Як мінімізувати наслідки стресу під час війни: базова психологічна допомога
Новий курс від освітньої платформи Prometheus
Базова психологічна допомога може не лише точково стабілізувати психіку, що знаходиться під дією стресу, а й завадити загостренню психологічних проблем. Продовжуємо розповідати про шляхи боротьби зі стресом під час війни
Стрес – це захисна реакція організму на зовнішні подразники. В сучасних реаліях, нажаль, стресові ситуації стають «нормою» для українців. Щоденно чи не кожен з нас переживає калейдоскоп складних емоцій – від страху й розпачу до агресії й апатії. Навіть в умовній безпеці психіка людини перебуває в постійному напруженні, а це впливає не тільки на поведінку людини, її емоції та настрій, але й на організм в цілому.
Вплив стресу на організм
Потерпають центральна нервова й ендокринна системи: людина стає вразливою, може або переїдати, або відмовитись від їжі. Стрес може привести до зловживання алкоголем.
На рівні респіраторної та серцево-судинної систем стрес проявляється прискореним диханням, прискореним серцебиттям. Задля забезпечення сили для термінової реакції судини стискаються і спрямовують більше кисню у м’язи, що призводить до підвищення кров’яного тиску. Такі стани є небезпечними для людей з астмою, а також підвищують ризик інсульту й серцевого нападу.
М’язова система при хронічному стресі часто перебуває в постійній напрузі, через що виникають больові відчуття по всьому тілу.
Стрес впливає і на травну систему, а саме на транспортування їжі. Залежно від особливостей організму проявами стресу стають діарея, закрепи, нудота, болі в животі.
Імунна система під впливом гормонів стресу стає вразливішою до вірусних захворювань. Крім того, час на відновлення організму після хвороби або травми може збільшуватись.
Стрес, викликаючи постійне емоційне виснаження, впливає і на репродуктивну систему: у чоловіків призводить до зниження рівню тестостерону; у жінок визиває посилення больових відчуттів, порушення регулярністі менструального циклу.
Допомога – в наших руках
Чи можна впоратися зі стресом самостійно та допомогти пережити непрості часи своїм близьким? Експерти радять проводити профілактику стресових станів.
Що ж можна робити, щоб не довести свій організм до складного стану? Фізичні навантаження (навіть, легенька руханка зранку); спілкування з друзями та рідними; нормалізування сну; будь-яке хобі (наприклад, малювання), яке приносить задоволення – все це допоможе боротись зі стресом. В одній з попередніх статей ми також писали про важливість вміння планувати свій день та дотримуватись своїх звичайних рутинних справ.
А ще варто мати мінімальний набір прийомів базової психологічної допомоги. Їх ви можете отримати на безкоштовному курсі «Базова психологічна допомога в умовах війни» від освітньої платформи Prometheus. Це перший курс, який був повністю створений в умовах війни як відповідь на потреби людей.
Початок курсу - 5 травня. Заняття проходитимуть у форматі відеолекцій з теоретичною і практичною частинами, та тестувань, які допоможуть засвоїти знання.
Курс є глибоко практичним і заснований на багаторічному досвіді роботи з людьми, які переживають кризові ситуації. На цьому курсі ви:
- навчитеся вчасно визначати ознаки стресу та стресових реакцій на нього,
- дізнаєтеся, як впоратися з кризовими станами та стабілізувати психіку,
- засвоїте перевірені та прості техніки надання першої психологічної допомоги собі та оточенню.
Ознайомитись з детальною програмою курсу та зареєструватись ви можете на сайті Prometheus.
Організатори зазначають: «Програма не замінить професійної психологічної та психотерапевтичної роботи, але стане в пригоді для стабілізації та допоможе значно зменшити рівень психологічної травматизації».
Доступ до курсу – безкоштовний, вам знадобиться інтернет і трохи вільного часу. Після завершення курсу ви зможете згенерувати сертифікат за умови виконання тестових завдань і отримання не менше, ніж 60 % від загальної кількості балів.
За словами авторів курсу, «застосування технік та знань з курсу базової психологічної допомоги може не лише точково стабілізувати психіку, що знаходиться під дією стресу, а й завадити загостренню психологічних проблем та їх переходу до хронічної стадії».
⠀
Читайте також
- Як отримати свідоцтво про закінчення школи у воєнний час: алгоритм дій
- Як запобігти занепокоєнню: тривожність та кофеїн
- Step by step: як планувати життя під час війни
- Освіта під час війни: вебінари про Казкову Україну для дітей та батьків
- Я «заїдаю» війну: як впоратись з переїданням через стрес
- Як опанувати себе: синдром відкладеного життя під час війни
- Рашизм: нова стаття з Вікіпедії
- Патріотизм – беззаперечний тренд тату
- Волонтерський фронт: як допомогти Україні в тилу