Рання сивина: розповсюдження, причини виникнення, можливість профілактики
Що провокує ранню сивину
Причиною ранньої сивини може стати сильне нервове потрясіння: при стресі в кров надходить велика кількість адреналіну, що порушує зв'язок меланіну з білковою структурою волосся, в результаті чого пігмент нейтралізується або вимивається.
Стаття виходить у рамках проєкту «Стресооборона. Український рецепт».
Сивина — це результат процесу знебарвлення волосся через втрату пігментів, які відповідають за певний колір, внаслідок чого волосся заповнюється бульбашками повітря. Але сивина — це не ознака старіння. Останнім часом сивина нерідко з'являється у жінок і чоловіків, молодших за 30 років. На цей процес може вплинути великий спектр чинників. Прийнято вважати, що один із них — стрес.
З медичної точки зору про ранню сивину, або передчасне посивіння волосся, слід говорити в тому випадку, якщо перші ознаки сивини у людини з'являються раніше 25-30 років, а до 40 років відбувається знебарвлення більшої частини волосся. Умовною нормою вважається, якщо поодиноке сиве волосся на голові виявляється після 30-35 років. Зазвичай воно малопомітне на тлі загальної маси нормально пігментованого волосся. Першими починають сивіти скроні і передня частина голови, до 50-55 сивина, як правило, охоплює все волосся, рівномірно розподіляючись у всіх зонах. Вважається, що у брюнеток сиве волосся з'являється раніше, ніж у натуральних блондинок, зате власники темного волосся сивіють повільніше світловолосого.
Розрізняють три варіанти посивіння:
- вікове, або фізіологічне, пов'язане із загальним процесом природного старіння;
- передчасне (пресенільне, рання сивина), що настає в молодому віці;
- вроджене (лейкотрихія), пов'язане зі спадковою відсутністю пігменту у волоссі.
Крім цього, посивіння може бути повним, частковим (сивіють окремі пасма), осередковим (поліоз).
Механізм появи вікової та ранньої сивини однаковий. В обох випадках це відбувається внаслідок втрати волоссям пігменту меланіну.
Рання сивина пов'язана і з загальним процесом старіння, і з різноманітними несприятливими зовнішніми і внутрішніми факторами, що порушують функціонування меланоцитів, і може бути обумовлена зниженням активності меланоцитів або їх загибеллю. У результаті структура волосся, позбавленого пігменту, стає пористою, а повітряні порожнини, що з'явилися, надають волоссю сріблясто-білий колір.
Неминучість цього процесу залежить як від обмеженої кількості меланоцитів, так і від агресивної дії на них зовнішніх і внутрішніх факторів (УФ-випромінювання, хімічні пошкодження, порушення мікроциркуляторних процесів, запальні процеси), а також від активності тирозинази. Це основний фермент, який бере участь у синтезі меланіну та відповідає за засвоєння амінокислоти тирозину у структурі білків.
На вміст меланоцитів у волосяних цибулинах впливає накопичення перекису водню. У природному стані у волоссі міститься невелика кількість перекису водню, і його рівень регулюється каталазою, яка перетворює перекис водню на кисень та воду. З віком організм виробляє менше каталази, і перекис водню накопичується, блокуючи синтез меланіну. Також знижується активність і метіонінсульфоксидредуктаз (MSR) А і В, які відновлюють метіонінсульфоксид до метіоніну.
У сивому волоссі виявляються окислені форми таких амінокислот, як метіонін, триптофан і цистеїн, які утворилися під дією перекису водню та інших активних форм кисню. Цей факт досліджено і підтверджено вченими Карен Шальройтер (Karen Schallreuter) з відділення клінічної та експериментальної дерматології факультету біомедичних наук Університету Бредфорда (Clinical and Experimental Dermatology / Department of Biomedical Sciences, University of Bradford), (Західний Йоркшир, Великобританія), а також її колегами під час використання метода раманівської спектроскопії. Оскільки у фолікулах сивого волосся діяльність перекису водню нічим не стримувалася, у них чітко проявилися ознаки оксидативного стресу. Більшою мірою він вплинув на клітини, що синтезують меланін, — меланоцити, пошкоджуючи їх ДНК і змушуючи їх до апоптозу. При цьому перекис окислює метіонін до метіонінсульфоксиду, а зворотне відновлення утруднено, оскільки погано працює метіонінсульфоксидредуктаза.
Нестача вільного метіоніну порушує роботу ще одного ферменту — тирозинази. Саме вона відповідає за синтез меланіну в меланоцитах, а метіонін — важливий компонент активного центру ферменту. Дані, одержані методом раманівської спектроскопії, були підтверджені комп'ютерним моделюванням ферментної кінетики.
Тож кілька ланцюгів біохімічних подій, що розгортаються у волосяних фолікулах у міру старіння організму, ведуть до одного результату: пігмент руйнується, його синтез блокується, і волосся поступово з кольорового стає сірим, а потім білим.
Процес посивіння починається у глибині зовнішнього шару шкіри (епідермісі) і поступово добирається до її внутрішнього шару (дерми).
Оскільки посивіння волосся відбувається через нестачу тирозину, що міститься у якості компоненту практично в усіх білках, рання сивина може виникнути у людей, які захоплюються дієтами, що виключають багаті на білки продукти. Крім того, сивина може з'являтися при порушенні нервової та ендокринної систем, обмеженому надходженні до організму вітамінів, анемії, хронічній перевтомі та тривалому перебуванні на сонці, а також при дефіциті міді.
До причин появи сивого волосся належать також:
- хронічні та гострі захворювання (наприклад, залізодефіцитна анемія, дисфункції щитоподібної залози, гастрити, атеросклероз, оперізуючий лишай);
- генетична схильність;
- невпорядкований режим праці та відпочинку;
- нестача корисних речовин, мінералів та вітамінів в організмі;
- постійні тривалі стреси;
- сильне емоційне потрясіння;
- незбалансоване харчування;
- часті жорсткі дієти (особливо з низьким вмістом білка в їжі);
- шкідливі звички;
- реакція на рентгенівське випромінювання;
- прийом деяких лікарських засобів (при хіміотерапії, хворобі Паркінсона);
- нехтування носінням головних уборів.
Поява ранньої сивини може бути зумовлена генетично: якщо у представників старшого покоління в сім'ї перша сивина з'явилася ще в молодому віці, то цілком можливо, що діти також успадкують цю особливість.
Симптоматична рання сивина може бути ознакою деяких захворювань: залізодефіцитної анемії, вітиліго, порушенні роботи щитоподібної залози (гіпотиреозу, аутоімунного тиреоїдиту), гастриту зі зниженою кислотністю, атеросклерозу та ін. Поліоз (локальне посивіння волосся) зустрічається при оперізуючому лишаї, рентгенівському опроміненні.
Причиною ранньої сивини, як уже говорилося вище, може стати сильне нервове потрясіння: при стресі в кров надходить велика кількість адреналіну, що порушує зв'язок меланіну з білковою структурою волосся, внаслідок чого пігмент нейтралізується або вимивається. Крім цього, спазм судин, що живлять волосяні фолікули, призводить до атрофії або загибелі меланоцитів і, відповідно, до припинення утворення пігменту волосся.
Часто рання сивина стає наслідком лікарської терапії, що впливає на регуляцію вироблення меланіну (хіміотерапія, прийому ліків від хвороби Паркінсона та ін.). Порушення функції меланоцитів і передчасне посивіння може викликати дефіцит вітамінів А, В, С, цинку, заліза, міді, марганцю, селену, безбілкові дієти, надлишок УФ-випромінювання та ін. Згубну дію на пігментопровідні клітини і структуру волосся може мати часта хімічна завивка волосся, фарбування та знебарвлення волосся засобами, що містять перекис водню.
Куріння також може викликати передчасну сивину. Багато досліджень виявило зв'язок між курінням і передчасним старінням, що включає і ранню появу сивини. З'ясувалося, що у курців у 2,5 рази частіше з'являлася рання сивина у віці до 30-ти років.
Зі зникненням пігменту з волосся також змінюється їх структура та властивості. При цьому чим темнішим було волосся, тим більш відчутні зміни відбуваються з ним при посидінні. Меланін не тільки надає волоссю того чи іншого натурального відтінку, а й забезпечує його міцність і еластичність, захищає від УФ-випромінювання, несприятливих екологічних впливів. Тому сиве волосся втрачає свою жвавість і блиск, стає більш вразливим перед зовнішніми впливами. Сиве волосся має більш грубу структуру, стає жорстким, сухим, ламким, січеним, неслухняним, іноді починає витися і сплутуватися.
На жаль, повернути назад запущений механізм посивіння неможливо. Разом з тим, активні профілактичні заходи можуть уповільнити процес появи ранньої сивини. З цією метою необхідно уникати стресів, відмовитися від шкідливих звичок, забезпечити захист шкіри голови та волосся від впливу УФ-променів та перепаду температур, повноцінно харчуватися.
Сиве волосся не може повернути первісний колір, але прийом вітамінів групи В, а саме В1, В2, В6 зміцнює загальний стан організму і сповільнює появу та збільшення сивини. Прийом у великих дозах параамінобензойної кислоти у поєднанні з фолієвою кислотою в деяких випадках може частково відновити природний колір волосся, оскільки параамінобензойна кислота сприяє повноцінному засвоєнню білків, а також бере участь у утворенні еритроцитів, що доставляють кисень до клітин.
Попередити появу ранньої сивини допоможе професійний догляд за волоссям: масаж волосистої частини голови, маски, мікроелементна мезотерапія, плазмоліфтинг, апаратні процедури.