Ін'єкційна амінокислотна замісна терапія

2017-02-24
Logo

Розберемося в особливостях проведення амінокислотної замісної терапії на практиці фахівця естетичної медицини.


Діана Юдіна, лікар-дерматовенеролог, косметолог, сертифікований тренер та керівник напряму "Мезотерапія та пілінги" компанії "Валекс М", сертифікований тренер компанії Beaufour Ipsen, член Американського товариства лазерної медицини та хірургії (ASLMS) (Україна)


На сучасному етапі розвитку естетичної медицини використання безпечних сертифікованих препаратів із зрозумілим механізмом дії, ефективність яких доведено у клінічних дослідженнях, є нормою. Саме тому наукові роботи, спрямовані на об'єктивну оцінку результату тієї чи іншої косметологічної процедури та вивчення механізмів досягнення результату, дедалі частіше стають частиною практичної діяльності лікаря.

На даний момент виявлено багато різноманітних механізмів старіння шкірного покриву. Більшість із них пов'язане зі зниженням функціональної активності фібробластів. Синтетичний потенціал фібробластів складно переоцінити: одна диференційована клітина в активному стані здатна виробити до 3,5 млн. макромолекул проколагену на добу. Але з віком продукція та оновлення компонентів міжклітинного матриксу (колагену, еластину, фібронектину, глікозаміногліканів, протеогліканів) уповільнюється, погіршується його організація та загоєння ран. Для зовнішнього вигляду шкіри вкрай значущим є порушення гомеостазу основного структурного компонента дерми – колагену.

Колаген

Перед зрілого колагену припадає близько 30% від вмісту всіх білків в організмі людини і до 70%, якщо йдеться про білки шкіри. До теперішнього часу виявлено понад 20 різних типів колагену, причому в різних тканинах переважають різні типи, що визначається тією роллю, яку цей білок грає в організації структури та функцій конкретного органу або тканини:

  • так, колаген I і III типів, що становить у сумі до 90% сухої ваги дерми, організується у великі волокна, що формують тривимірну структурну мережу дерми, що багато в чому визначає біомеханічні властивості шкіри;
  • колаген IV типу є основною частиною базальної мембрани, а також судин та придатків шкіри;
  • колаген VII типу формує якірні фібрили;
  • колаген VI типу пронизує всю дерму у вигляді сітки.

Унікальні біомеханічні властивості волокон колагену (гнучкість та міцність на розрив при досить низькій еластичності) пов'язані з первинною та просторовою структурами білка. У міжклітинному матриксі молекули колагену утворюють фібрили і волокна, які мають величезну міцність і практично нерозтяжні. Вони можуть витримувати навантаження, що в 10 тисяч разів перевищує їхню власну вагу. По міцності колагенові фібрили перевершують міцність сталевого дроту того ж перерізу. Саме тому велика кількість колагенових волокон, що складаються з колагенових фібрил, входить до складу шкіри, сухожиль, хрящів та кісток.

Будова молекул колагену

Молекули колагену складаються з трьох поліпептидних α-ланцюгів. Ідентифіковано понад 20 видів α-ланцюгів, більшість з яких мають у своєму складі близько тисячі амінокислотних залишків.

Молекула колагену I типу являє собою потрійну суперспіраль, що складається з однієї α2-спіралі та двох α1-спіралей. Всі α-ланцюги дещо відрізняються послідовністю амінокислот, проте при цьому спостерігаються загальні закономірності.

За даними останніх досліджень, особливість первинної структури α-ланцюгів колагену полягає в тому, що 33,7% усіх амінокислотних залишків у молекулі колагену припадає на гліцин, 13,3% – на пролін, 9,7% – на гідроксипролін, 11,6 % - Аланін. У поліпептидному кола колагену домінують характерні триплети «глі-XY», де в положенні X і Y можуть бути будь-які амінокислоти, але частіше в положенні X знаходиться пролін, а в положенні Y - гідроксипролін або гідроксилізин. Структурний фрагмент «глі-про-гідроксипро» іноді називають колагеновим мотивом.

У колагені відсутні цистеїн та триптофан, а гістидин, метіонін та тирозин знаходяться у дуже невеликій кількості.

Гідроксипролін, друга за частотою амінокислота у складі колагену, виявляється майже виключно в даному білку. Вона утворюється шляхом гідроксилювання проліну в вже готовому полімерному ланцюжку (посттрансляційна модифікація). Саме на цьому етапі на формуванні повноцінних колагенових фібрил дається взнаки дефіцит аскорбінової кислоти, яка є кофактором ферменту лізилоксидази. Гідроксильована амінокислота, на відміну від інших, не вбудовується в ланцюжок, що синтезується, проте в декількох дослідженнях було показано, що він стимулює синтез колагену і in vitro посилює проліферативну активність клітин дермального походження (патент № US 669275).

Роль амінокислот у формуванні колагену

Кожна з домінуючих у структурі колагену амінокислот має велике значення для формування повноцінних колагенових фібрил:

  • пролін, завдяки своїй структурі, викликає вигини поліпептидного ланцюга, стабілізуючи лівозакручену спіральну конформацію молекули ;
  • "жорсткі" амінокислоти - пролін і гідроксипролін - обмежують обертання поліпептидного стрижня і збільшують тим самим стабільність вже потрійної спіралі ;
  • гліцин , що має замість радикалу атом водню, завжди знаходиться в місцях перетину ланцюгів, дозволяючи їм щільно прилягати один до одного .

Еластін

На відміну від колагену, що утворює міцні фібрили, здатні витримати великі навантаження, еластин (також білок міжклітинного матриксу, що синтезується фібробластами) має гумоподібні властивості. Нитки еластину можуть бути розтягнуті в кілька разів у порівнянні з їхньою звичайною довжиною, але після зняття навантаження вони повертаються до згорнутої конформації.

Еластин містить близько 800 амінокислотних залишків, серед яких переважають амінокислоти з неполярними радикалами, такі як гліцин, валін, аланін. Еластин містить досить багато проліну та лізину, але лише трохи гідроксипроліну; при цьому в ньому немає гідроксилізину.

Слід зазначити, що фізіологічну регенерацію та репарацію тканин стимулюють такі амінокислоти, як аргінін, цитрулін, глутамін, орнітин, а антиоксидантну активність виявляють глутатіон, цистеїн, метіонін, гістидин, аргінін.

Структурні білки дерми та вікові зміни

Рівновага процесів синтезу та деструкції колагену визначає цілісність та функціональну повноцінність білкового каркасу тканин, у тому числі і дерми. Дисбаланс цих процесів призводить до несприятливих наслідків. Зокрема, процес старіння шкіри пов'язують із пригніченням темпів утворення колагену через зниження синтетичної активності фібробластів.

Продукція колагену з віком (80 років і більше) порівняно з його синтезом у шкірі молодих людей (18–29 років) знижується приблизно на 75%, а рівень деградації колагену підвищується на 75%. Як результат, спостерігається загальне зниження вмісту в дермі колагену I та III типів та зменшення співвідношення рівня колагену III типу до рівня колагену I типу, що корелює з віком людини.

Паралельно відбувається процес накопичення фрагментованого колагену – такі волокна є значно жорсткішими та хаотично орієнтованими. Цей істотний для шкіри процес ще більше посилюється незворотною модифікацією колагену за рахунок утворення нових поперечних зв'язків за участю простих цукрів у ході ферментативних та неферментативних реакцій, посилюючись на фоні вільнорадикального окиснення. Кінцеві продукти глікозилювання (AGEs) поступово накопичуються в міжклітинному матриксі, істотно змінюючи його властивості, що позначається як на зовнішньому вигляді шкіри, її здатності до репарації, так і стан кровоносних судин. Саме такі зміни спостерігаються у хворих на діабет.

Зміна структури, організації та вмісту колагену в дермі спостерігається як при хроно-, так і при фотостарінні, що призводить до порушення організації опорного каркасу шкіри і є однією з причин утворення зморшок.

У сучасній естетичній медицині з метою активізації синтезу колагену в шкірі пропонується використовувати різні шкідливі впливи (пілінги, мезоролерну терапію, фракційний лазер, радіохвильовий, ультразвуковий вплив і т. д.), а також введення в шкіру кінцевих продуктів гідролізу білка - амінокислот.

Роль амінокислот в anti-age-терапії

Саморегуляція процесів синтезу та деградації колагену здійснюється у тому числі амінокислотами та пептидами. Так, полікатіон полі-L-лізин пригнічує біосинтез колагену, а поліаніон полі-L-глутамат стимулює його. Дослідження, проведені ще в 1970-х роках, підтвердили гіпотезу про стимулюючий вплив продуктів розпаду ендо- та екзогенного колагену, у тому числі амінокислот, на колагенез у фібробластах за механізмом зворотного біологічного зв'язку.

Активно діючим та фізіологічним комплексом для стимуляції синтезу колагену I та III типів та нормалізації їх метаболічного балансу вважається функціональний кластер амінокислот, що включає гліцин, пролін, лізин та лейцин. На основі цього кластера розроблені косметичні препарати, БАД, ранозагоювальні засоби для дерматології, опікової хірургії та стоматології. В даний час лікування вікових змін шкіри з використанням таких препаратів прийнято називати амінокислотною замісною терапією (АЗТ) .

Ми у своїй практиці використовуємо ін'єкційні препарати Jalupro та Jalupro HMW (Professional Dietetics, Італія). До їх складу входить комплекс амінокислот (гліцин 50%, пролін 37%, лізин 6%, лейцин 7%) та розчин гіалуронату натрію (1% – у Jalupro, 2% – у Jalupro HMW). В'язкий розчин гіалуронової кислоти має протизапальну дію, а також забезпечує пролонговане вивільнення амінокислот в навколишні тканини. Розчин для ін'єкцій готується ex tempore шляхом змішування комплексу амінокислот та розчину гіалуронової кислоти.

До теперішнього часу встановлено, що активні інгредієнти препаратів для АЗТ забезпечують хемотаксис фібробластів у зону введення, стимулюють неоколагенез, оптимізують процеси рубцювання, що сприяє покращенню якості шкіри, прискоренню процесів ранозагоювань та скорочення реабілітаційного періоду після інвазивних. Після внутрішньодермального введення препаратів, що містять амінокислоти, спостерігається збільшення товщини шкіри, підвищення її еластичності, вирівнювання рельєфу – тобто всі ефекти, зумовлені оновленням та накопиченням колагену.

Особливості проведення амінокислотної замісної терапії

Показаннями до проведення АЗТ в естетичній медицині є:

  • фото- та хроностаріння шкіри обличчя та тіла;
  • стрії різної тривалості існування;
  • підготовка до інвазивних естетичних втручань (пластична операція, дермабразія, лазерна дія, терапія високочастотним імпульсним світлом, радіохвильова терапія, ультразвуковий ліфтинг, мікропунктурна терапія тощо);
  • реабілітація після них.

До протипоказань відносяться:

  • наявність дерматологічної освіти в зоні терапії, що проводиться;
  • вагітність;
  • лактація;
  • онкологічні та аутоімунні захворювання;
  • гіперчутливість до компонентів препаратів, що використовуються.

Процедура ін'єкційного введення приготовленого розчину Jalupro проводиться як традиційний сеанс мезотерапії: після обробки шкіри антисептиком і при необхідності знеболювання за допомогою анестезуючого крему здійснюється ін'єкційне введення препарату в середні шари дерми, де є метаболічно та проліферативно активні фібробласти.

Ін'єкції можуть проводитись у різній техніці (лінійній, коротколінійній, папульній тощо). Після введення препарату рекомендується провести легкий масаж обробленої зони для рівномірного розподілу продукту. Таким чином, можна здійснювати терапію шкіри обличчя, шиї, декольте, області рук, включаючи кисті, інших зон, проблемних з точки зору тонусу шкіри.

Базовий курс включає 4-6 процедур, які проводяться з періодичністю 1 раз на 1-2 тижні. Оптимальні результати забезпечуються під час проведення базового курсу двічі на рік. Підтримуючі сеанси рекомендується проводити 1 раз на місяць.

Клінічний результат проведеної АЗТ можна описати як підвищення тонусу та тургору шкіри, вирівнювання мікро- та макрорельєфу, поліпшення блиску та кольору обличчя, деяке вирівнювання пігментації. Проте будь-які клінічні спостереження є досить суб'єктивними, що й слугує зазвичай предметом критики противників мезотерапії. Тому нами було проведено інструментальну діагностику стану шкіри пацієнтів до та після проведення АЗТ, дані якої представлені у таблиці 1.

Табл. 1. Дані інструментальної діагностики стану шкіри пацієнтів до та після проведення АЗТ з використанням препарату Jalupro

Вікові групи До процедури Через 1 місяць після курсу процедур АЗТ Через 4 місяці після курсу процедур АЗТ
35–45 років Конфокальна лазерна скануюча мікроскопія (КЛСМ)
Мінімальні зміни волокон, рідкісні ділянки дезорганізації волокон в окремих пацієнток Кількісне та якісне покращення волокон, зменшення або зникнення ділянок дезорганізації волокон Результат зберігався
Ультразвукове сканування
Ділянки нерівномірного розподілу ехосигналу, області нерівномірної структури епідермісу Потовщення епідермісу та дерми, збільшення показника ехосигналу, вирівнювання структури епідермісу Результат зберігався
Еластометрія
- Збільшення показника загальної еластичності шкіри (R2) на 1,04% від вихідного рівня Збільшення показника загальної еластичності шкіри (R2) на 2,1% від вихідного рівня
Візіосканування
- Зменшення обсягу заглиблень на 5%, рівня шорсткості – на 14%, зморшкуватості – на 9,6% Дані перебувають у обробці
Конфокальна лазерна скануюча мікроскопія (КЛСМ)
Велика кількість ділянок дезорганізації волокон, хаотичне розташування волокон, втрата ними просторової орієнтації. Зменшення ділянок дезорганізації волокон, рівномірний розподіл волокон, формування сітчастої структури Значне зменшення ділянок з низьким ступенем рефрактерності
Ультразвукове сканування
Зменшення товщини епідермісу та дерми, витончення та нерівномірна структура епідермісу, нерівномірний розподіл ехосигналу в дермі Збільшення товщини епідермісу та дерми, рівномірний розподіл ехосигналу в дермі, збільшення інтенсивності ехосигналу в дермі на 13,2% Результат зберігався
Еластометрія
- Збільшення показника загальної еластичності шкіри (R2) на 4,2% від вихідного стану Результат зберігався
Візіосканування

Vol-об'єм нерівностей мікрорельєфу: з 68,43±3,1;

SEr-шорсткість: 2,64±0,52;

SEw-зморшкуватість: 45,8 ± 0,21

Vol-об'єм нерівностей мікрорельєфу: 50,31±0,15 од.;

SEr-шорсткість: 2,41±1,1;

SEw-зморшкуватість: 40,17

Дані знаходяться на обробці

***

Амінокислотна замісна терапія може бути рекомендована до широкого застосування в клінічній практиці для профілактики та терапії інволюційних змін шкіри, особливо у старшій віковій групі. Молодішим пацієнткам такі процедури рекомендується проводити для профілактики передчасного старіння шкіри після її фотоушкодження. Зберігають свою актуальність рекомендації про проведення амінокислотної мезотерапії для покращення та пролонгації результатів стимулюючих процедур (хімічного пілінгу, лазерної терапії, фракційного фототермолізу, фототерапії (IPL), дермабразії, радіохвильового та ультразвукового ліфтингу), а також для підготовки шкіри до пласт. Проведення мезотерапії з наступною ін'єкційною контурною пластикою або ботулінотерапією дозволить суттєво покращити загальний результат естетичної корекції саме за рахунок впливу на загальну якість шкіри.


Вперше опубліковано: Les Nouvelles Esthetiques Україна, №5 (87), 2014