Себорейний дерматит у чоловіків: причини та наслідки
Себорейний дерматит – поширена проблема. Серед чоловіків, що страждають на жирну себорею, - близько 40%. Розберемося в особливостях перебігу хвороби, наслідках та правильному косметологічному догляді.
Тетяна Проценко – д.м.н., професор, заслужений лікар України, академік Академії наук вищої освіти України, академік Міжнародної академії освіти та науки, член Європейської та Американської академії дерматології та венерології (Україна)
Причини та наслідки
Як самостійне захворювання шкіри себорея була відома у давнину. Назва походить від злиття двох слів: латинського sebum (сало) та грецького rrhea (папку). Себорея є спадково обумовлене захворювання, пов'язане з порушенням функціонування сальних залоз, кількісними і якісними змінами шкірного сала, що виробляються ними. Оскільки функції сальних залоз контролюються статевими гормонами, переважно андрогенами, себорея у чоловіків має свої особливості, які необхідно враховувати як під час лікування захворювання, так і розробки косметологічного догляду.
Особливості проявів себореї у чоловіків обумовлені також відмінностями чоловічої та жіночої шкіри, які починають проявлятися, як правило, з 12-14 років. Після пубертатного періоду у зв'язку з секрецією статевих гормонів (андрогенів) ці відмінності стають вираженими та значущими для реалізації якісної косметологічної допомоги. Вони проявляються у структурних та анатомічних, біохімічних, механічних та функціональних особливостях, реакції у відповідь на екзогенні фактори, чутливій функції, забарвленні шкіри, гормональному впливі, особливостях сально-волосяних структур.
Особливо виражені ці відмінності у віці 20-69 років, коли відзначається найвища андрогенобумовлена діяльність сальних залоз, кореляція між вмістом у крові тестостерону і рівнем сальної секреції відсутня. Гіперпродукція шкірного сала супроводжується змінами його фізико-хімічних властивостей, зниженням бактерицидності, підвищенням в'язкості тощо, що нерідко призводить до розвитку дерматиту себорейного. Зниження бактерицидності шкірного сала активує умовно-патогенну флору сально-волосяних фолікулів – дріжджоподібні ліпофільні гриби: на шкірі волосистої частини голови – Pityrosporum ovale, на обличчі та тулубі – Pityrosporum orbiculare. Ці мікроорганізми, які у нормі зосереджені навколо сально-волосяних фолікулів, починають використовувати змінений секрет сальних залоз як джерело жирних кислот, необхідне зростання і розмноження. При подальшому розвитку процесу активізується і глибока флора сально-волосяних фолікулів – Propionbacterium acne, що може призводити до появи запальних фолікулярних папул, пустул та дебюту висипу вугрів.
Розвитку патологічних змін шкіри сприяють також стреси, зниження імунітету, метаболічні порушення, що завжди супроводжують хвороби органів травлення (гастрити, коліт, дискінезії, запори та ін.), ендокринні захворювання (цукровий діабет, порушення толерантності до вуглеводів та ін.). Останнім часом велике значення надається нутріологічним проблемам, у тому числі нераціональному харчування, виснажливим дієтам або зловживання вітамінними добавками.
Враховуючи гормонально зумовлені відмінності будови та функціонування структур шкіри, себорейний дерматит та вугрова хвороба у чоловіків протікають важче, складніше піддаються лікуванню, частіше рецидивують. Саме тому грамотно складена програма косметологічного догляду та/або реабілітації після лікування можуть не тільки підвищити його ефективність, а й запобігти розвитку рецидивів або навіть дебюту цих захворювань.
Характерна картина
Клінічні прояви себореї досить характерні: шкіра стає жирною, блискучою, має брудно-сіре забарвлення та розширені пори. Залежно від їх особливостей виділяють жирну (рідку та густу), суху та змішану себорею. У чоловіків частіше спостерігається густа себорея, при якій шкіра ущільнюється, стає тьмяною, має сірувате забарвлення, секрет сальних залоз набуває неприємного запаху, що необхідно враховувати при проведенні косметологічних процедур. Нерідко з'являються лусочки, почервоніння, свербіж та дебютує себорейний дерматит. Характерно ураження волосистої частини голови, що не виходить за межі росту волосся, носогубних складок, міжбрівної та завушної області, а також себорейних зон тулуба. У тяжких випадках себорейний дерматит може мати генералізоване поширення, аж до еритродермії.
Косметологічний догляд
Ведення чоловіків із себореєю має включати не лише косметологічний догляд, а й обов'язкову корекцію функціонування органів травлення: збалансований раціон харчування, вітаміни та мікроелементи, достатню кількість рідини на день (не менше 2 літрів).
Косметологічні рекомендації повинні забезпечувати адекватне очищення шкіри та використання зволожуючих засобів з антибактеріальною дією. З цією метою може призначатися лікувальна косметика, яка широко представлена в аптеках України, комфортна у застосуванні та прийнятна для чоловіків.
Активні компоненти у складі дерматокосметики (α- та β-гідроксикислоти та інші кератолітики, рослинні блокатори ферменту 5-α-редуктази, глюконат цинку, міді та ін.) дозволяють делікатно та адекватно очищати шкіру, перешкоджаючи розвитку закупорки сальних залоз, а в подальшому відкритих і закритих вугрів, волосся, що вросло, особливо в зоні гоління, попереджають обумовлене мікробами запалення і подальший розвиток себорейного дерматиту. Саме завдяки певній лікувальній дії цю косметику іноді називають «антиакне». Як правило, подібні засоби забезпечують не тільки повноцінне очищення шкіри, а й кераторегулюючий, себостатичний та протизапальний ефекти.
Профілактика – насамперед
Щоб не допустити розвитку естетичних проблем та дерматологічних захворювань, починати інтенсивно доглядати шкіру необхідно вже в ранньому пубертатному віці (з 12 років), навчивши підлітка, передусім регулярно (вранці та ввечері), повноцінно та адекватно її очищати. Для цього цілком підійдуть гель чи мило у складі ліній дерматокосметики. У пізній пубертатний період (16–19 років) необхідно доповнити догляд використанням зволожуючих кремів після гоління із протизапальними кераторегулюючими компонентами, термальної води після гоління, а за потребою – зовнішніх препаратів медичного призначення. Велике значення мають також рекомендації спеціаліста естетичної медицини (естетиста, косметолога, дерматолога). Після 19 років при збереженні шкірних проблем, розвитку себорейного дерматиту або вугрової хвороби (акне) показано консультацію дерматолога, який разом із зовнішньою терапією призначає медичне обстеження та, якщо необхідно, системну терапію. Раннє виявлення дерматологічної патології, своєчасне її лікування та грамотно розроблений догляд за шкірою у будь-якому віці – запорука не тільки здоров'я та краси, а й соціальної та професійної успішності.
Джерело: KOSMETIK international journal, №2(32), 2008, стор.20-21