Як запобігти занепокоєнню: тривожність та кофеїн
Чи відмовлятись людям з тривожними розладами від кави?
Як пов’язані тривожність та кофеїн? Думки вчених про те, як знизити рівень занепокоєння та чому людям з тривожними розладами варто відмовитися від кави, пропонуємо дізнатись з нової статті
Кофеїн може бути «підсилювачем тривоги»? Подумати про це радять фахівці онлайн-платформи Психологічна підтримка.
Зв’язок між кофеїном і тривогою, на перший погляд, непомітний. Навпаки, після споживання кави або чаю (до речі, кофеїн міститься також в газованій воді, енергетичних напоях) ми тимчасово почуваємося добре, а тривожні наслідки відчуваємо лише через кілька годин.
Особливість кофеїну полягає у підвищеній мобільності, бо його молекула настільки мала, що легко проходить гематоенцефалічний бар’єр і добирається до мозку всього за 20 хвилин. Потрапляння молекули в мозок призводить до блокування поглинання аденозину – нейромедіатору, який сигналізує мозку про стан сонливості. На додачу, кофеїн підвищує тиск та стимулює центральну нервову систему.
Інують дослідження, які вказують на те, що навіть одна чашка напою з кофеїном підвищує рівень кортизолу і цим стимулює посилення тривожності, а скорочення споживання кофеїну приносить користь людям з тривожними розладами.
Під час дослідженнь, в яких вивчався вплив кофеїну на пацієнтів із генералізованим тривожним розладом (ГТР) у порівнянні зі здоровими пацієнтами, було виявлено, що пацієнти з ГТР аномально чутливі до кофеїну.
Той факт, що кофеїн викликає панічні атаки. також було доведено експериментально. З’ясувалось, що 52% людей, які до цього ніколи не стикались з панічними атаками, після вживання кави й кофеїну траплялися випадки посилення тривожності та панічних атак. Така ж реакція спостерігалася у 41% родичів першої черги. А поєднання кофеїну і високого рівня стресу в окремих випадках викликало навіть галюцинації. Людям, які страждають від тривожних розладів і при цьому залежні від кави, рекомендують скорочувати кількість кофеїну поступово, бо відмова від нього дає повноцінний синдром відміни, який може проявлятись у вигляді головного або м’язового болю, втомі, апатії або, навіть, депресії.
Корисні поради
У випадку, якщо ви вирішили відмовитися від кофеїну, дотримуйтесь наступних рекомендацій:
- вживайте протягом дня більше води – це дозволить підтримувати зволоження та полегшить виведення кофеїну;
- спробуйте замінити чорний чи зелений чай різноманітними трав’яними чаями. Ромашковий збір або корінь валеріани вважаються одними з найкращих чаїв проти тривоги;
- при виникненні будь-яких симптомів відміни кофеїну, наприклад, головного білю, прийміть знеболювальний засіб, який не містить кофеїну.
Джерело: Психологічна підтримка
Читайте також
- Як отримати свідоцтво про закінчення школи у воєнний час: алгоритм дій
- Як мінімізувати наслідки стресу під час війни: базова психологічна допомога
- Step by step: як планувати життя під час війни
- Освіта під час війни: вебінари про Казкову Україну для дітей та батьків
- Я «заїдаю» війну: як впоратись з переїданням через стрес
- Як опанувати себе: синдром відкладеного життя під час війни
- Рашизм: нова стаття з Вікіпедії
- Патріотизм – беззаперечний тренд тату