Поєднання ін'єкційних методів у корекції вікових змін губ

Logo

Омолодження губ є однією з найпопулярніших процедур в естетичній медицині. Розберемося в ін'єкційних можливостях корекції губ та їх оптимальні комбінації.

Що ми знаємо сьогодні про старіння шкіри? Сучасний підхід до процесу старіння може бути сформульований у наступних постулатах:

  • вікові зміни шкіри є результатом дії багатьох факторів, які умовно поділяють на дві групи – внутрішні та зовнішні;
  • найбільш ефективне вирішення проблеми старіння шкіри – застосування комбінованих методик;
  • до вирішення проблем старіння шкіри слід підходити з погляду тривимірного аналізу змін (3D) та в контексті втрати обсягу м'яких тканин.

Використані в естетичній медицині сучасні технології та засоби мають конкретні показання (табл. 1).

Таблиця 1. Показання та методи вирішення проблем в естетичній медицині

Показання Технології та засоби
Надлишок шкіри Хірургічна підтяжка, лазер, філери
Зморшки Шліфування, нейротоксин, філери
Порушення розподілу жиру Введення жиру, філери
Втрата кісткової структури Імпланти, філери
Нерівномірна пігментація Лазери (Q-switched, фракційний), IPL
Телеангіектазії Лазери, IPL

Однією з делікатних зон особи, де проявляються вікові зміни, є періоральна зона і, зокрема, губи.

Критерії молодості губ

Губи – головний естетичний фокус нижньої третини обличчя. Чітко окреслені об'ємні губи – ознака молодості, здоров'я, привабливості та сексуальності. Незважаючи на те, що різним історичним епохам властиві свої естетичні стандарти, а це означає, що і форма губ схильна до моди, все ж таки можна визначити основні критерії, які відображають найбільш природну форму губ.

До таких критеріїв відносять:

  • наявність «арки Купідона» у центральній частині верхньої губи;
  • нижня губа в нормі в 1,6 рази тонша і довша за верхню;
  • кути рота в нормі повинні бути підняті догори.

Пропорційні губи повинні відповідати наступним анатомічним критеріям:

  • лінія очей та лінія губ мають бути паралельні;
  • відстань від носа до верхньої губи – 18–20 мм;
  • відстань від нижньої губи до підборіддя – 36–40 мм.

Оцінити пропорції, об'єм та форму губ фахівцю також допомагають наступні орієнтири:

  • лінія Стейнера - лінія від кінчика носа до підборіддя (має торкатися верхньої та нижньої губ);
  • носогубний кут варіює в межах 85-105 °;
  • у центральній точці верхня губа трохи піднята (точка Глогау-Клейна).

Вікові зміни

Процес старіння губ визначається, насамперед, особливостями анатомії та фізіології цієї зони, а також підвищеною чутливістю губ та періоральної області до впливу зовнішніх та внутрішніх факторів.

Дія зовнішніх факторів (вплив УФ-променів, куріння) обумовлено формування «кисетних» зморшок, періоральна лінійна гіперпігментація вздовж верхньої губи. Старіння губ внаслідок дії зовнішніх факторів проявляється також втратою чіткої межі червоної облямівки. При цьому пацієнтки скаржаться, що губна помада на межі червоної облямівки не фіксується і розмивається у напрямку вертикальних зморшок верхньої губи у вигляді променів.

До ознак вікових змін відносяться втрата об'єму, пухлини губ, сплощення червоної облямівки (втрата рельєфу), подовження верхньої губи. До втрати об'єму слід додати стійкий спазм кругового м'яза рота (m.orbicularis oris) і укорочення м'яза, що опускає кут рота (m. depressor anguli oris).

Внаслідок грамотного комплексного підходу можна скоригувати вікові зміни губ.

Ефективне поєднання

Оптимальна корекція вікових змін губ досягається застосуванням комбінації ін'єкцій ботулотоксину А та філерів.

Питання вибору філера – що розсмоктується або не розсмоктується – не є предметом дискусії. Аргументом на користь філерів, що розсмоктуються, є мінімальний ризик побічних ускладнень. А оскільки на форму губ, як і багато іншого, існує мода, один раз і назавжди сформовані губи через 10-15 років можуть виглядати карикатурно. Робота з філерами, що розсмоктуються, дозволяє фахівцеві бути гнучким і змінювати методику заповнення в залежності від ступеня еволюційних змін в даний конкретний віковий період. З філерів, що розсмоктуються, гелі гіалуронової кислоти дають необхідний об'єм, безпечні, прості у застосуванні.

При введенні гелю в область губ та періоральну зону використовуються практично всі методики: лінійна, ретроградна, серійна папульна, сітка. При цьому не варто забувати головний принцип введення: вводи повільно та контролюй результат при близькому розгляді.

У процесі досліджень було встановлено, що введення гелю гіалуронової кислоти здатне збільшувати синтез колагену І типу. Можливий механізм цього процесу – опосередкована стимуляція гіалуроновою кислотою фібробластів. Збільшенням синтезу колагену у відповідь на введення гіалуронової кислоти можна пояснити той факт, що при повторних процедурах гель-наповнювач утримується в тканинах довше, а обсяг, необхідний повторних введеннях, зменшується.

Carruthers J. та співавтори (Dermatol. Surg., 2003, 2010) показали, що при роботі з губами та в періоральній зоні ботулотоксин та гіалуронова кислота в комплексі дають кращий і більш стійкий ефект, ніж будь-який з цих методів, застосований ізольовано. Доведено, що гель гіалуронової кислоти розсмоктується вдвічі повільніше, якщо одномоментно з гелем ввести ботулотоксин.

Ін'єкції ботулотоксину і філера можна проводити в один день або спочатку ввести філлер, а через 10-14 днів ботулотоксин.

Більш того, розслаблення кругового м'яза рота ботулотоксином сприяє підтримці фіксованої позиції гелю, і ризик його зміщення зведений до мінімуму. Існує також думка, що отримати хороший результат можна і без введення філера одним введенням ботулотоксину. Однак найчастіше пацієнти відмовляються від ін'єкцій ботулотоксину в періоральній ділянці, мотивуючи це труднощами в артикуляції та прийомі їжі на тлі вираженого розслаблення кругового м'яза рота. Однозначно, введення ботулотоксину є неприйнятним для акторів, лекторів, публічних людей. У реальному житті фахівцю частіше доводиться відмовлятися від ботулотоксину або зводити дозу ботулотоксину до мінімуму, а проблему зморшок вирішувати, використовуючи різні методики введення філера, а також комбінувати гелі різної щільності.

Ще один аргумент на користь одномоментного використання філерів різної густини виглядає наступним чином. Як показали гістологічні дослідження, поділ технік за глибиною введення (верхня чи глибока частина дерми) є досить умовним. Техніка введення, на жаль, не дозволяє нам гарантувати точну локалізацію та фіксоване розташування гелю на певній глибині. Залученою в процес філінгу, як правило, стає вся товща дерми, тому дуже важливо використовувати пластичний філер, який не дасть гіперкорекції і виглядатиме природно.

У пацієнток, яким філер вводиться вперше, перше введення не завжди може дати негайний та ідеальний результат. Фіброз, що сформувався, перешкоджає рівномірному розподілу філлера. Гель може утворювати подібність до грануль, що чергуються з «порожнечами» в м'яких тканинах. У таких випадках слід повторити процедуру введення філера через 2-3 місяці. Друга процедура дозволить відкоригувати і доповнити об'єм, що бракує.

У випадках, коли немає чіткої лінії червоної облямівки губ, слід рекомендувати пацієнтці спочатку зробити татуаж, а вже після цього відновлювати втрачений обсяг губ за допомогою філлера. У такому випадку робота з філером значно полегшується, до того ж дерматокосметолог не вимагає самому «вигадувати» контур червоної облямівки.

Ін'єкції ботулотоксину, що розслабляють круговий м'яз рота, допомагають «закріпити» філер і дозволяють гелю набути потрібної форми. Оптимальним є введення ботулотоксину у стандартні точки на верхній губі у проекції кисетних зморшок (по 1,25 ОД у кожну точку). Бажано також обробити m. depressor anguli oris та m.mentalis.

Піднімання кута рота доповнює ефект омолодження губ. Однак спазм підборіддя м'яза може з'явитися і в молодому віці, тим самим сприяючи ранньому формуванню кисетних зморшок.

Стійкий і тривалий спазм підборіддя може призводити до формування асиметрії підборіддя. У такому разі може знадобитися об'ємна корекція підборіддя гелем гіалуронової кислоти, яка також обов'язково має доповнюватися фіксацією ботулотоксином. Гель вводиться у великому обсязі (не менше 1,5 мл) і розташовується над окістям. Можливе використання техніки опорних стовпчиків під час дуги нижньої щелепи. Додатковий ефект омолодження створюється також вирівнюванням нерівностей у зоні навколо рота.

Таким чином, корекція вікових змін губ не повинна обмежуватися лише введенням філлера в область червоної облямівки губ. Необхідний комплексний підхід з використанням як мінімум двох методик - ботулотоксину та контурної пластики, а також комбінації введення філлера в середню, глибоку частину дерми, підшкірно або надокістково.

Вперше опубліковано:

KOSMETIK international journal, №4 (46), 2011

Автор: Яна Гончарова – кандидат медичних наук, доцент кафедри дерматовенерології та косметології ФІПО Донецького національного медичного університету ім. М. Горького, директор клініки естетичної медицини "Леге Артіс" (Україна, Донецьк).

Читайте також