Базаліома у практиці дерматокосметолога

2021-02-24
Logo

Базальноклітинний рак шкіри є дуже поширеною злоякісною пухлиною, і щороку захворюваність лише зростає. Велика роль виникнення даного захворювання відводиться ультрафіолетовому опроміненню і зловживання солярієм, важливу роль грає і спадковість.


Наталія Сачук , головний лікар медичного центру «Фармоза», дерматовенеролог, трихолог, дерматоонколог, косметолог, член Всеукраїнської академії дерматовенерології, Асоціації псоріазу, Асоціації превентивної та антиейджинг медицини, член Товариства трихологів України, член Всеукраїнської асоціації


Базальноклітинний рак: що це?

Базальноклітинний рак – це злоякісна пухлина, але з повільним місцево-деструктивним зростанням та дуже малою властивістю до метастазування, але несвоєчасне звернення до лікаря чи неправильна тактика лікування можуть призвести до фатальних наслідків. БКРК виникає з епідермальних стовбурових клітин або клітин попередників волосяного фолікула. Основними ознаками БКРК є:

  • червона пляма або роздратування в області обличчя, шиї, рук понад 1 місяць;
  • плоске рожеве утворення з піднесенням по периферії;
  • блискучий вузол перламутрового кольору;
  • ерозія або виразка, яка не гоїться більше 1 місяця;
  • рубцева зона з нечіткими контурами та блискучою поверхнею.

Основним первинним методом діагностики БКРК є дерматоскопія та діагностична біопсія освіти, внаслідок чого гістологічна картина надасть форму БКРК. При дерматоскопії ознакою БКРК є виражений судинний патерн: деревоподібних судин у 95% випадків, лінійних – у 40%, поліморфних – у 20%, точкових судин – у 10%.

БКРК поділяється на морфологічні форми, які відрізняються за клінікою, локалізації, ступенем агресивності:

  • поверхневий БКРК – виникає у молодих пацієнтів на верхній частині тулуба, часто бувають численні ураження. Зовні це рожеві або червоні плями, що лущаться, несиметричні, часто виразкуються і кровоточать. Зростання цієї форми повільне;
  • вузлова форма БКРК - найчастіше локалізується на обличчі, носі, вухах, спині. Зовні це невелика поверхня рожевого кольору, блискуча, підноситься над шкірою як вузол, можливо з кратером у центральній частині. Кровоточить, коли існує понад півроку, це і є причиною звернення за допомогою до фахівця;
  • склерозуючий тип БКРК - часто буває на лобі, блідо-рожевого або воскоподібного кольору, є невелика ерозія в центральній частині, поширюється по ходу нервів на шкірі;
  • пігментний тип БКРК – це форма, за якої бляшка коричневого, сіро-сизого кольору, з ціанотичним відтінком, може нагадувати меланому, але при гістологічному обстеженні з'ясовується, що це БКРК;
  • базально-плоскоклітинний БКРК – це поєднання плоскоклітинного та базальноклітинного раку шкіри, дуже агресивна форма зі швидким зростанням.

Нерідко така група пацієнтів потрапляє на прийом до косметолога-естетиста, дерматокосметолога, тому, якщо спеціаліст не має додаткової освіти з дерматоонкології, дерматоскопії, можливі помилки в діагностуванні. Клієнти часто звертаються для лікування куперозу або з метою прибрати «вузлик», і тут важливо розуміти, що своєчасне розпізнання раку збереже життя та позбавить негативних наслідків. Група плоскоклітинного та базальноклітинного раку шкіри досить небезпечна, і будь-які маніпуляції в галузі новоутворення можуть спровокувати активне зростання та прогресування захворювання. Такі пацієнти мають бути обов'язково спрямовані на лікування та диспансерний облік до онколога.

Передракові захворювання БКРК

Базаліома дуже часто з'являється на місці передракових захворювань шкіри, до яких належать пігментна ксеродерма, хвороба Боуена, хвороба Педжета, еритроплазія Кейра.

Пігментна ксеродерма

Це спадкове захворювання шкіри, при якому сонячне ультрафіолетове випромінювання викликає незворотні зміни у всіх шарах епітелію. Причиною захворювання є вроджена відсутність ферменту, що руйнує меланін, що виділяється при засмагі в шкіру. У у відповідь сонячне випромінювання з'являється запальна реакція, а згодом – атрофія зі злоякісним пухлинним переродженням окремих вогнищ.


Хвороба Боуена
Виникає внаслідок агресивного впливу сонячної інсоляції та агресивних хімічних речовин на шкіру. Клінічно захворювання проявляється утворенням плями з нерівними обрисами, що згодом трансформується в повільно зростаючу бляшку. Бляшка має гладку поверхню мідного кольору, покрита лусочками, виразками та тріщинами.


Хвороба Педжету
Найчастіше розвивається після 50 років у пацієнтів обох статей. Перші його прояви полягають у незначному почервонінні соска або певної ділянки ареоли, з поверхневим лущенням та підвищеною чутливістю. Надалі виникають печіння, свербіж та болючість, з'являються серозно-кров'янисті виділення із соска. Класичними симптомами є втягування соска та формування на ареолі та шкірі навколо неї ділянки, що нагадує зовні апельсинову кірку.


Ерітроплазія Кейра
Запальне шкірне захворювання головки статевого члена і крайньої плоті, що часто призводить до розвитку плоскоклітинного або базальноклітинного раку. Розвивається частіше у чоловіків віком від 40 до 70 років. Клінічно є червоною блискучою плямою, бляшкою на слизовій голівці статевого члена, часто переходить на крайню плоть. На дотик освіта безболісна і трохи виступає над поверхнею шкіри. Аналогічне клінічним проявам захворювання, що розвивається на слизових статевих органів у жінок, описується як хвороба Боуена генітальної області.
Є ще одна група захворювань, яка може бути попередником базаліоми, це кератоакантома, трофічні виразки, сонячний кератоз, себорейна акантома, променеві виразки, келоїдні рубці, шкірний ріг, сифілітичні гуми та гранульоми.

Кератоакантома

Досить часто захворювання, що є доброякісною пухлиною епітеліальної тканини, розташовується переважно на відкритих ділянках тіла. Рідше вона знаходиться на слизових оболонках рота, носа та статевих органів. Для неї характерні швидкі темпи зростання, незважаючи на високий рівень диференціації, характерну для доброякісних пухлин. Клінічно проявляється виступаючим над поверхнею шкіри вузлом або бляшкою рожевого, червоного, іноді синюшного кольору, з острівцем кератину в центрі та піднятими кратероподібними краями. Типовий розмір даної освіти коливається в межах 15 см.


Трофічні виразки

Є ускладненнями таких обмінних хвороб, як цукровий діабет, облітеруючий атеросклероз, тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок. При цукровому діабеті виразки виникають найчастіше на стопах. При артеріальній та венозній недостатності розвиваються виразки на гомілках, поблизу кісточок. Візуально трофічні виразки являють собою округлі дефекти, що довго не гояться. На дотик вони часто безболісні, і їх поверхні постійно відбувається мокнутие.


Сонячний кератоз
Його появі сприяє певна генетична схильність та інтенсивна інсоляція. Даний вид кератозу є численними осередками шкірного лущення, які з часом ущільнюються, піднімаються над поверхнею шкіри і лущаться.

Себорейна акантома, або старечий кератоз

Розвивається переважно в осіб похилого віку і є однорідно пігментованою м'якою пухлиною, покритою маслянистими кірками. У міру зростання пухлини кірки можуть тріскати і відторгатися, заміщаючись аналогічними кірками, розташованими глибше. Зростання цієї освіти вкрай повільне, часом досягає кількох десятиліть. Переродження в базальноклітинний рак, за різними джерелами, відбувається не частіше, ніж у 5–7% випадків.

Фото 1. Дерматоскопічно: поверхнева форма БКРК, на гістології – аденоматозна.

Лікування

Найбільш частою помилкою косметологів та дерматокосметологів є нехтування анамнестичними даними та клінікою. Фахівці з легкої руки беруться за кріодеструкцію, електрокоагуляцію, що призводить до активного зростання новоутворення через недостатню глибину видалення, а відсутність спостереження у післяреабілітаційному періоді веде до відсутності своєчасного лікування.

Вибір методу лікування залежить від локалізації пухлини, морфологічної форми та віку пацієнта. Основними методами є:

  • радіохвильове, лазерне або хірургічне висічення пухлини та гістологічне обстеження, кріохірургія;
  • фотодинамічна терапія, імунотерапія, променева, тергента терапія, які переважно застосовуються, коли є протипоказання до хірургічних методів лікування.

З урахуванням появи пухлини на відкритих частинах тіла значення ультрафіолету є величезним для стимуляції росту пухлини, тому передракові стани шкіри дуже важливо захищати від інсоляції, спостерігати в динаміці дерматоскопією, особливо якщо у пацієнта спадкова схильність до пухлин шкіри.

Клінічний випадок

Пацієнт С., 1957 року народження, звернувся до дерматокосметолога, дерматоонколога в МЦ «Фармоза» (Вінниця) у 2014 році зі скаргами на судинку під оком, на лобі, підборідді. При огляді дерматоскопом було виявлено виражений судинний патерн з патологічними судинами, виразкою та лущенням. З анамнезу: існують понад рік, не лікувався. Перед цим була така ж цятка на носі, яку він видалив кріодеструкцією в косметичному кабінеті. Через деякий час з'явилися нові «судини, що лопнули». Пацієнт був направлений на радіохвильову діагностичну біопсію апаратом «Сургітрон», після чого гістологічне обстеження підтвердило БКРК аденоматозного типу з виразкою. З діагнозом «БКРК» направлений до онкологів на диспансеризацію та подальше лікування. Рекомендовано дерматоскопічне спостереження шкіри обличчя 12 рази на рік.

Це приклад, коли первинна помилка косметолога призвела до несвоєчасної діагностики та прогресування захворювання.

Вперше опубліковано: Les Nouvelles Esthetiques Україна 5 (99)/2016

Читайте також