Повторюємо: правила дезінфекції та очищення манікюрних інструментів

Поради експерта

Logo

Тетяна Юрганова розповідає, як поетапно потрібно виконувати дезінфекцію та очищення манікюрних інструментів.

Для будь-якого фахівця робота починається з обробки інструменту. Не важливо, ми його використовуватимемо для себе, клієнта чи на чемпіонаті. Сподіваюся, цей матеріал нагадає, як правильно виконувати дезінфекцію та очищення манікюрних інструментів, та допоможе виправити помилки.

Тетяна Юрганова , засновник та керівник навчального центру Space Nails, співвласник компанії Tibo beauty , суддя на полі Чемпіонату України ABC, тренер команди Space Team, автор статей у профільних виданнях Росії та України, навчила понад 2300 учнів, творець унікального курсу хімії матеріалів Nail Lab

Правильна обробка завжди включає чотири етапи: дезінфекцію, очищення (ПСО), стерилізацію та зберігання чистого інструменту. У цій статті докладно зупинимося на перших двох пунктах.

Дезінфекція манікюрних інструментів

Первинну обробку проводять з метою знищення патогенних та умовно-патогенних мікроорганізмів (бактерій, вірусів та грибів) хімічним шляхом.

У пластиковий контейнер з кришкою, що щільно закривається, поміщаються фрези, щітки, пилки та інші інструменти. Розчин готується згідно з методичними рекомендаціями (методичку та сертифікати якості надає продавець). Час витримки інструменту в розчині (час експозиції) також шукаємо методичці.

Декілька рекомендацій:

  • Для приготування розчину використовуємо воду кімнатної температури. Холодна вода інактивує деякі речовини, що діють.
  • Концентрат заливаємо у воду, а не навпаки (згадаймо приклад із уроків хімії, коли під час дослідів ми заливали кислоту у воду, а не воду в кислоту), інакше розчин нейтралізується.
  • Концентрацію готуємо максимально точно, не на око, інакше результат такої обробки не передбачуваний.
  • Використовуємо «правило повного занурення». Інструмент повністю занурюється у розчин, і над ним у лотку має бути приблизно 2 см розчину.
  • Розчин для дезінфекції використовується одноразово. Він підлягає заміні одразу після використання. Це з тим, що у розчині у разі випаде осад від частинок шкіри, пилу і жирових забруднень, від якого властивості розчину губляться.
  • Інструмент перед хімічною дезінфекцією промивати у воді заборонено, оскільки за наявності збудника інфекції на інструменті під час промивання разом із краплями води він може потрапити на слизові оболонки, ранки тощо.
  • Марки концентрату слід змінювати приблизно кожні 6 місяців. Це необхідно для запобігання розвитку стійкості мікроорганізмів до діючої речовини дезінфектора.
  • Дезінфікуючий засіб слід вибирати ретельно та уважно, звертаючи увагу на виробника, діючу речовину та спектр дії. Засіб обов'язково повинний працювати проти парентеральних гепатитів В і С. Також до складу можуть входити допоміжні речовини для очищення інструменту, наприклад, ферменти для очищення від білкових забруднень, антикорозійні добавки і т.д.

Саме дезінфекція є найважливішим етапом обробки інструменту, їй підлягають усі вироби, інструменти та поверхні.

Після замочування у розчині можна переходити до очищення інструменту.

ПЗВ (передстерилізаційне очищення)

Проводиться з метою видалення білкових, жирових та механічних забруднень з інструменту. Якщо пропустити цей етап, інструмент швидко зіпсується, фрези заб'ються і прослужать зовсім недовго.

Є два способи очищення фрез та інструменту:

Ручний спосіб

В даному випадку працює формула «проточна вода + жорстка щітка + знежирюючий миючий засіб + 30 секунд часу на кожну одиницю інструменту».

Дуже важливо добре очистити ріжучу частину інструменту, замки, з'єднання та ручки, а також ретельно змити розчин, що дезінфікує.

Механізований спосіб

Застосовується ультразвукова мийка (УЗ), що генерує в рідині багато бульбашок повітря, які, ударяючись об інструмент, вибивають з його пір бруд.

Як очищувальну рідину можна використовувати розчин для дезінфекції або злегка мильну воду. Вода без добавок буде неефективною.

  • Робоча частота УЗ-мийки має бути не менше 40 кГц.
  • Цілісний металевий інструмент (кусачки, ножиці та пушер) очищати в мийці не рекомендується, тому що ультразвукова хвиля руйнує ріжучий край на молекулярному рівні, тим самим псує заточування інструменту. Миття призначене в основному для очищення фрез.
  • Щоб перевірити ефективність УЗ-мийки, слід покласти шматочок фольги у ванну з мильною водою і включити на один повний цикл. Якщо після ви побачите, що фольга витончена, з'явився рельєфний край і дірки, то мийка ефективно очищатиме фрези.
  • Очищення фрез можна поєднувати з дезинфекцією. Для цього в миття заливається дезінфікуючий розчин у звичайній концентрації.
  • Після очищення у миття фрези промиваються чистою проточною водою.
  • Після дезінфекції та очищення інструмент слід простерилізувати.

Чому лише дезінфекції недостатньо?

Дезінфекція вбиває збудників інфекцій (бактерії, віруси та гриби), але не їх спорові форми, які згодом, потрапляючи у сприятливі умови, здатні до зараження. Стерилізація знищує суперечки та робить інструмент повністю вільним від будь-яких форм життя.

Як правильно виконувати стерилізацію інструменту та де потрібно зберігати чисті фрези, кусачки, пилки та щітки, Тетяна Юрганова розповість у наступному матеріалі.

Читайте також