Як працювати з аудиторією під час навчання?

Стане в нагоді викладачам

2021-06-23
Logo

Як вивести студентів на діалог та активізувати їх у процесі навчання? Як правильно подавати інформацію та чим заповнити тишу? Про це на одному із прямих ефірів розповів майстер, досвід викладання якого складає 9 років – Євген Печериця.

Євген Печериця , креативний директор академії HAIRDESIGN, майстер міжнародного класу з досвідом роботи 15 років, творець системи навчання HAIRDESIGN academy та формування структури викладання для викладача усієї команди, досвід викладання – 9 років

Що важливо враховувати під час викладання?

Потрібно обов'язково визначити та зрозуміти аудиторію, яку ти навчаєш, виходячи з типів сприйняття. Я вважаю обов'язковим враховувати всі три категорії слухачів – візуалів, кінестетиків та аудіалів. Як показує практика, в одній аудиторії завжди є все. І якщо ви зробите акцент на чомусь одному (на демонстрації, наприклад), то ризикуєте втратити решту аудиторії. Серед перукарів, звичайно, більшість тих, хто любить відпрацьовувати, хто любить торкнутися.

Потрібно враховувати, що ти кажеш і як саме. Інформація, яку ви озвучуєте своїм учням, має бути зрозумілою. У своїй роботі я використовую такий підхід, що якщо людині незрозуміло, я перефразую. Моя місія – донести інформацію. Буду пояснювати і змінювати формулювання доти, доки людина не сприйме.

Говорити потрібно чітко та виразно, щоб студент все розумів.

Далі – послідовність. Потрібно бути уважним до подачі та правильної послідовності, щоб одне ваше висловлювання не суперечило іншому. Підберіть тембр та гучність, залежно від кількості людей у залі. Якщо аудиторія велика і багато людей, важливо подбати про посилення звуку мікрофонами, колонками або просто говорити голосніше. Якщо людей мало – намагайтеся не кричати.

У викладанні має бути гумор. Це розслаблює аудиторію, виводить її на контакт. Ти отримуєш фідбек, запитання і починаєш взаємодіяти з аудиторією.

Чи важко працювати з мертвою аудиторією? Як впоратися з ними?

Так, однозначно. У мене був такий досвід. Я проводив один із блоків, у якому весь день тривала лекція та демонстрація з поясненнями. При такому розкладі майстер повинен бути готовий до того, що аудиторія не буде постійно ставити запитання. Весь семінар може пройти у тиші. Це впливає атмосферу. Люди починають засинати. Чим можна розбавити цю ситуацію? Розповідями із робочого життя.

Багато студентів приїжджають на семінар, щоб поділитися досвідом з викладачем та колегами. Вони постійно працюють у рутині з клієнтами, не змінюючи картинку, і їм хочеться знайти однодумців.

Моя методика викладання полягає в тому, що я ділюся тим, що роблю. Озвучую свої дії. Виходить це легко і виразно. І в принципі інформації під час цього звучить дуже багато, цілком достатньо, щоб заповнити тишу.

Якщо необхідно активізувати аудиторію, то можна скористатися методом постановки завдань, щоб люди були активними та залученими до процесу. Це можуть бути питання як до всієї аудиторії, так і до конкретного студента. Викладач не повинен стояти на одному місці – він має рухатись та змінювати фокус уваги студентів. Але я роблю фокус на озвученні своїх дій.

Ви якось скануєте свою аудиторію?

Не сканую, але завжди проводжу знайомство. Першого дня ми завжди знайомимося насамперед для того, щоб дізнатися, навіщо майстер прийшов на семінар, що йому хочеться дізнатися. Тож після першого дня ти вже розумієш, як працювати зі студентами.

Які ситуації під час викладання можуть вибити з колії? Які дратують?

Не люблю ситуації, коли йде конфлікт одного студента між собою. Це повний розфокус аудиторії. Усі студенти одержують негатив від навчання.

Я не люблю, коли надто починають копатися в особистих ситуаціях, в особистому житті. Якщо ти прийшов на навчання, потрібно бути сфокусованим саме на цьому.

Не люблю, коли студент не зацікавлений у навчанні. Він прийшов або показати себе, або просто відсидіти, бо так треба. Мені такі люди незрозумілі.

Чи є сенс «опрацьовувати» таких студентів?

Я намагаюся зробити все, щоб залучити людину до навчання. Вірю, що його можна зацікавити. Є люди, які цього не піддаються. Коли я розумію, що поліпшень немає, даю йому спокій і не фокусуюся на цій людині.

Буває й так, що незалучений студент прийшов просто ознайомитись з тобою, твоїм методом викладання. Це також можна відпустити і дати студенту час.

Чи були у вас конфліктні ситуації зі студентами?

Нагадую одну досить серйозну ситуацію з учнем. Йому було достатньо інформації, він її отримав, відсидів курс, а наприкінці вирішив, що йому мають повернути гроші, адже все це він і так знає. Таких людей я називаю шахраями. Він не закінчив навчання спочатку, а пройшов навчання і вирішив, що ми маємо заплатити йому за це. Тоді ситуація дійшла до межі рукоприкладства, довелося викликати охорону та поліцію, але далі за скандал справа не зайшла.