Прямі ефіри: інструкція із застосування

2021-03-22
Logo

Прямий ефір – це творчий процес, а й певна технологія. Проведення прямого ефіру може стати справжнім стресом для багатьох лікарів.

Хороша новина полягає в тому, що вміння виступати в онлайн-форматі – це soft skills, це навичка, яка формується за 1-2 місяці. Тобто чим більше ви проводите ефірів, тим спокійніше і впевненіше почуваєтеся.


Андрій Авраменко, експерт у галузі медичного менеджменту та маркетингу, виконавчий директор клініки естетичної медицини DEGA (Санкт-Петербург), бізнес-тренер, викладач онлайн-студії професійної освіти для косметологів «Акорд», викладач Російської школи управління (Росія)

Анна Авраменко, експерт у галузі комунікацій та PR, бізнес-тренер, викладач Російської школи управління (Росія)


Одна з реплік від косметолога на майстер-класі, присвяченому особистому бренду лікаря: «Як я можу показати себе живого пацієнтам через Instagram? Це ж неможливо!».

Цілком реально, оскільки є такий ефективний інструмент, як прямі ефіри. І нехай хтось, помиляючись, каже, що прямі ефіри «померли» і перестали працювати, але період карантину довів нам протилежне: кількість прямих ефірів збільшилась у кілька разів. Більше того, вони перейшли до формату колаборацій – спільного діалогу двох спікерів-експертів, у процесі якого відбувається обмін думками. Як приклад можна навести обліковий запис клініки естетичної медицини DEGA (Санкт-Петербург), в якому в квітні 2020 року (під час карантину) було проведено 28 спільних прямих ефірів фахівців, а в липні 2020 року, коли клініка відкрилася після карантину, 33 прямих із клініки з метою залучення пацієнтів.

Тому рекомендація «Систематично проводьте прямі ефіри» (як в обліковому записі клініки, так і в обліковому записі лікарів) залишається працюючим прийомом для просування естетичних та медичних послуг.

Навіщо проводити прямі ефіри?

Прямий ефір (англійською LIVE, LIVE-television) – це процес безпосередньої передачі телевізійного або радіосигналу з місця проведення запису в ефір, тобто трансляція здійснюється в режимі реального часу. Особливістю прямого ефіру є неможливість редагування даних, що відразу надсилаються, що не виключає певної ймовірності транслювання непередбаченої події. Саме тому і виникає основний ризик прямого ефіру: може бути показано те, що показувати не слід. Наприклад, пацієнт може зомліти під час проведення ін'єкційних процедур, лікар може втратити інструмент на підлогу, може бути сказана неписьменна фраза та ін.

По суті, профіль у Instagram є комбінацією і друкованого ЗМІ, і телеканалом, і з появою IGTV та youtube-каналом. А лікар починає виступати у ролі і експерта, і журналіста, і телеведучого.

ПЛЮСИ для просування

  • "Живий" формат комунікацій.
  • Відмінний спосіб показати свою експертність та продемонструвати «товар обличчям у вигідному світлі»: продукти, послуги, результати.
  • Під час ефіру обліковий запис знаходиться на самому видному місці в Instagram.
  • Безкоштовний інструмент просування.
  • Можливість оперативного розміщення запису прямого ефіру в IGTV.
  • Кількість переглядів прямих ефірів та запису в IGTV вище, ніж у статичних постів.
  • Можливість залучити аудиторію до інтерактиву (якщо аудиторія взаємодіє, то охоплення профілю будуть зростати).

Основні теми, на які можна проводити прямі ефіри

  • Розповідь про переваги тієї чи іншої процедури/операції.
  • Демонстрація процедури із реальним пацієнтом.
  • Рекомендації пацієнтам, які зіткнулися з певною естетичною проблемою: «Подвійне підборіддя. Що робити?», «Темні кола під очима. Чим може допомогти грамотний косметолог?
  • Консультування пацієнта у форматі діалогу.
  • Історія реального пацієнта, якому допомогла терапія/процедури лікаря.
  • Відповіді на питання, що часто ставляться, що стосуються тієї чи іншої процедури.
  • Анонс акцій місяця.
  • Закулісся.
  • Оголошення умов або підбиття підсумків конкурсів.

Частота та таймінг проведення прямих ефірів

  • Проводити прямі ефіри можна і потрібно якнайчастіше (хоч щодня).
  • У середньому передплатник дивиться прямий ефір приблизно 3 хвилини, а далі приймає рішення: вимкнути чи залишитися у профілі та продовжити перегляд. Тому щоб утримувати увагу аудиторії довше, необхідна як актуальна тема, а й динаміка.
  • Максимальна тривалість прямих ефірів може бути 60 хвилин. З одного боку, це технічне обмеження Instagram, з іншого - після цього часу і спікеру буде складніше говорити, і тим, хто слухає сприймати інформацію.
  • Тривалість ефіру визначається типом ефіру: ви можете за 3 хвилини підбити підсумки конкурсу, або за 10 хвилин анонсувати акції, або за 20 хвилин розповісти про переваги певної методики, а можливо, ви станете показувати весь процес проведення процедури та спілкуватися з пацієнткою протягом 45 хвилин. Все індивідуально залежить від ситуації та активності аудиторії.
  • Оптимальна тривалість прямого ефіру становить 15-20 хвилин - саме такий час з точки зору психофізіології у середньої людини зберігається стійка увага, якщо тема їй цікава.

А якщо я боюсь, що в мене не вийде?

Проведення прямого ефіру для багатьох лікарів – справжній стрес. Проте вміння виступати в онлайн-форматі - це навичка, яка формується за 1-2 місяці, і чим більше у вас практики в цьому напрямку, тим спокійніше і впевненіше почуваєтеся.

Один із законів нейролінгвістичного програмування говорить, що в частині поведінки та комунікацій можна навчитися усьому, що вміє інша людина. Почніть із плану. Для перших ефірів виберіть теми, на які вам є що сказати. Наприклад, про ваші улюблені процедури, препарати, лінійку косметики. Приділіть час підготовці, щоб психологічно почуватися спокійніше, оскільки кожен блискучий експромт потребує ретельного попереднього полірування.

Продовження статті читайте у Les Nouvelles Esthétiques Україна 1/2021

Читайте також