Омолодження шкіри: різноманітність апаратних методик
Вибираємо методику корекції
Бурхливий розвиток апаратних технологій, що спостерігається останнім десятиліттям в естетичній медицині, змушує практикуючого лікаря постійно заповнювати «прогалини» в знаннях, які в медицині можуть базуватися тільки на клінічних результатах застосування тієї чи іншої методики корекції різних естетичних проблем. Поговоримо про ефективність лазерних методик, фототехнологій та радіочастотних струмів (RF) у корекції різних естетичних проблем.
З віком відбувається зміна мікрорельєфу шкіри. Фахівці пов’язують ці процеси із змінами в сосочковому шарі дерми, а саме з його «розгладжуванням». Розгладжування сосочкового шару пов’язують із руйнуванням колагенових та, особливо, еластинових волокон у зоні епідермально-дермальної сполуки.
Для діагностики цього виду в’янення лікар повинен мати достатній досвід або діагностичне обладнання, що дозволяє зіставляти наявні зміни шкіри із середньо-віковими показниками.
Основною причиною деструктивних процесів, що відбуваються в шкірі, є негативний вплив ультрафіолетових променів на шкіру і вільних радикалів, що при цьому утворюються. В результаті відбувається руйнування молекул еластину та колагену, пошкодження ДНК клітин, а також підвищення активності ферментів еластази та колагенази шкіри, що призводить до додаткового руйнування цих молекул.
Діагностувати зазначені процеси на ранніх етапах можна за допомогою УЗД шкіри високої роздільної здатності – вони будуть зображені у вигляді гіпоехогенної зони в сосочковому шарі дерми.
Ці процеси найчастіше випускають з уваги, коли говорять про фотостаріння шкіри. Зміна щільності дерми в сосочковому шарі призводить у результаті до формування хаотично розташованих дрібносітчастих зморшок, які розташовуються незалежно від ходу мімічних ліній. Руйнування еластину сосочкового шару призводить також до розгладжування сосочків сосочкового шару, в результаті зменшується площа дермально-епідермального з’єднання і страждає живлення епідермісу. Зменшення щільності дерми та порушення живлення епідермісу призводить до передчасного утворення зморшок.
Ще однією з найчастіше діагностованих ознак фотостаріння є порушення пігментації (зокрема гіперпігментація). Гіперпігментація може бути явною та прихованою. При зменшенні сили ультрафіолетового потоку (осінь-зима) скорочується насиченість фарбування пігментного утворення.
Оскільки меланоцити шкіри «мають засмагу» від народження, а кератиноцитам, їх блідолицим братам, необхідно засмагнути, перш ніж стати невразливими до впливу ультрафіолету, ми часто зустрічаємо гіперпігментацію шкіри.
Гіперпігментація може бути явною та прихованою, оскільки має тенденцію до зниження насиченості при зниженні інтенсивності ультрафіолетових променів. Для оцінки інтенсивності, поширеності й діагностики прихованої гіперпігментації рекомендується використовувати мексаметрію. Це впливатиме на обсяг процедури та вибір лазерної методики.
Хороші результати корекції цієї проблеми показують застосування антиоксидантів, топічне нанесення вітаміну С, інгібітори металопротеїназ (колагенази й еластази), ретиноїди, інгібітори тирозинази, мезотерапія, хімічні пілінги.
З апаратних методик застосовують: поверхневий лазерний пілінг (Micro Laser Peel, або пілінг вихідного дня – дозволяє видалити частину клітин епідермального шару та запустити процеси репарації) глибиною від 20 до 100 мікрон, фотоомолодження широкосмуговим імпульсним світлом довжиною хвилі 515 нм, 560 нм, лазерні шліфування, мікродермабразію.
Фотостаріння: вибираємо методику корекції
Отже, який метод ідеально підійде для корекції фотостаріння з вираженою зміною мікрорельєфу?
Лазер
Із завданням видалення клітин на певну глибину впорається будь-який абляційний лазер. При виборі лазера необхідно враховувати наявність іншої ознаки фотостаріння шкіри пігментних змін. Якщо вони є, то лазером вибору є холодний ербієвий лазер Er:YAG 2940 нм, який дозволить видалити шар клітин без небажаного для цього випадку ефекту прогрівання. Застосування в цьому випадку лазера з ефектом термічного впливу (наприклад, СО2-лазера 10600 нм) небажано, оскільки провокуватиме ризик розвитку післязапальної гіперпігментації. Цей момент важливо враховувати під час процедур у пацієнтів із III-VI фототипами шкіри, оскільки вони мають генетичну схильність до гіперпігментацій.
Важливим моментом є застосування SPF-факторів у відновлювальний період та засобів, що пригнічують меланогенез (азелаїнова кислота, коєва кислота, гідрохінон).
Що стосується технологій, то краще використовувати лазери з можливістю точного регулювання глибини випарювання та наявністю сканера, який автоматично розподілятиме промінь лазера поверхнею шкіри, роблячи процедуру якісніше й однорідніше.
Широкосмугове імпульсне світло
Цей вид впливу має кілька ефектів:
- селективний фототермоліз – руйнування меланіну (у цьому випадку);
- відновлення ДНК, ушкоджених вільними радикалами;
- безпосередньо тепловий вплив на фібробласти, який запускає неоколагеногенез та синтез еластину.
Для фотоомолодження, залежно від типу шкіри пацієнта, використовуються фільтри 515, 560, 590 нм.
Позитивні сторони фотоомолодження широкосмуговим імпульсним світлом, порівняно з лазером, – малоінвазивність, вищі показники ефективності за наявності гіперпігментації, захист епідермісу системою охолодження, висока швидкість процедури за рахунок великого кристала, можливість видалення патологічно змінених судин під час однієї процедури. Як і для лазерних процедур, потрібен догляд у відновлювальному періоді.
Недоліки – болючість порівняно з лазерним пілінгом.
Фотоомолодження протипоказане для IV-VI фототипів шкіри, менш ефективно у відновленні мікрорельєфу.
Резюме
Таким чином, при фотостарінні шкіри з вираженими порушеннями мікрорельєфу та супутньою гіперпігментацією методикою вибору є ербієвий лазерний пілінг Er:YAG 2940 нм.
При фотостарінні шкіри з порушеннями мікрорельєфу, гіперпігментацією та III-VI фототипом краще використовувати ербієвий лазерний пілінг з подальшим застосуванням препаратів, що пригнічують меланогенез. У разі, коли гіперпігментація стійка до корекції зазначеними вище методиками, рекомендується ербієве фракційне омолодження, яке внаслідок більш глибокого впливу й ефекту мікрофенестрації (утворення мікроканалів, через які пігмент легко виводиться з глибоких шарів дерми) матиме більш виражений коригуючий ефект.
При фотостарінні з порушенням мікрорельєфу шкіри у пацієнтів з І-ІІ фототипом можна застосовувати поверхневий 20-60 мікрон СО2-пілінг, фракційне омолодження абляційне та неабляційне глибиною 20-60 мікрон з високою щільністю покриття.
При фотостарінні з пігментацією та/або телеангіектазією у пацієнтів з I-III фототипом перевагу слід надавати широкосмуговому імпульсному світлу.
За матеріалами Les Nouvelles Esthetiques Україна
Читайте також
- Дрібнозморшкуватий тип старіння: програма корекції вікових змін
- Апаратний догляд за шкірою: програма корекції «втомленого обличчя»
- Корекція основних типів старіння обличчя: гід косметолога
- Корекція зморшок: ефективність і безпека різних методик
- Контрольоване охолодження для омолодження шкіри: технологія, що змінює правила гри
- Апаратна аnti-age-терапія: як уповільнити старіння шкіри
- Стимулювання метаболізму шкіри: можливості трансмембранного протеїну
- Пошарова корекція шкіри – відновлення, стимуляція і біомодуляція