Автоклав для стерилізації інструменту для татуажу: захист від потенційних інфекцій
Медичний аспект у перманентному макіяжі
Поговоримо про важливу складову загальної програми санітарії будь-якого тату салону, щоб утримувати здоров'я як клієнтів, так і тату-майстра у безпеці
Автоклав для стерилізації татуювального інструменту є важливою частиною загальної програми санітарії будь-якого татуювального салону, щоб утримувати здоров'я як клієнтів, так і тату-майстра у безпеці від потенційних інфекцій. Автоклав — це пристрій, що працює під тиском, призначений для нагрівання водних розчинів до температури, що перевищує точку кипіння, що дозволяє досягти повної стерилізації. Автоклав був винайдений Чарльзом Чемберлендом у 1879 році. Термін автоклав також використовується для промислових машин, у яких для обробки матеріалів використовуються висока температура та тиск.
Використання автоклаву для стерилізації татуювального інструменту та обладнання
У звичайних умовах, у відкритій посудині і нормальному тиску вода не може бути нагріта до температури, що перевищує 100°C (99,99°С при 101,325 кПа, 99.62°C при 100 кПа). Подальше нагрівання викликає кипіння води та її випаровування, але з підвищує температуру води, у разі її рідкої фази. Однак, коли вода нагрівається в герметичній посудині, такій як автоклав, завдяки тому, що під тиском процес кипіння починається при більш високих температурах, воду можна нагріти до температур, що значно перевищують 100°C.
Оскільки контейнер нагрівається, тиск у закритому контейнері підвищується (див. закон ідеального газу). Точка кипіння води зміщується нагору, оскільки кількість енергії, необхідної для утворення пари при вищому тиску збільшується. Коли завдання автоклавування полягає в забезпеченні стерильності, то дуже важливо, щоб було видалено повітря. Причиною цього є те, що гаряче повітря для досягнення стерилності діє гірше, ніж гаряча пара. Так, наприклад, пара при температурі 134°С може дозволити за 3 хвилини досягти того ж рівня стерильності, як гаряче повітря за дві години при температурі 160°С. Автоклави можуть видаляти повітря різними засобами. Одне — просте витіснення, так зване переміщення гравітаційного типу.
Відбувається це так: пара, що надходить у систему, заповнює камеру у верхній області, т.к. пара має меншу щільність, ніж повітря. Під впливом стисненої пари повітря в нижній частині ємності витісняється через дренажний клапан. Спеціальний пристрій реагує на гарячу пару та закриває дренажний клапан після витіснення повітря.
Інший тип автоклава для стерилізації обладнання татуювання працює на принципі пульсуючого профілю. Такі автоклави домагаються видалення повітря за допомогою серії пароімпульсів, в якому камера поперемінно під тиском, а потім падає близько до атмосферного тиску.
Крім цього, застосовуються вакуумні насоси, які відкачують повітря з робочої камери перед початком автоклавування і тільки потім включають нагрівання.
Крім перерахованих способів автоклавування існують інші, складніші. Але в цій статті ми їх розглядати не будемо через їхню вузьку специфічність.
Використання автоклавів
Автоклави широко використовується в мікробіології, медицині, для стерилізації інструментів для пірсингу та татуювання, у ветеринарії, стоматології і навіть у металургії.
Медичний автоклав являє собою зазвичай стаціонарний пристрій, який використовує високотемпературну (перегріту) пару для стерилізації медичних інструментів, обладнання, спецодягу тощо. Зрозуміло, при автоклавуванні всі біологічні об'єкти: бактерії, віруси, грибки та суперечки інактивуються, гинуть. Однак, пріони ГЕКРС (BovPrPSc, PrPbse), які пов'язані із захворюваннями великої рогатої худоби коров'ячим сказом, не можуть бути знищені в автоклаві при звичайних 121 градусів за Цельсієм протягом 15 хвилин або 134 градусів за Цельсієм протягом 3 хвилин, але можуть при тривалому циклі стерилізації: при температурі 134 градусів за Цельсієм протягом 18 хвилин. Автоклави зустрічаються практично у всіх медичних закладах та інших місцях, де потрібно забезпечити стерильність матеріалів чи інструментів, чи інших об'єктів. Однак, сьогодні дуже часто застосовується інструмент та аксесуари, що стерилізовані при виготовленні і поставляються стерильними в стерильній упаковці. Тому багато фахівців, у тому числі фахівці татуювання використовують одноразовий стерильний інструмент, а не займаються стерилізацією багаторазового інструменту.
Вперше це сталося з усім відомим шприцем, точніше з голкою для ін'єкцій, а сьогодні вже багато хірургічних інструментів (такі як щипці, голкотримачі, скальпелі, ручки тощо) є одноразовими, а не інструментами багаторазового використання. Однак автоклав можна використовувати далеко не у всіх випадках. Так як в автоклаві використовується висока температура, термолабільні речовини (наприклад деякі пластики) не можуть бути стерилізовані таким чином. Справа в тому, що вони можуть банально розплавитися і прийти в непридатність. Деякі інструменти, обладнання, аксесуари, які можуть бути пошкоджені парою, повинні стерилізуватися або захищатися від біологічних небезпек іншими способами. Автоклавування часто застосовується для стерилізації медичних відходів перед утилізацією з твердими побутовими відходами. Це рішення було прийнято в якості альтернативи спалюванню зараженого матеріалу з екологічних міркувань, для зменшення шкоди, що приноситься спалюванням відходів навколишньому середовищу та для захисту здоров'я населення від побічних продуктів згоряння, що виділяються з сміттєспалювальних установок, особливо з невеликих установок, які зазвичай встановлюють в окремих лікарнях. Спалювання або аналогічні процеси термічного окислення все ж таки є обов'язковими для деякої частини патологічних відходів та інших дуже токсичних та/або інфекційних медичних відходів.
Хіміоклави (Chemiclave)
На відміну від вологого середовища у звичайному автоклаві, отримані звичайними пари, в хіміоклаві завдяки ненасиченому хімічному парофазному способу вологість процесу є дуже низькою. У зв'язку з цим не потрібна трудомістка фаза сушіння з тієї простої причини, що нічого не промокає. Час цього пристрою коротший, ніж у більшості парових стерилізаторів і нагрівачі залишаються в "черговому режимі" між циклами, щоб мінімізувати час розігріву і збільшити оборот інструменту. Однак, паровий автоклав залишається єдиним прийнятним інструментом для стерилізації обладнання татуювання. Існують автоклави різного типу та стилю, всі вони прийнятні для використання у стерилізації тату-обладнання. Якщо ваш клієнт запитає вас, чи є у вас автоклав, не відмовляйте йому, покажіть, що ви дбаєте про його здоров'я. Це гарна ідея попросити, щоб показали автоклав. Хіба можна такі речі прибирати з очей клієнта? Що ще важливіше, щоб персонал салону був щасливий показати свій куточок стерилізації клієнту. і пояснити, як це працює. Крім того, майте на увазі, що наявність автоклава ще не означає ефективної стерилізації. Автоклави необхідно регулярно перевіряти, щоб переконатися, що вони працюють належним чином. Попросіть співробітників найближчої медичної лабораторії зробити тест на суперечки бактерій. І ще. Деякі непрофесійні тату-майстри можуть спробувати переконати вас, що скороварка є таким же автоклавом і кип'ятіння інструменту в скороварці - достатній спосіб захиститися від зараження і прийнятно використовувати її для стерилізації татуювального обладнання. Це не відповідає дійсності. Звичайна скороварка не створює тиску та температури, необхідні для ефективного знищення всіх патогенів. Не довіряйте нікому використання скороварок як стерилізаторів. Тільки медичні стерилізатори призначені спеціально для знищення вірусів, бактерій та інших патогенів.