Клінічна анатомія обличчя стосовно контурної пластики за допомогою філерів та ботулотоксину
"Анатомія - цариця всіх медичних наук". Пропонуємо до вашої уваги деталізований анатомічний підручник, який стане дуже корисним для фахівців у сфері ін'єкційних технік.
Вчитися треба все життя!
Здавалося б, що нового можна дізнатися про анатомічну ділянку, з якою працюєш упродовж досить довгого періоду часу, періодично наповнюючи знання з різноманітних джерел – від старих конспектів та книг ще зі студентських часів, постів колег у соціальних мережах та до професійних атласів, наукових досліджень .
Стиль життя сучасного фахівця естетичної медицини перенасичений інформацією та обмежений у вільному часі – іноді дуже складно сконцентруватися та знайти потрібну та водночас корисну інформацію для своєї діяльності у максимально лаконічній формі. Але завдяки старанням авторів Хі-Чін Кім, Кайл К.Со, Хон-Кі Лі, Чісу Кім та редактора І.Е. у клінічній ін'єкційній практиці.
Придбати книгу можна за посиланням: https://afisha.bhub.com.ua/event/books/anatomiya-golovy-i-shei/klinicheskaya-anatomiya-lica-primenitelno-k-konturnoj-plastike-s-pomoshchyu-fillerov- i-botulotoksina
Розділ з книги «Клінічна анатомія обличчя стосовно контурної пластики за допомогою філерів і ботулотоксину» :
2.1 Вступ
2.1.1 Показання для застосування ботулотоксину при корекції зморшок
Зморшки (борозенки) можна розділити на динамічні та статичні. Статичні зморшки, у свою чергу, ділять на поверхневі та глибокі. Динамічні зморшки з'являються в області міжбров'я при нахмуруванні брів або в периорбітальній ділянці при посмішці. Зморшки міжбров'я та носогубні борозни є прикладами глибоких зморшок. Зморшки спочатку бувають динамічними, та був згодом фіксуються. З віком тонкі зморшки заглиблюються і відбувається поступова атрофія м'яких тканин, що підлягають.
Незважаючи на те, що ботулотоксин часто вважається основним засобом корекції зморшок, його застосування ефективно не за всіх зморшок. Ін'єкції ботулотоксину показані в основному для корекції динамічних зморшок чола, міжбров'я, зморшок навколо очей, у спинці носа, навколо рота, а також тяжів платизми. Суть корекції у тому, щоб викликати параліч мімічних м'язів, розташованих під зморшками. Проте ін'єкції ботулотоксину неефективні при глибоких зморшках (борозенах). У зв'язку з цим для корекції глибоких зморшок та патологічних складок, включаючи носогубні складки, зморшки «маріонетки» та зморшки надперенесення, рекомендуються ін'єкції філерів.
Деякі статистичні зморшки та складки, наприклад, горизонтальні складки шиї та зап'ясткові складки, не підлягають корекції за допомогою ботулотоксину, тому що вони є природними складками, присутніми вже при народженні. З іншого боку, дрібні зморшки обличчя, які утворюються через звичне скорочення мімічних м'язів, що підлягають, можна в тій чи іншій мірі згладити за допомогою ін'єкцій ботулотоксину. Прикладами можуть бути зморшки в області чола, надпереносся та латерального кута очної щілини. Можливі кілька механізмів дії ботулотоксину під час корекції тонких зморшок. По-перше, він послаблює тонус мімічних м'язів, розташованих під зморшками і прикріплюються безпосередньо до шкіри. В результаті зморшки у стані спокою згладжуються. По-друге, параліч мімічних м'язів, що вплітаються в дерму, призводить до утруднення відтоку лімфи та появи набряку дерми, що також робить тонкі зморшки та пори обличчя менш помітними.
Застосування ботулотоксину є неефективним при деяких типах динамічних зморшок. Прикладами є поперечні підочноямкові зморшки та вилицьові зморшки, які викликані скороченням м'язів, що піднімають кути рота при посмішці. Крім того, слід уникати введення ботулотоксину в ділянку щік та носогубних складок, де динамічні зморшки поглиблюються при скороченнях мімічних м'язів. При введенні ботулотоксину в м'язи, що піднімають кут рота, наприклад, у великий виличний м'яз, посмішка може стати нерівною і асиметричною. Подібні динамічні зморшки можуть бути скориговані лише за допомогою кількох внутрішньошкірних ін'єкцій гіалуронової кислоти. (Рис 2.1).
Мал. 2.1 Локалізація зморшок, при якій можлива корекція ін'єкціями ботулотоксину (З Saran Kim, 2016; з дозволу.)
Книга «Клінічна анатомія обличчя стосовно контурної пластики за допомогою філерів та ботулотоксину» доступна до покупки за посиланням
2.1.2 Зміна м'язового балансу ботулотоксином
Скорочення мімічних м'язів, що повторюються, - один з факторів, що сприяють утворенню мімічних зморшок. На відміну від скелетних м'язів, що укладені у фасціальний футляр, мімічні м'язи не вкриті фасцією. Більше того, волокна мімічних м'язів вплітаються безпосередньо в дерму. Кожне волокно складним чином переплітається з іншими, продовжуючи врешті-решт SMAS. Таким чином, мімічні м'язи підтримують баланс тяги між м'язами обох половин обличчя, а також тяги, спрямованої вгору і вниз м'язами однієї і тієї ж половини обличчя. У пацієнтів після гострого порушення мозкового кровообігу з формуванням одностороннього паралічу мімічної мускулатури м'язи іншого, непаралізованого, сторони «працюють» активніше, внаслідок чого виникає характерна деформація обличчя.
Таблиця 2.1 М'язи-леватори та депресори особи
Леватори | Депресори | |
Брова | Лобний м'яз | Круговий м'яз ока М'яз, що зморщує брову М'яз, що опускає брову М'яз гордець |
Губи/лінія нижньої щелепи | М'яз, що піднімає верхню губу та крило носа М'яз, що піднімає верхню губу Малий виличний м'яз М'яз, що піднімає кут рота Великий вилицевий м'яз | М'яз, що опускає нижню губу М'яз, що опускає кут рота Підшкірний м'яз шиї |
Рис 2.2 Схема, що відбиває концепцію ботулінічного перебалансування. ((С) kwan-Hyun Youn, 2016 з дозволу.)
Аналогічно при введенні ботулотоксину можуть виникнути тонкі зміни у вираженні обличчя, викликані незбалансованими скороченнями мімічних м'язів. М'язи на боці особи, протилежній стороні введення ботулотоксину, скорочуються енергійніше. Це можна назвати «ботулінічним перебалансуванням» (рис. 2.2).
Мімічні м'язи поділяються на дві групи: леватори, або «підіймачі», та депресори, або «опускачі» (табл. 2.1). Лобний м'яз є лише леватором брови, тоді як круговий м'яз ока, м'яз, що зморщує брову, м'яз, що опускає брову, і м'яз гордеців входять до групи депресорів брови. Періоральні м'язи включають п'ять леваторів і три депресори. До леваторів періоральної області відносяться великий і малий вилиць м'язи, м'яз, що піднімає верхню губу і крило носа, і м'яз, що піднімає кут рота. У групу депресорів періоральної області входять м'яз, що опускає нижню губу, м'яз, що опускає кут рота, та підшкірний м'яз шиї.
Ботулотоксин може ефективно застосовуватися для підйому брови, кута рота та щоки під час її провисання за рахунок ефекту ботулінічного перебалансування. Параліч депресорів, спричинений введенням ботулотоксину, може призвести до підняття брови, кута рота та щоки за рахунок гіперактивності леваторів. Відбувається це завдяки механізму ботулінічного перебалансування. Підняття брови за рахунок ослаблення м'язів − депресорів брови, таких як круговий м'яз ока, м'яз, що зморщує брову, та м'яз гордеців є показовим прикладом ботулінічного перебалансування (рис. 2.3). Підняття кута рота також можливе за рахунок ослаблення депресорів кута рота. Введення ботулотоксину в тяжі підшкірного м'яза, що беруть участь у появі провисання щік («брилів»), певною мірою може допомогти в корекції цього естетичного дефекту.
З іншого боку, одним із небажаних побічних ефектів ботулінічного перебалансування є формування нових зморшок поруч із областю введення. Наприклад, при ін'єкції ботулотоксину тільки в область латерального кута очної щілини зморшки, розташовані нижче за її медіальний кут, стають більш помітними. «Кролічні» зморшки можуть стати більш підкресленими після ін'єкції ботулотоксину в ділянку міжбров'я.
Якщо вас зацікавила інформація з цього розділу, ви можете придбати повну друковану версію книги «Клінічна анатомія обличчя стосовно контурної пластики за допомогою філерів та ботулотоксину» доступна до покупки за посиланням
Читайте також
- «Анатомія краси»-2024: найяскравіші моменти Національної платформи
- «Анатомія краси»: докладна програма напряму «Естетична медицина»
- Естетика через призму анатомії: Національна платформа «Анатомія краси» 2.0
- «Анатомія краси»: два дні знань, зустрічей та обміну досвідом
- «Анатомія краси»: докладна програма заходу
- «Синергія анатомії та краси»: прекурс від Euro Estet Group
- «Анатомія краси» від Estet & MAP: подія, яку неможливо пропустити!
- Національна платформа «Анатомія краси»: естетика крізь призму анатомії
- Зовнішній вигляд людини й анатомія старіння