Комплексний підхід до лікування акне. Поєднання косметичних процедур із дерматологічним лікуванням
Комбінування різних методів для досягнення оптимальних результатів
Стаття є адаптацією доповіді, представленої на Національній платформі «Анатомія Краси», яка відбулася 8-9 жовтня 2024 року в Києві. Розглянемо декілька клінічних кейсів лікування акне в поєднанні з косметичними процедурами.
Акне – це хронічне (!) запальне захворювання сальної залози, що виникає внаслідок поліетіологічних змін у структурах шкіри. Супроводжується папулами, пустулами та запальними елементами, які розташовуються на обличчі, спині, грудях (себорейних зонах).
Згідно зі статистикою, з акне стикається близько 9,4% всього населення планети. Часто цю проблему називають підлітковою, але, на жаль, підлітки не єдина група ризику. Акне вражає близько 40% дорослих, і цей показник продовжує зростати як серед чоловіків, так і серед жінок.
У майже у 20% осіб розвиваються важкі форми (конглобатні й абсцедуючі) акне, а в кожного четвертого з них залишається постакне, і це становить серйозну психологічну проблему. Водночас лише 20% осіб звертаються до лікаря за професійною медичною допомогою.
Основною діагностичною ознакою акне є наявність комедонів, відкритих і закритих.
Немає комедонів – немає акне!
Давайте розглянемо групи препаратів, які найчастіше використовуються для лікування акне.
- Ретиноїди
- Для місцевої терапії – адапален, трифаротен, третиноїн.
- Для системної терапії – ізотретиноїн.
2. Антибіотики
- Для системної терапії – антибіотики тетрациклінового ряду, макроліди. Неефективні як монотерапія!
- Для місцевої терапії – кліндаміцин в поєднанні з бензоїлпероксидом.
3. БПО
- Місцева терапія – бензоїлпероксид. Використовуємо концентрацію від 2,5% до 10%. Можна застосовувати в поєднанні з місцевими ретиноїдами, антибіотиками.
4. Кислоти
- Для корекції постакне. Надаємо перевагу азелаїновій кислоті та саліциловій.
Але, як правило, у процесі або після лікування акне пацієнти починають звертати увагу на якість шкіри та наявність постакне (рубці, плями). Тому дуже важливо не тільки правильно підібрати ефективне лікування, але й попрацювати з якістю шкіри, відновити мікробіом, шкірний барʼєр, а також прибрати рубці та плями постакне.
Шлях до здорової й чистої шкіри завжди лежить через дерматологічне лікування в поєднанні з відновлювальними косметичними процедурами. Також обовʼязковою є підтримуюча терапія як після місцевого, так і після системного лікування.
Давайте розглянемо декілька клінічних кейсів лікування акне в поєднанні з косметичними процедурами.
Кейс №1
Пацієнтка 1, 17 років. Звернулась зі скаргами на наявність папуло-пустульозних висипань, які не проходять протягом останнього року. Висипання локалізується на обличчі та спині. Місцеве лікування протягом 6 місяців не дало бажаного результату.
Рекомендована терапія системними ретиноїдами.
Фото 1 А-В. До та після лікування
Після основного курсу лікування пацієнтка переведена на підтримуючу терапію. Працювали з якістю шкіри та постакне. Проведено дві процедури ПДРН.
Кейс №2
Пацієнтка 2, 23 роки. Звернулась зі скаргами па папуло-пустульозні висипання на обличчі. Попереднє лікування системними ретиноїдами не дало стійкої ремісії.
Призначено повторний курс системної терапії ретиноїдами.
Фото 2 А-С. До лікування, після лікування системними ретиноїдами, після двох процедур ПДРН
Кейс №3
Пацієнтка 3. Звернулась зі скаргами на наявні гнійні висипання, поодинокі комедони.
Призначено місцеве лікування (адапален 0,01+бпо 5%).
Фото 3 А-В. До та після лікування (одна процедура ПДРН)
Комбінований підхід
Із зазначених клінічних випадків можна зробити висновок, що найкращий ефект лікування акне можна побачити від комбінацій протокольного лікування в поєднанні з відновлювальними процедурами.
У своїй практиці найчастіше використовую полінуклеотиди.
Полінуклеотиди (PDRN) – це біополімер, нуклеїнова кислота, яка є в клітинах всіх живих організмів і виконує такі найважливіші функції, як зберігання, передача та реалізація спадкової інформації в ДНК і РНК.
Як працюють?
Під час введення у шкіру PDRN примушують старі/ліниві клітини шкіри до активного функціонування і виконання своїх першочергових задач – продукція колагену й еластину, запуск і підтримка процесів регенерації та репарації, протизапальна дія.
Звідки отримують полінуклеотиди?
Їх виділяють з молок лососевих риб (із ДНК-фрагментів), оскільки вони найбільше схожі на людські. Ефективність процедури залежить від форми, довжини виділеного ланцюга, а також концентрації ПДРН у препараті – чим вища концентрація, тим більш вираженим буде ефект.
Останнім часом все частіше використовую в практиці екзосоми для відновлення шкіри під час та після закінчення лікування.
Екзосоми – це нове покоління біоактивних продуктів зі стовбурових клітин в естетичній медицині. Це «клітинна пошта», нанорозмірні біовезикули, мікроскопічні пухирці, які відіграють важливу роль у передачі сигналів між клітинами в людському організмі.
Вони містять безліч біологічно активних молекул, включно з РНК-протеїнами, ліпідами, рецепторами та факторами росту, які цілеспрямовано доставляються до клітин-одержувачів.
Як саме впливають екзосоми на стан і здоровʼя шкіри?
Еезосоми ефективні за таких станів, як:
- порушення епідермального бар’єру;
- гідроліпідний дисбаланс;
- запалення шкіри та судин різного генезу;
- випадіння волосся тощо.
Препарати з екзосомами не тільки стимулюють вироблення колагену й еластину, а й захищають від оксидативного стресу, підвищують рівень зволоженості шкіри, надають пружність, еластичність.
Отже, лікар-дерматовенеролог разом з косметологом можуть змінити життя і психологічний стан пацієнта з акне. Потрібні тільки знання та підтримка спеціаліста, терпіння й відповідальність пацієнта.