Сучасні методи корекції контурів тіла

Logo

У суспільстві люди ставляться до своєї зовнішності більш трепетно і педантично порівняно з попередніми поколіннями. Можливо, річ у тому, що настала ера Instagram, ера медіа, коли вкрай важлива самопрезентація у соціальних мережах.

Крістіна Мусіхіна , пластичний хірург, фахівець з контурної пластики, аспірант кафедри отоларингології на базі Олександрівської клінічної лікарні, спеціаліст у галузі естетичної хірургії, косметології


Причини зміни контурів тіла

У цих умовах пацієнти прагнуть зберегти красу та молодість якомога довше. Загалом, на мою думку, це позитивна тенденція. Наші мами не мали можливості якісно доглядати за собою і не мали в своєму розпорядженні можливостей сучасної медицини. Навіть якихось 15 років тому не спостерігалося великого попиту на процедури корекції контурів тіла. Зараз це один із найпоширеніших запитів пацієнтів: прибрати які-небудь локальні жирові відкладення на тілі або на обличчі. Цікаво, що сьогодні більшість жінок знають про сучасні методи вирішення подібних проблем. Тому не дивно, що багато пацієнтів приходять на прийом, точно знаючи, чого вони хочуть, наприклад: «Введіть мені ліполітики сюди та сюди…». Люди розуміють, що сучасна медицина дає можливість зберегти гарні контури обличчя та тіла, незважаючи на вік чи гормональні порушення.

Основні причини зміни контурів тіла загальновідомі: сидячий спосіб життя та відсутність адекватного фізичного навантаження, незбалансоване харчування, велика кількість кави та алкоголю, гормональні зміни в організмі (наприклад, у період вагітності, лактації, клімаксу, а також при сильному стресі), куріння, різкі коливання ваги.

Важливо нагадувати пацієнтам великі істини: здоровий та активний спосіб життя важливий. Не всім показаний спорт, але більшість може зробити необхідну кількість кроків на день. Сучасні дослідження підтверджують, що 10-15 тисяч кроків щодня забезпечують необхідне фізичне навантаження та дають можливість не відвідувати спортзал. Важко переоцінити важливість збалансованого харчування. Хоча в наш час люди ретельніше стежать за собою, вони не завжди звертають увагу на те, що їдять і в якій кількості: надто часто в хід не корисні перекуси на ходу. Також, як не шкода засмучувати пацієнтів, їм потрібно рекомендувати зменшити споживання кави та алкоголю, а також відмовитись від куріння.

Однак, не кожну проблему можна вирішити за рахунок зміни способу життя. Нові наукові дослідження підтверджують, що збалансоване харчування не відіграє значної ролі у боротьбі з локальними жировими відкладеннями у разі гормональних змін в організмі. Вагітність, період лактації, клімактеричний період, сильний стрес (кортизол – гормон стресу – дуже впливає на зміну ваги) – ось неповний перелік гормональних змін, які можуть призвести до зміни контурів тіла. У цьому випадку навіть якщо пацієнту вдається повернутися в колишню вагу, не вирішується проблема так званих жирових пасток. Це проблемні зони тіла, які не набувають колишнього вигляду навіть після занять у спортзалі чи курсу масажу. Найчастіше це живіт, стегна (так звана «зона галіфе»), бічна частина спини, внутрішня частина стегон, руки, підборіддя. Такі «жирові пастки» мають 90% людей, і, скинувши зайву вагу, пацієнти приходять до хірургів з ними боротися. Традиційні способи зниження ваги – заняття фітнесом, корекція режиму харчування, масажі – у такій ситуації допомагають не в тому обсязі, в якому хотілося б. У такому разі в комплексі зі зміною способу життя працюють радикальніші методи терапії: різні види ліпосакції.

Ліпосакція

Насамперед важливо пояснити пацієнтові, що ліпосакція не призначена для схуднення, застосовуючи даний метод терапії, ми боремося за естетичні контури тіла. Ліпосакція допомагає ліквідувати «жирові пастки», які бентежать пацієнта, через які на ньому погано сидить одяг, які змушують його соромитися свого тіла. Тому якщо жінка чи чоловік приходять до фахівця саме з метою схуднути, адекватний хірург обов'язково пояснить, що спочатку треба повернутися у свою стабільну вагу, а потім уже планувати операцію. Наприклад, немає сенсу видаляти у дуже повного пацієнта, який не планує змінювати спосіб життя, 5 літрів жиру. Це лише завдасть людині зайвих незручностей, адже їй доведеться пройти через період реабілітації, так і не отримавши бажаного результату.

Популярні для корекції контурів тіла ін'єкції липолитиков — цей метод називають хімічної ліпосакцією. За принципом дії ці препарати можна розділити на прямі та непрямі. Україні набуває такого різновиду інвазивної ліпосакції як вібраційна, або інфразвукова, ліпоаспірація. Різновидом інвазивної ліпосакції є водоструминний метод, або Body Jet. У комплексі з інвазивними методами ліпосакції для корекції контурів тіла успішно застосовується метод ліпомоделювання або ліпоскульптурування. Суть методики полягає в трансплантації власної жирової тканини пацієнта, отриманої після ліпосакції, з однієї зони тіла в іншу, наприклад, сідниці, молочні залози, ноги

Враховуючи побоювання багатьох пацієнтів перед інвазивними процедурами, великою популярністю користуються методи неінвазивної та малоінвазивної ліпосакції.

Ультразвукова ліпосакція, або кавітація - неінвазивна процедура, при якій використовується ультразвуковий ліпокавітатор.

Кріоліполіз - ще одна неінвазивна методика ліпосакції, що виконується на апараті.

Малоінвазивним різновидом ультразвукової ліпосакції, що виконується за допомогою мікропроколів, є так звана вайзер-ліпосакція. На відміну від неінвазивної ультразвукової ліпосакції, жирова тканина в даному випадку відразу аспірується за допомогою мікроканюлі, тому не потрібно чекати кілька тижнів, щоб метаболізувалася природним шляхом.

Іншим популярним методом малоінвазивної ліпосакції є лазерний ліполіз. Суть методу полягає в тому, що лазерний зонд тепловим впливом руйнує жирову тканину, яка виводиться через невеликі проколи.

RF - ще один малоінвазивний і малотравматичний різновид ліпосакції, при якій електрод поміщається під шкіру, а випромінювач - над шкірою.

Між цими пристроями циркулює радіохвильова енергія, що руйнує жир.

Також варто згадати деякі неінвазивні схуднення, які можна застосовувати в комплексі з іншими методами, наприклад, після інвазивної ліпосакції. Ці методики допомагають відновити стан шкіри після проведеної пластичної операції, усунути набряклість, зміцнити та підтягнути шкіру.

LPG, або методика вакуумного масажу допомагає позбутися зайвої рідини в організмі та покращити тонус шкіри.

Пресотерапія (апаратний лімфодренаж, уривчаста пневмокомпресія) - ще одна популярна неінвазивна техніка схуднення. Суть методу в тому, що за допомогою стисненого повітря, яке подається в спеціальні манжети, одягнені на область, що обробляється, відбувається вплив на тіло.

При необхідності для контурної пластики тіла також можна застосовувати імплантати. Таким чином можна скоригувати форму сідниць, молочних залоз, грудної клітки у чоловіків, гомілки, підборіддя (є можливість сформувати «вольове» підборіддя чоловікові або виправити скошене підборіддя у жінки). Імплантати наповнені формостійким когезивним силіконовим гелем різної консистенції залежно від вимог, що висуваються до нього. Наприклад, при виконанні глютеопластики імпланти поміщаються під великий м'яз сідничний або фасцію сідничного м'яза. Ця операція виконується і чоловікам, і жінкам різного віку. Процедура застосовується при травмах, деформаціях, атрофії тканин, малому обсязі сідниць та їх опущенні - це може бути генетичною проблемою, яку неможливо вирішити відвідуванням спортзалу.

Вибір методу

Який метод корекції контурів тіла найбільш ефективний? Як практикуючий хірург я вважаю, що для досягнення радикальних результатів необхідно використовувати радикальні методи терапії. З цієї точки зору найбільш ефективною все ж таки є класична техніка, яка дозволяє позбутися об'ємних жирових відкладень за один раз. Додаткова перевага цієї процедури (і меншою мірою інших інвазивних методів, просто є різниця в стимуляції після великої канюлі і після маленького проколу) в тому, що організм реагує на прокол активним виробленням колагену. Таким чином, шкіра в місці проведення хірургічного втручання стає більш пружною.

Зазвичай я пропоную пацієнтам з об'ємними жировими відкладеннями, які не мають протипоказань до ліпосакції, наступну схему терапії: повернення у свою стабільну вагу, потім проведення класичної ліпосакції. Після проведеного хірургічного втручання курс LPG-масажу або пресотерапії для максимально ефективної реабілітації. Далі лише здоровий спосіб життя.

Тим не менш, багато пацієнтів ніколи не ляжуть «під ніж», навіть не маючи протипоказань до операції. У разі ми можемо використовувати малоінвазивні чи неинвазивные методики. Але наше завдання пояснити пацієнтові, що у разі вибору таких методів однієї процедури недостатньо: необхідно запланувати курс, набратися терпіння і не чекати суперефекту відразу.

З фінансової точки зору знову ж таки раціональніше один раз витратити кошти на інвазивну ліпосакцію і отримати видимий результат відразу, ніж «розтягнути задоволення» надовго, проходячи тривалий курс малоінвазивних або неінвазивних процедур.

Якщо ж людина побоюється навіть малоінвазивних методик, арсенал засобів лікаря невеликий, і пацієнту доведеться поміняти буквально все у своєму житті, щоб отримати видимий результат. Але це його вибір, завдання ж хірурга — докладно пояснити пацієнтові принцип дії кожного методу, його плюси та мінуси. Важливо, щоб людина сама була готова скоригувати спосіб життя. У разі інвазивної ліпосакції мотивація пацієнта зростає, йому не хочеться знову проходити через процес післяопераційної реабілітації.

Помилки пацієнтів

Головна помилка пацієнта у процесі корекції контурів тіла – неправильний вибір фахівця. Призначати терапію може лише людина з вищою медичною освітою. Важливо звертатися до професіоналів, а не довіряти оголошенням невідомих «фахівців», що обіцяють «позбавлення від 15 літрів жиру за один сеанс». Це питання не лише ефективності терапії, а й безпеки пацієнта.

Друга поширена помилка - монотерапія у поєднанні із завищеними очікуваннями. Наприклад, пацієнт зупинився тільки на LPG-массажі або на ін'єкціях липолитиков, але при цьому не коригує спосіб життя і чекає від лікаря дива. Але для отримання видимого результату потрібне поєднання кількох методів. Навіть інвазивна ліпосакція неодмінно має супроводжуватися зміною життя. Крім того, для отримання хорошого результату від операції пацієнту потрібно спочатку повернутись у свою стабільну вагу. З іншого боку, якщо людина починає багато ходити, вживати достатньо рідини, збалансовано харчуватися, вона отримає результат навіть після застосування одного LPG-масажу або курсу ліполітиків.

Як я часто говорю на прийомі: «Якщо ви намагаєтеся напівсили, то і результат буде наполовину». Необхідно мотивувати пацієнта до партнерства з нами у справі вдосконалення його зовнішнього вигляду.

Фото 1: До та після застосування курсу ліполітиків у поєднанні із заняттями спортом та дієтою.

Дуже важливо правильно побудувати комунікацію з пацієнтом. Важливо дотримуватися принципу: «Володієш інформацією — володієш світом». Лікар повинен дуже докладно розповідати, а якщо потрібно, та детально пояснювати пацієнтові будь-який метод, включаючи період реабілітації та можливі ускладнення. Також необхідно ретельно зібрати анамнез, щоб потім для лікаря не стало сюрпризом, що даного конкретного пацієнта не можна проводити інвазивну або навіть малоінвазивну ліпосакцію. Для самого пацієнта важливо задавати багато питань, для лікаря давати максимум інформації. Це запорука їхньої успішної співпраці. Довіра свого лікаря вкрай важлива. Я завжди раджу пацієнтам знайти такого фахівця, з яким вони зможуть порозумітися. Часто трапляється так, що клієнт приходить на модне ім'я, на «розкрученого» хірурга, але у спілкуванні йому щось не подобається — потрібно шукати іншого лікаря. На щастя, в Україні на сьогодні достатньо компетентних лікарів, з якими можна побудувати довірчі ділові відносини. Коли досвідчений фахівець зустрічається з позитивно налаштованим пацієнтом, який довіряє лікарю, відкритий для його пропозицій і готовий виконувати його рекомендації, можна вирішити практично будь-яку проблему.

Докладніше про кожен із видів корекції контурів тіла читайте у журналі PRO Cosmetology by «Косметолог» №2, 2021

Читайте також