітні хімічні пілінги;
  • лазерне Elos-омолодження шкіри, що включає ефективне усунення «зайвого» пігменту;
  • процедури мікродермабразії (у тому числі безін'єкційної), що вирівнюють тон шкіри;
  • кріоаплікації та кріомасаж;
  • камуфляж

Хімічні пілінги

На шкіру наносять склад з АНА кислот, вітаміну С, ретинолу та антиоксидантів. Кислоти видаляють ороговілий шар шкіри в зоні гіперпігментації, стимулюючи зростання нових клітин без надлишку меланіну. Залежно від складу є поверхневий та серединний пілінг. Перший варіант підійде для молодої шкіри, другому віддають перевагу зрілі клієнтки, які бажають запустити процеси омолодження. Перевага процедури: довготривалий ефект, демократична вартість, разом із проблемною пігментацією можна усунути шрами та рубці. Мінуси: тривалий процес, що займає до 2 місяців.

Відбілююча мезотерапія

Процедура буває класичною (введення тонкою голкою препаратів на глибину до 3,9 мм у шкіру та об'ємом 0,2 мл) та неінвазивною (апаратною, коли цілісність шкіри не порушується). Суть методу - в дерму вводиться коктейль із вітамінів, кислот та антиоксидантів. Речовини, потрапивши у шкіру, стимулюють її регенерацію, налагоджують вироблення меланіну. Ін'єкційну мезотерапію, що відбілює, рекомендують для пацієнтів з віковою або гормональною гіперпігментацією. Клієнтам 25-30 років косметологи радять апаратну мезотерапію. Вона вирівняє колір обличчя після вагітності чи акне.

Лазерне шліфування

Найефективніша процедура, яка усуває будь-які види пігментних плям. Лазерний промінь поглинається ділянкою із високою пігментацією. При цьому шкіра нормального кольору не страждає. Промінь руйнує пігмент, і поступово протягом місяця ділянок світліше, зливаючись із природним відтінком шкіри. Залежно від виду пігментної плями може знадобитися від 1 до 3 процедур. Єдиний мінус лазерного шліфування – висока вартість процедури. Але довічний результат того вартий.

Фототерапія

Принцип той же, що у лазерного шліфування. Фото променя поглинається гіперпігментованою ділянкою, руйнуючи пігмент та знебарвлюючи дефект. Процедура безболісна та доступна. Але для освітлення ластовиння або вікових плям доведеться провести до 10 сеансів.

Маскування пігментних плям за допомогою перманентного макіяжу

Дермографія - це вид татуювання, який використовується для маскування недоліків шкіри, що виникають через порушення пігментації. Ця техніка є альтернативою шліфуванні, лазерному впливу та впливу кислот. Тим не менш, дермографія має велику перевагу: вона не руйнує клітини епідермісу, але зберігає структуру шкіри та одночасно вирівнює її колір.

Саме собою порушення пігментації не є хворобою. Це завжди результат деяких захворювань, змін гормонального фону, нестачі вітамінів та мінералів, агресивних впливів довкілля та інших факторів. Тому дуже важливо, щоб перед сеансом дермографії клієнт отримав дозвіл дерматолога, а в деяких випадках може знадобитися консультація онколога.

Вибір кольору є ключовим кроком у дермографії. Зважаючи на тон шкіри клієнта, майстер ПМ змішує кілька кольорів для досягнення бажаного кольору, який має повністю відповідати природному тону шкіри. Світліший (темний або холодний, теплий) відтінок кольору буде помітний, і в майбутньому буде потрібно серія коригувальних сеансів татуювання або щоденне маскування за допомогою макіяжу. Навряд чи такий результат можна назвати задовільним.

З цієї причини майстер перманента, що працює в техніці камуфляжу, повинен мати чудове бачення і знання кольору. Не менш важливо, щоб під час сеансу було обрано правильні пропорції пігментів, а інформацію про це занесено до картки клієнта.

Читайте також