Діагностика меланоми: що важливо знати

2021-05-24
Logo

Злоякісні новоутворення шкіри посідають друге місце серед основних нозологічних форм раку. Розберемося, що треба знати у діагностиці меланоми.

Рання діагностика

На жаль, п'ятирічне виживання пацієнтів з меланомою в Україні становить 95%, тоді як у США цей показник коливається в межах 5%. Така фантастична відмінність пояснюється не способами та методами лікування, а терміном діагностики. Меланому можна успішно лікувати, а головне – діагностувати та видалити, поки не відбулося метастазування. Саме тому обстеження шкіри та раннє виявлення захворювання необхідне насамперед людям, які входять до груп ризику.

Особливу увагу слід виявляти особам:

  • зі світлими очима, волоссям та шкірою, яка погано засмагає;
  • з великою кількістю родимок (більше 50);
  • з вродженими чи атиповими невусами;
  • у сім'ї яких траплялися випадки захворювання на меланому;
  • які мали меланому у минулому (ризик рецидиву);
  • які надмірно обгоряли у дитинстві чи юності;
  • які працюють на свіжому повітрі.

Ви повинні мотивувати свого клієнта порадитись з цього приводу з профільним фахівцем, щоб оцінити ризик та відповідну частоту обстежень.

Обстеження шкіри: правило АКОРД

Щоб встановити меланому в ранній термін, клієнту рекомендується регулярно (приблизно тричі на рік) проводити огляд шкіри всього тіла. За таких умов буде простіше помітити нові пігментні плями чи зміни родимок.

Головна проблема полягає в тому, щоб відрізнити звичайну родимку (доброякісну) від меланоми (злоякісної). Для цього потрібно запам'ятати абревіатуру АКОРД меланоми. Це просте правило дозволяє запам'ятати тривожні ознаки, за якими слід спостерігати:

А – асиметрія: якщо умовною лінією розділити здорову родимку навпіл – половинки здорової родимки мають бути рівними, поява асиметрії може бути однією з перших ознак переродження;

К – край: у здоровій родимці він має бути рівним; поява нерівностей чи зазубринок, рваного краю також може свідчити про переродження;

О – забарвлення: він має бути рівномірним, інтенсивність кольору в різних родимках може відрізнятися. Про небезпеку свідчать поява вкраплень іншого кольору – сірого, білого, чорного, червоного, темно-коричневого.

Р – розмір: чим більше родимка, там вищий ризик переродження. Але розмір може бути і сумарним - тобто багато дрібних родимок збільшує небезпеку переродження однієї з них.

Д - динаміка: про переродження можуть свідчити будь-які зміни в динаміці - збільшення розміру, кровоточивість, поява скоринок.

Наявність однієї або кількох таких ознак ще не свідчить про розвиток меланоми у вашого клієнта, проте їх не можна ігнорувати. За найменших сумнівів необхідно призначити консультацію дерматолога.

Просте та безболісне обстеження

Обстеження полягає в огляді шкірного покриву тіла за допомогою дерматоскопа, мета якого – виявлення плям або родимок із підозрою на рак. Якщо знайдено підозрілі елементи, лікар приймає рішення – спостереження чи видалення з наступним гістологічним аналізом.

Крім візуального огляду за допомогою дерматоскопа, сьогодні застосовується новітнє досягнення в дерматології - метод епілюмінесцентної комп'ютерної дерматоскопії (ЕКД), призначений для ранньої діагностики родимок, що перероджуються, і раку шкіри. Цей метод дозволяє лікарю не лише обстежити поверхню шкіри, а й побачити зміни, що відбуваються у її глибоких шарах, без травмування тканин.

Чоловіки

%

Жінки

%

Легкі

18,4

Молочна залоза

19,6

Шкіра

9,9

Шкіра

12,9

Шлунок

9,2

Тіло матки

8,3

Передміхурова залоза

8,6

Ободова кишка

6,4

Пряма кишка

6,1

Шийка матки

6,3

Ободова кишка

6,1

Шлунок

5,9

Сечовий міхур

5,5

Пряма кишка

5,2

Нирка

4,0

Яєчник

4,9

Підшлункова залоза

3,4

Легкі

3,8

Гортань

3,1

Щитовидна залоза

2,7

Табл. 1. Фототипи шкіри

Фототип I (кельтський)

Дуже світла, рожево-бежева або молочно-біла шкіра, багато ластовиння, світле рудувате волосся, блакитні або світло-сірі очі.

Завжди обгорає, ніколи не засмагає

Фототип II (світлошкірий європейський)

Світла шкіра, іноді з ластовинням, колір волосся – від світлого блондина до світлого шатену, блакитні, зелені чи сірі очі

Може засмагнути, проте частіше обгорає

Фототип III (темношкірий європейський)

Шкіра смаглява або кольору слонової кістки, ластовиння зазвичай немає, колір волосся - від темного блондина до темного шатену, світло-карі очі

Часто засмагає, іноді обгорає

Фототип IV (середземноморський)

Досить темний відтінок шкіри, найчастіше з оливковим відтінком, темно-коричневе та чорне волосся, темні очі

Завжди засмагає, ніколи не обгорає, засмага утворюється швидко і тримається тривалий час

Фототип V (азіатський)

Темно-коричнева шкіра та чорне волосся

Ніколи не обгорає

Фототип VI (африканський)

Дуже темна, майже чорна шкіра та чорне волосся

Ніколи не обгорає

Література:

LNE 3 (67)

Читайте також