Часте використання антисептиків: які проблеми може призвести?

Поділіться з клієнтами

2020-03-31
Logo

У зв'язку з пандемією коронавірусу антисептики стали засобом першої необхідності, і ми користуємося ними набагато частіше, ніж зазвичай. Але до яких проблем зі шкірою може привести їхнє регулярне застосування?

COVID-19 змінює наше життя цілком і, зокрема, щоденні ритуали гігієни. І якщо раніше антисептики користувалися популярністю у частини населення, зараз бажаний тюбик стоїть у будинку чи лежить у сумочці практично у кожного.

Але чи так нам необхідні антисептики в повсякденному житті, коли ними варто користуватися і до яких шкірних захворювань може привести їх часте використання. розповідає експерт Наталія Грінчишин.

Наталія Грінчишин, майстер-подолог та викладач міжнародного рівня, автор та розробник навчальних програм, майстер-експерт з моделювання нігтів, манікюру та апаратного педикюру (1-й рівень за стандартами КССК), суддя українських та міжнародних чемпіонатів з нігтьової естетики та апаратного педикюру, суддя INJA, суддя СПУ та міжнародної організації OMC (Львів)

У світі люди регулярно безпосередньо стикаються з різного виду інфекціями, і, відповідно, шукають способи захистити себе. Саме страх визначає дії людей!

На сьогоднішній день у 80% жінок є антисептик для рук у сумочці та у 50% чоловіків у машині. Майже в кожному магазині на касі можна було придбати цей засіб до початку карантину. А чи справді це так життєво потрібне і які наслідки можуть викликати антисептичні продукти?

Як діють антисептики?

Антисептики – це засоби, які можуть призвести до загибелі або зупинити зростання та розвиток мікроорганізмів на поверхні тіла людини. Використовуються на шкірі чи слизових.

Але! На шкірі людини живуть як патогенні мікроорганізми. У шкіри є своя природна мікрофлора, як і в ШКТ, в роті і т.д.

Stratum microbium – це кислотна мантія шкіри, яка містить молочну кислоту і різні амінокислоти з поту, вільні жирні кислоти зі шкірного жиру і піролідин-карбонової кислоти з ороговілих частинок шкіри. Саме кисле тло захищає нас від інфекцій, знищуючи їх у момент попадання на шкірні покриви.

Щоразу, коли ми миємо руки з милом, нейтралізується кисле тло шкіри і, відповідно, знижуються захисні властивості. І крім того, мило – це луг, який сушить шкіру. І ми отримуємо зворотний ефект.

А якщо після миття рук ми ще й наносимо антисептик, який, як правило, виготовлений на спиртовій основі (він розчиняє біліпідні шари шкіри та покращує проникнення інших компонентів), ми ще більше висушуємо шкіру.

PH шкіри після миття рук відновлюється щонайменше через 3 години, а після використання антисептика усі 6 годин. Якщо ми протягом цього часу миємо руки повторно і знову наносимо антисептик, то pH зовсім не відновлюється, що призводить до надмірного висушування і старіння шкіри, а також до деяких шкірних захворювань.

Шкірні захворювання, які можуть викликати антисептичні засоби

Часте використання антисептиків може стати причиною алергії, дерматитів та екземи, а не тільки сухості шкіри, тому що антисептичні засоби містять різні компоненти, що спричиняють алергічні реакції.

Антисептики поділяються на препарати органічного та неорганічного походження. Неорганічного походження – галогени, окислювачі, кислоти, солі важких металів.
Органічного походження – феноли, дьоготь та смоли, барвники, похідні нітрофуранів, альдегіди та спирти, детергенти.

Часто складові цих препаратів можуть бути токсичними, призводити до отруєнь, пригнічувати ЦНС, викликати сльозогінність, задишку, алергічні реакції тощо.

Тож зловживати антисептиками не варто! Вони незамінні в медицині, у дорозі (коли немає можливості вимити руки), в кабінетах манікюру та педикюру, підологічних центрах. У звичайному житті краще просто мити руки з милом і не забувати про те, що для зволоження, а також швидкого відновлення pH шкіри необхідно користуватися кремами для рук.

Який крем для рук вибрати?

У денний час вибирайте креми для рук на водній основі (вони працюють кілька годин) або з сечовиною. А на ніч при підвищеній сухості наносите препарати на основі оклюзивів (парафін, мінеральні олії, натуральні олії, ланолін і т. д.) – вони працюють до 24-ї години і тому називаються поживними.

Якщо у вас почалася алергічна реакція, дерматит або екзема, зверніться до лікаря. У жодному разі не займайтеся самолікуванням!